Nemzeti törekvések kora.

Full text search

196Nemzeti törekvések kora.
A nemzeti törekvések társadalmi téren is mindegyre nagyobb tért hódítanak. Szabadkán 1840-ben egyszerre két társaskör alakul, Zomborban 1844 decz. 15-én alakul meg az első kaszinó „Nemzeti Olvasókör” czímen. Baján 1841-ben külön polgári kört alakítanak. A társadalmi mozgalmak a szerbek között is visszhangot keltenek. Ujvidéken 1845-ben alakul az első szerb társaskör, mely ma is fenáll.
Az 1843 május 18-án megújított országgyűlésre a vármegye csak későn küldi fel követeit, Zákó Istvánt és Latinovits Károlyt, a kik a szabadelvű irány hívei voltak, mely irány a vármegyében az 1843 évi decz. havában tartott közgyűlésen jutott túlsúlyra. Azok az utasítások, melyeket a vármegye ekkor követeinek a vallási, az úrbéri, gazdasági s honfiúsítási ügyekben ád, a Zákó Istvántól képviselt eszméknek mindenben megfelelnek. A szabadelvűek térfoglalását megkönnyíti az a körülmény, hogy Rudics főispán nincs jelen ezen a közgyűlésen, mert a nádor a pakráczi és a verseczi görögkeleti püspökök beiktatásához királyi biztosul küldte ki.
De a helyzet csakhamar megváltozik. Az 1844 jan. 15-én tartott közgyűlésen ismét a konzervatív párt kerekedik felül s a vármegye követeinek új utasításokat küld, minek következtében összeütközés támad a vármegye és a követek között. Midőn az országgyűlés tartásának idejére nézve beadott javaslat tárgyalása alkalmával a követek az utasítás ellenére szavaztak, a vármegye rosszalását fejezi ki követeinek. Erre Latinovits és Zákó 1844 május 5-én beadják lemondásukat. Zákó hazatér s ettől kezdve a vármegyei szabadelvűek vezére lesz.
A vármegye június 20-án Vojnits Barnabást és Horváth Pétert küldi fel az országgyűlésre követekül. Horváth azonban már július hóban lemondott, Knézy alispán pedig a választást nem fogadta el, minek következtében Nikolits Izidor főjegyzőt küldték fel az országgyűlésre.
1845 május 7-ére Rudics főispán ismét kitűzi a tisztújítást, mely alkalommal Knézy Antalt ismét első, Latinovits Károlyt pedig másodalispánná, főjegyzővé Piukovics Ágostont, ügyészszé Zákó Istvánt választották meg.
Ez időtájt főleg az ellenzéki vármegyékben éles összeütközések támadnak a főispáni helytartók és a vármegye közönsége között. Szabolcs vármegye 1846. márczius havában visszautasítja az adminisztrátor beavatkozását az igazságszolgáltatásba; midőn azonban a főispáni helytartó, ennek ellenére mégis elnököl, a vármegyei tisztviselőket eltiltja ily törvényszéki üléseken való részvételtől. A kanczellária megsemmisítette ugyan a vármegye határozatát, de a vármegye nem tágít, sőt az ügy pártolása végett a társtörvényhatóságokat is felkeresi. A vármegyék nagyobb része hasonló határozatot hoz, ellenben Bács-Bodrog vármegye, a hol az akkori főispán a vármegye közönségének bizalmát bírja, a körlevelet azzal tette félre, hogy a dolog megvitatása az országgyűlésre tartozik. Hasonlóképen napirendre tér Pest vármegye közönségének ama körlevele fölött is, melyben a túrmezei nemesség szavazati jogának védelmére kelve, a társtörvényhatóságokat csatlakozásra szólítja fel. (Millenn. Tört. IX. 638. 657.)
Gróf Széchenyi István alkotásai közül különösen a Tisza szabályozása érdekli közelebbről a vármegyét. A Széchenyitől összehívott nagygyűlés 1846 január 19-én megalakítván a „Tiszavölgyi társulatot”, melynek szervezői között a vármegyéből Latinovits Károly és Rudics Miklós szerepelnek, ugyanők írták alá a társulat szövetséglevelét is. Midőn a kormány hozzájárul Széchenyi terveihez, sőt a szabályozási munkálatokra 100,000 frt segélyt ád, Széchenyi Szegedre hívta egybe az érdekelt törvényhatóságok küldötteit, mely alkalommal Bács vármegye küldöttségét Latinovits Károly vezette.
József nádornak 1847 január 13-án bekövetkezett halálával a vármegye is résztvett az országos gyászban és a nádor emlékére vert érmeket örök emlékezetül a vármegyei levéltárban rendelte megőrizni. Még a ravatalán feküdt a nagy nádor, midőn V. Ferdinánd király, addig is, míg a nádorválasztás a legközelebbi országgyűlésen megtörténnék, Magyarország helytartójává István főherczeget nevezi ki.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir