13. [1827] Kelet nélkül. Kossuth tervezete a sátoraljaújhelyi tűzbiztonság megszervezésére.

Full text search

13.
[1827] Kelet nélkül.
Kossuth tervezete a sátoraljaújhelyi tűzbiztonság megszervezésére.
JEGYZÉSEK A TŰZ OLTÁSÁRA SZÜKSÉGES RENDELÉSEKRŐL.
1-ször. Mindeneknek előtte ásattasson ki a Barátszeren* az a kút, mellynek helye a P[atres] piaristák klastroma mellett már a múlt esztendőben megnézetett és jóváhagyatott.
Sátoraljaújhely egyik városrésze; a terület korábban a pálosok tulajdonát képezte, majd a kegyesrendiek birtokába került. Itt vásárolt házat 1808-ban Kossuth László, s itt töltötte gyermekéveit maga Kossuth is.
2-szor. Annakutánna ásattasson méltóságos gróf Sztáray Alberth ő nagysága háza mellett azon a helyen, ahova elrendeltetett a második kút, ha ebbe az esztendőbe nem lehetne, a jövőbe.
3-szor. Ezen két kutakra terjendő költség vettessen ki az illető barátszeresi utczáknak lakosaira proportio szerént.
4-szer. Az elől említett kútra való felvigyázás, és annak elkészíttetése, Druzsik István úrra, az incassatio és fizetése az szükséges mesterembereknek pedig Szüts Mihály úrra bizattatik; – az kivetést a város tanácsa tévén meg.
5-ször. Laszkó István előtt való utczabeli kút keríttessen körül mennél előbb az utczabeliek által és költségén, ennek végrehajtása a város birájára bizattatik.
A TŰZOLTÁSRA NÉZVE.
6-szor. Minden lakos gyűladás alkalmatosságával a kapujába égő lámpással állyon ki ha a tűz éjszaka történik, éppen a tűz megszűnéseig.
7-szer. A bodnárok, vargák és timárok, csizmadiák és az ollyatén zsidók, akiknek kereskedő boltjaik nincsenek, vízzel tele kupával tartoznak a tűz helyén megjelenni.
8-szor. A boltos kereskedők, keresztények és zsidók, ha marhátlanok volnának, ponyvákkal jelenjenek meg, olly véggel, hogy az ponyvák megvizesíttetvén, az épületek tetejére felhuzattathassanak.
9-szer. Az olyan zsidók pedig, kiknek lovaik vagynak, vízzel teli hordókkal tartoznak a tűznél megjelenni.
10-szer. A kovácsok, lakatosok és kerékjártók vashorgokkal.
11-szer. Ácsok és molnárok fejszékkel.
12-szer. Kőmívesek, szűcsök és mészárosok a tűz oltásra hozzájok rendeltetvén az elébbeniekhez.
13-szor. A szabók és gombkötők az égő házból az házi butorokat fogják kihordani, azoknak gondját viselni és minden kárról felelni.
14-szer. A gubások, kalaposok, festők, és kötélverők az ponyvák terítésére és alól felyül az 6-dik ház megmentésére, védelmezésére.
15-ször. Minden lakos akinek vonó marhája vagyon, vizes szekerrel köteles a tűznél megjelenni.
16-szor. A kéményseprő minden legényeivel tartozik a tűznél láptókkal együtt jelen lenni.
17-szer. Az asztalosok, üvegesek, bádogosok, könyvkötők, szappanosok, gyertyamártók, puskamívesek, esztergályos, mézeskalácsos, órások, gürtler, ötvös, szatlerek, rézművesek és semlyesütők a tűzhöz kézi vizi puskával, mellyeket a magok költségeken tartoznak magok szerezni, – tartoznak megjelenni. Mézeskalácsos, esztergályosra, könyvkötőkre és szappanosokra való felvigyázás, nem lévén különös céhek, a város főbirájára és egyik tanácsára bizattatik és megbüntetés esetébe is.
18-szor. A kapások, kivévén azt a tizedet, ahol a tűz kiütné magát, minden tizedből 5–5 ember, a vizhordó szekerekhez rendeltessen és hajtasson a tizedesek által, kiknek ezen kivül az a kötelességek is fog lenni, hogy az tűznél az illető felvigyázók alatt, vártán fognak lenni az tizedesekkel együtt, mindaddig, mig onnan a felvigyázó tanácsbeli úr által haza nem bocsájtatnak.
19-szer. Az csizmadia, szabó, timár és varga, asztalos, ács és molnár, kőmíves, gubás, bodnár, szücs czehek egy-egy bélyogos láptót tartsanak, és azokat két-két mester ember által a tűz helyre vitessék, a láptó annál tartasson, akit annak vitelére a czéh kirendel.
20-szor. Az susterek a vizi puskák mellé rendeltetnek huzására, Kaffka Jósef úr pedig annak csőigazgatására.
21-szer. A csizmadiák 1, az asztalosok 1, a keresztény kereskedők 1, a szabók 1, a sidóság közönségesen 2, a vargák és timárok 1, kisebb, két ember által vihető vizi puskákat tartoznak szerezni és tartani a czéh költségeket – mennél előbb.
22-szer. Minden czéhmester, vagy aki annak helyébe ki fog rendeltetni, a tűznél az illető mester emberekkel tartozik megjelenni – büntetés terhe alatt.
A BÜNTETÉSRE NÉZVE.
23-szor. A czéhbeli mesteremberek, ha a tűznél az előadott mód szerént meg nem jelennének, 5–5 rénesforintokra büntettessenek, mellynek incassatiója az illető czéhmesterekre, bévétele pedig, contra quittantia mellett n[eme]s Szengyörgy Sámuel úrra bizattatik.
24-szer. A tűz oltás körül munkálkodó mesteremberek és lakosok elrendelésekre te[kinte]tes járásbeli főszolgabiró úr által Balásházy Tamás és Marsalkó Jósef urak kéressenek meg, aminthogy ebbeli hivatallyokat a köz és város javáért fel is vállalták, akik is hogy megesmertessenek az tűznél, lóháton fognak megjelenni, melyet másnak kivülök tenni szabad nem lészen.
25-ször. Minden lakos láptót és kapitányvizet tartson büntetés terhe alatt az házánál.
A sátoraljaújhelyi városi levéltárban volt
ered. után közli Dongó Gy. Géza: Adalékok Zemplén vm. tört.-hez, 10. évf. 251. kk.
Az irat keletkezésére Zemplén megye 1827 nov. 12-i közös megyei és bizottsági ülésének jegyzőkönyve nyújt felvilágosítást. Az ülésen a jegyzőkönyv szerint Tomsits István szolgabíró előterjesztette: „a legközelebbi napokban a Barátszeren történt szerencsétlen tűz és elégés alkalmatosságával szomorúan tapasztalta”, hogy ott nincsenek kutak; tűz esetén nem lehet oltani, s a lakók is inkább a tüzet bámúlják segítés helyett. Hogy ez megszűnjön, s az oltás megszerveződjék, Vay Miklós alispán utasítására 24 pontba foglalt rendszabályokat terjeszt elő. Ezek a rendszabályok valamivel bővebb fogalmazásban azonosak a fenti, állítólag Kossuth által megfogalmazott tervezettel. Feltehető, hogy Kossuth, akit nem sokkal előbb nevezett ki a főispán táblabírónak, tagja volt a javaslatot kidolgozó bizottságnak, s fenti fogalmazványa első változata lehetett a később kibővítve elfogadott rendszabályoknak. (A fenti irat eredetije Sátoraljaújhely város levéltárában I. 112. sz. alatt volt korábban, ma már nem található, így nem állapítható meg, hogy Kossuth sk. fogalmazványa volt-e.) A bizottság a rendszabályok életbeléptetését Balásházy Tamás táblabíróra és Marschalkó József várnagyra bízta; nem látszanak tehát megalapozottaknak azok a feltevések, amelyek a tűzoltó szervezet megteremtését egyedül Kossuth fáradhatatlan szervező munkájának tulajdonítják. Ilyen volt Dongó Gyárfás Géza idézett közleménye is, amely számszerű adatokat is szolgáltat a rendelkezés által megmozgatott iparosok létszámáról. Száz évvel az irat keletkezése után Hegyaljai Kiss Géza írt újból ismertetést róla a Pesti Hírlap 1927. 143. számában (közölte az Adalékok Zemplén vármegye történetéhez 25. [1927] évfolyama is), naív lelkendezéssel mint „Kossuth Lajos később világraszóló szervező képességére roppant jellemző” tényt ünnepelve a tervezetet, amely szerinte „gyönyörűen mutatja a huszonötéves ifjúban a később méltán világhíres vezér és kormányzó nemzetmentésre teremtett személyes nagyságát”. – Később, újabb három tűzvész után „tűzoltó intézet” alakult Sátoraljaújhelyen, iratanyaga a városi levéltárban van, I. 94. sz. alatt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir