163. Pozsony, 1848 március 20. Kossuth felszólalásai az országgyűlés évenkénti tartásáról, a hitelintézet felállításáról és sajtó…

Full text search

163.
Pozsony, 1848 március 20.
Kossuth felszólalásai az országgyűlés évenkénti tartásáról, a hitelintézet felállításáról és sajtóról szóló törvényjavaslatok vitájában.
Az országgyűlés évenkénti tartásáról szóló, Szemere által szerkesztett törvényjavaslat* 4. §-ával kapcsolatban Kende Zsigmond figyelmeztette a rendeket, hogy az országgyűlés feloszlatásával kapcsolatban nincs a törvényjavaslatban rendelkezés. Kossuth a kérdéssel kapcsolatban a következőket mondotta:
L. előbb, 190. l., 51. jegyzet.
Az eloszlatásról rendelkezni kell. Az isméti összehivásnak is nem csak minden 3 év mulva, de néha időközben is kell történnie. Azt bajos kimondani, hogy a kormány el ne oszlathassa időközben, mert attól ugy sincs mit tartani, hogy evvel a kormány tréfálna, hisz az által revolutiót támasztana! és bizakodhatni, hogy ha a kormány erre fölhatalmaztatik, azt csak igazoló ok mellett használja majd; – ha tudniillik azt reményli, hogy a hon javára czélzó javaslatában más követek majd jobban támogatják, – tehát csak ez esetre oszlatja el; de ha az uj választások után, igy a népre hivatkozván, ismét nem nyer többséget: természetes, hogy akkor ott kell hagynia kormányt, különben lázadást idéz elő. A kérdés maga magát egyenliti ki a tárgyaknak befejeztetésök iránt; azt nem lehet mondani, hogy míg minden tárgy befejezve nincsen; de ha a ministerium némi tárgynál halasztást kér a jövő országgyűlésig; ha megegyeznek benne, jó; – ha nem: szavazásra kerül a dolog, és ha a ministerium nem nyer többséget, s a dolgot nem tekinti fontosnak, az tárgyalás alá jön, a ministerium közönyös marad: ha ellenben fontosságot helyez az elhalasztásban, lemond, és expediálja magát. – De van egy társ mégis, a mellynek befejeztetése nélkül az országgyűlést nem szabad eloszlatni, és ez a „budget”, t. i. a kölcségvetés, és számadás, a mi nélkül az egész administratio megakadna. Ugy hiszi, ebben Szatmármegye követe is – miután határozott javaslatot elő nem terjesztett – megegyez.*Somsich P.: A ministeriumtól nem lehet megtagadni az eloszlatási hatalmat, különben az nem lehetne felelős; – tehát, hogy az ki nem zárassék, ugy legyen mondva: „legalább minden harmadik évben.”. – Kossuth: Egyenesen kimondani kivánja, hogy a ministeriumnak lehet eloszlania.
Kende Zsigmond, aki a törvényjavaslat fogyatékosságaira felhívta a figyelmet.
Nemzeti Ujság, márc. 24. sz.
Többen is szóltak a tárgyhoz s az eredmény két uj § lett a 4. § után, amelyek a király feloszlatási jogát írták körül.* Ezután Batthyány, az újdonsült miniszterelnök terjesztette elő a hitelintézet létesítéséről szóló törvényjavaslatot.* Először Kende és Pázmándy szóltak a javaslathoz: mindketten keveselték a hitelintézet tartaléktőkéjéül kijelölt 500.000 forintot, Pázmándy ehelyett 2,000.000 forintot javasolt. Utánuk Kossuth is felszólalt:
A tárgy még aznap országos ülésbe került s jelentéktelen változtatásokkal – két kis módosítást Kossuth is ajánlott – elfogadást nyert. (V. ö. Napló, 171. s köv. l.)
A törvényjavaslatot – elfogadott formájában – l. Iratok, 85. l.
Szivesen járul mindenhez, a mi a tetemes áldozatokat hozott nemesség könnyitésére czélszerüen szolgál, a nélkül, hogy a hitelintézet sikerét s fenállását comprommitálná. Ha 100 kárositott közül 90-en segithetünk, csupán azért, hogy a többi 10-ről is gondoskodva legyen, a 90-rőli gondoskodás alapjait megrenditeni nem lehet. – Onnét indul hát ki, hogy minél többnek helyzete legyen könnyitve, s kevesek miatt a többség ne szenvedjen, s a szerkezetet pártolja. Szathmár követének megfelelt már Komárom követe: ha a hypothékabank jegybankkal kapcsoltatnék össze, ez által hitelében vesztene, mert ez utóbbinak hitele, ha a jegyek kibocsátásában mértéket nem tart, minden uj jegykibocsátás által csökken, sőt ha kibocsátásban rendén tul nem megy is, ki van téve a rögtöni megrohanásnak; ellenben a hitelbanknál a papirok kibocsátása nemcsak nem csökkenti a biztosságot, sőt emeli, mert minden uj papír uj hypothekális biztosság szerzésére mutat. Ha a bank tisztán csak hypothékán alapul, nem kell tartani, hogy készpénzt kivánjanak tőle, mellynek agiója nincs, minden ember örömestebb fogadván el a papirokat, miknek kelete emelkedhetik. Arra, hogy tartaléktőke alapitására 2 millió vétessék fel, nem akarná kötelezni a ministeriumot; elég, ha erre neki csak engedelem adatik; tartaléknak igen valószinüleg elég lesz annyi, mennyi a törvényjavaslatban emlittetik, miután a tőke bizonyos ideig fel nem mondható, s a hitelező örömest fogad el pénz helyett papirt, melly a fizetésnek currens mediuma. – A komárom inditványt, hogy t. i. az urbéri felszabadult telkek is biztositási alapul vétessenek, ő is ohajtaná, de nem tartja lehetségesnek először a bank érdekében, másodszor a birtokosokéban. A bank érdekében nem, mert noha szóló hiszi, hogy az első magyar kormány az adott nemzeti becsületszónak beváltásához lételét fogja kötni, lehet mégis ember, ki aggódik, s ha az urbéri telkek is hypothékaul vétetnének, következése az lehetne, hogy a legjobb hypothékával fedezett papirok hitele is csökkene; mihelyt pedig ezen papirok örömestebb nem fogadtatnak, mint a készpénz, azonnal rosszul állana a dolog, s végtelen összegekre lenne szükség. – De a birtokosok érdekében sem. Mert ha ez alkalommal valamelly minimum, p. o. 100 ft kimondatnék, psychologiai kényszerüség fekszik abban, hogy azt evalvátió utján magasbra emelni nem lehetend többé.
A többség a § szövegét változtatás nélkül elfogadta. A következő, 4. §-nál, a birtokosok kármentesítésével kapcsolatban azonban megint kiújult az előbbi vita: sokan – a nemzet becsületére való hivatkozással – azt kivánták, hogy a felszabadult jobbágytelkek is kölcsönbiztosítási alapul szolgáljanak. Ezeknek ismét Kossuth felelt s védelmezte a minisztérium törvényjavaslatát:
Hitelintézetről levén szó, ez természetesen csak olly valamire alapittathatik, amit exequalni lehet; a nemzeti becsületet pedig, bármilly szent legyen is, exequalni nem lehet, s igy a hitelintézet papirjai realisálhatók nem lehetvén, hitellel természetesen nem birhatnának. Baranya követének azon mondása által, hogy a telek urbéri jövedelme becsültessék meg, segitve nincs; mert hogy hitel legyen, meg kell lenni az executió alapjául szolgáló fundusnak, természetben. A hold földet exequálhatni, de a megszüntetett robotot nem exequálhatni. S azt kivánják e az érdemes követek, hogy addig, míg az evalvátió végbe nem megy, semmi sem történjék a birtokosok javára? – Ha a követurak bölcs eljárásnak látják, hogy ingerültséget provocáljanak, – ám tegyék! terjesztgessék a hitet, hogy igy nem bizhatni a nemesség kártalanitásában, de nyujtsanak hát egy kivihetőbb tervet, mondják meg, hol vegye a nemzet az urbéri viszonyok megszüntetéséhez szükséges 100 milliókat stb.
„Végre gr. Batthyány L. ministerelnök kijelentvén, hogy ő törvényjavaslatát azon alapokra fekteté, mellyeket Pest követe fejtegetett, s ha ezen alapokat a RR el nem fogadják, úgy ő a törvényjavaslatot magáénak nem ismerheti – a 4-ik §-us szerkezete s az egész törvényjavaslat elfogadtatott.”
A délutáni kerületi ülésben a sajtótörvény javaslata* került napirendre; a rendek a közvélemény által oly nagy ellenszenvvel fogadott törvényjavaslatot különösebb vita nélkül fogadták el. Kossuth a törvényjavaslat 17. §-ával kapcsolatban szólalt fel: Tormássynak felelt, aki keveselte az esküdtszéki tagoknál megkívánt évi 200 forintos jövedelmi cenzust:
V. ö. Iratok, 86. s köv. l.
Békés követének észrevétele igen megérdemelné a szorosb megfontolást, ha az esküttszék az idézett 1843/4-ki munkálat szerint* nálunk is ugy állana, mint másutt, hol az esküttbirák sorshuzás szerint jőnek sorra, de itt ez csak qualificatio arra, hogy valaki esküttbíróvá választathassék, s vannak még ezentul az emlitett munkálatban más kivántatóságok is kifejezve; u. m. irni s olvasni tudás, 24 éves kor stb. Itt a 200 ftos qualificátió csak azért emlittetik meg, mert a bírói eljárásról szóló javaslatban az esküttszéki képességre csak 100 ft kivántatik. Sőt kijelenti szóló, mint előleges óvást, hogy Magyarország viszonyaiban, a választói jogra képesitő qualificátió az esküttszéki qualificátiónál kisebb lehet ugyan, de nagyobb semmi esetre nem. Jónak tartaná ezen eljárásról szóló törvényjavaslatot, mellyre hivatkozás történik, a szerkezetbe befoglalni.
V. ö. előbb, 657. l., 12. jegyzet.
A 30. §. 2-ik pontja ellen, melly a cautiót a naponként megjelenő pliticai lapoknál 20 ezer ftra szabja, többek részéről történt felszólalás. Paczolay, Stur, stb., nagyon sokallák azt. Kossuth azonban csak akkor tartaná soknak, ha e somma a birságok szempontjából itéltetnék meg, de tekintetbe kell venni azt is, hogy a kiadók pénzt szednek fel az előfizetőktől, s ha a szabadsajtó élénkebben mozog, az előfizetők száma is szaporodni fog, kiket biztositás nélkül hagyni nem lehet. Továbbá azt is felhozá, hogy későbben, a politikai fejlettség nagyobb fokán, csak azon lapok fognak felállhatni, mellyek bizonyos politicai pártok határozott szint viselő organumai, egy illy pártnak pedig legkönnyebb lesz a megkivántató nagyobb sommát is kiállitani, s magát valamelly kitünő tehetség körül öszpontositani.
A biztosítási összeg tehát megmaradt, csupán azon módosítással, mellyet Bónis S. javasolt, s többen pártoltak, hogy ezen cautió nemcsak készpénzben, hanem fekvő birtokra árvai biztosítékkal betáblázott kötelezvényben is adathassék. Némelly kifejlett eszmék uj §§-okba foglaltattak.
Pesti Hírlap, márc. 23., 26. sz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir