Gerinchúros állatok (Chordata)

Full text search

Gerinchúros állatok (Chordata)
Ezzel a kötettel átlépjük az utolsó állatkör küszöbét, amelybe a legmagasabb fejlettségű, és az olvasó előtt legjobban ismert állatcsoportok, a gerincesállatok mellett egy sereg jóval egyszerűbb, apró tengeri állat is tartozik, amelyeket első pillanatra senki sem tartana a gerincesállatok legközelebbi rokonainak. Az itt egyesített állatok testének felépítésében és életmódjukban akkora különbségek vannak, hogy alig lehet őket áttekinteni; röviden tehát csak azt akarjuk elmondani, hogy a kutatókat milyen tények kényszerítették ennek a csoportnak a felállítására.
Ha ezeknek az állatoknak a petéi fejlődésnek indulnak, a csira hátoldalán egyidő mulva barázdaszerű mélyedés keletkezik, amelynek szélei csakhamar összenőnek egymással és csövet alkotnak. Ez a cső előlről hátrafelé végignyúlik a fejlődő állat testén. Ez az úgynevezett idegcső első kezdete az idegrendszernek. Ez alatt, a fejlődés korai szakán, sajátságos nagy sejtekből álló tömör pálca alakul ki, amelyet gerinchúrnak vagy chorda dorsalisnak neveznek. Ez a legegyszerűbb alakja a test hossztengelyében fekvő belső támasztóváznak, amely köré azután a magasabbrendű alakokban, a gerincesállatokban, csontgyűrűk helyezkednek el, amelyek a gerincoszlopot alkotják. Az egyszerű rugalmas gerinchúr annyira jellemző az itt tárgyalandó állatokra nézve, hogy az egész csoportot erről nevezték el.
A gerinchúr alatt kialakul aztán a bélcsatorna, úgyhogy a gerinchúros állatok ébrényének keresztmetszetében a következőket látjuk: a hátoldalon van az idegcső, alatta a gerinchúr, a hasoldalon pedig a bélcső fut végig, s az egészet az izomkezdemények és a bőr veszi körül.
A belső szervek ilyen elrendeződése föltétlenül jellemző minden fejlődő gerinchúros állatra, bár később ezek a jellemvonások némelyik kifejlett állat testében már nem lelhetők fel.
Ehhez járul, mint második ismertetőjel az, hogy minden gerinchúros állat bélcsatornájának elejét a garattájon több hasadék töri át, az úgynevezett kopoltyúrések. Mint a nevük is elárulja, szoros összefüggésben állanak az állat lélekzésével, mert az állat száján át felvett víz ezeken a réseken át távozik el és áramlásában körülmossa a lélekzőszerveket, a kopoltyúkat. Minthogy azonban igen sok gerinchúros állat, pl. a madarak és emlősök, már nem a vízben, hanem a szárazon él s nem is lélekzik kopoltyúkkal, a kopoltyúrések elveszítik eredeti fontosságukat. Ennek ellenére mégis minden szárazföldi állat fejlődésének korai szakán kialakulnak a garaton a kopoltyúrések, melyek később vagy eltűnnek, vagy más feladatok elvégzésére módosulnak. Ez a fejlődéstörténeti tény legmeggyőzőbb bizonysága annak, hogy mindazok az állatok, amelyeket a rendszertan egy csoportban egyesít, csakugyan rokonságban állanak egymással, egymásból fejlődtek ki s nemcsak külső, véletlen testhasonlóság áll fenn köztük.
A gerinchúros állatokat testük felépítése alapján, három különböző nagyságú alkörre tagolják, ú. m. a zsákállatok (Tunicata), fejetlenek (Acrania) és gerincesek (Craniota) alkörére. A két utóbbi csoportot már tárgyaltuk, lássuk most a zsákállatokat.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir