Vallásos rajongók.

Full text search

Vallásos rajongók.
A XIX. század második évtizedének utolsó éveiben sajátságos vallásos mozgalom indult meg, mely olymérvű zavarokat idézett elő a vármegyében, hogy azokat még a kormányhatóságok segélyével is csak nagynehezen lehetett lecsendesíteni. E mozgalmat egy Frankovics Mihály nevű, kupuszinai születésű, 26 éves szűcsmester támasztotta, a kit a nép Szent Miska néven nevezett s valóságos rajongással vett körül. Frankovics, mint utólag kiderült, vallási rajongásban szenvedett. A búcsúhelyek látogatásával és betegek gyógyításával foglalkozván, a köznép előtt nagy népszerűségre tett szert, sőt a kolluti plebános és Odry András alispán – kinek nejét állítólag meggyógyította – pártfogását is megnyerte. A kalocsai érseki szentszéknek Frankovics viselt dolgai tudomására jutván, őt rajongónak nyilvánította és 1818 július 2-án felhívást intézett a plébánosokhoz, hogy híveiket a Frankovicstól alapított úgynevezett „Kordátviselők társulatába” leendő belépéstől lehetőleg óvják s az álremete által rendezett körmeneteket akadályozzák meg.
Frankovics, a ki időközben Monostorszegről Kollutra költözött, az ottani plébános pártfogása mellett egyre folytatta üzelmeit. Hívei messze földről sereglettek hozzája és ezekkel éjjelenként vallási szertartásokat tartott, majd körmeneteket rendezett és betegeket gyógyított. Mivel a vármegyei hatóságok mit sem tettek e mozgalommal szemben, e vallásos rajongók társulata mindegyre növekedett. A béregi plébános, Vojnits János vármegyei esküdttel együtt, ki is ment Kollutra s az ál-remetét szigorúan megdorgálta; de szavai hatástalanok maradtak, sőt Frankovics, hogy híveinek számát gyarapítsa, Szegedre tette át székhelyét. Itt azonban pórul járt, mert a város az ál-remete üzelmeiről értesülve, 188gyorsan kiadta neki az útját és a város pandúrjaival egész a határig kísértette. Frankovics ekkor Ludasra, majd innen Szabadkára ment, de itt sem lévén maradása, visszatért Kollutra. Kolluton való tartózkodása alatt a plébánia udvarán levő kútat megáldván, annak vizét betegek gyógyítására alkalmazta, majd, midőn az őt felkereső betegek száma napról-napra növekedett, a kútvizet a plébános gazdasszonya icczénként négy krajczárjával mérte ki a hiszékeny népnek.
Mivel a vármegyei hatóságok tétlenül nézték e kicsapongásokat, a kalocsai főegyházmegyei hatóság 1818. év deczember 22-én a helytartótanácshoz fordult. A helytartótanács a vármegyét már 1819 január 19-én sürgős közbelépésre utasította, a vármegye azonban csak hónapok múltával szánta el magát a cselekvésre. Frankovicsot az április 11–12-ik közötti éjjelen a kolluti plébánosnál néhány tanítványával együtt elfogatták, Zomborban bebörtönözték és ellene a törvényes eljárást megindították. Csakhogy a félrevezetett népet ekkor már bajos volt s lecsendesíteni. Mintegy 2000 híve 1819 augusztus 11-én egyházi zászlók alatt, kezükben feszületet és égő gyertyát tartva, Zomborba jöttek, hogy vezérüket kiszabadítsák börtönéből.
Az óriási néptömegnek a vármegyeház előtt való megjelenése nagy zavart okozott Zomborban. A néptömeg betódult a vármegyeház udvarába és a börtönöket akarta megrohanni; de a vármegyei pandúrok puskatussal és botokkal kiűzték a zavargókat. Erre a nép visszavonult, de új támadásra készült. Az épen idejében érkezett katonaság azonban a zavargók közül negyvenet beszorított a vármegyeház udvarára; ezeket elfogta és elzárta, a künnrekedt népet pedig szétverte.
A vármegye törvényszéke 1819 szeptember hó 13-án hozott ítéletével Frankovicsot két évi, hetenként két böjtnappal súlyosbított fogságra ítélte. Hívei közül azok, a kik a zendülést rendezték, szintén fogságot szenvedtek. Frankovicsot ezenfelül büntetésének kiállása után, hogy újabb zavarokat ne támasszon, a vármegye területéről örökre kitiltották. 1823-ban a pozsonyi irgalmasrend zárdájába került, hol még 1825-ben is kapusként állott alkalmazásban. (Bande J. dr.: Szent Miska mozgalma. Évk. 1890. évf. 97–112.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir