168. Pozsony, 1848 március 25. Kossuth felszólalásai kerületi ülésben a földesurak kármentesítéséről és a sajtóviszonyok szabályo…

Full text search

168.
Pozsony, 1848 március 25.
Kossuth felszólalásai kerületi ülésben a földesurak kármentesítéséről és a sajtóviszonyok szabályozásáról szóló törvényjavaslattal kapcsolatban.
A március 24.-i kerületi ülésben kisebb jelentőségű részletkérdések szerepeltek; Kossuth maga nem szólalt fel, személye csak akkor került szóba, amikor Komlóssy bejelentette, hogy Debrecen városa diszpolgárává választotta Kossuthot. Ugyanekkor a rendek megbízták Tarnóczyt, hogy az úrbéri viszonyok megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot a főrendek szóbeli izenetében foglalt megjegyzésekhez képest módositsa. Tarnóczy másnap már kinyomatva bemutatta a módositott törvényjavaslatot,* a rendek azonban megütközéssel állapították meg, hogy a javaslat új formájában lényegesen megváltoztatja – a jobbágy kárára – az eredeti javaslatba foglalt megállapodásokat.* A többség véleményének Kossuth adott hangot:
L. az országgyűlési röpívek között, 198. szám alatt.
A szóbanforgó 198. sz. röpív az úrbéri viszonyok megszüntét kimondó tc. 3. §-át magyarázta s az összesítés, legelőelkülönítés, irtványföldek, erdőhasználat, szőlők, királyi kisebb haszonvételek s a vitás esetekben eljáró bíróság kérdéseiben próbált a földesuraknak előnyöket biztosítani.
Az ország állapotát, hozzá folyvást érkező levelek nyomán, több alkalma van ismerni, mint sok másnak, s ezért kénytelennek érzi magát kijelenteni, hogy a 198-ik sz. alatti nyomtatványt olyannak tartja, mellyet ha a RR csak szakaszonkénti tárgyalás alá bocsátottak is, nincs többé erő, melly az ország lángbaborulását megakadályozza. Annak ideje lejárt, hogy kimondatván egyszer a jobbágynak felmentetése, az adott concessiókat, egy részben vissza lehessen venni, s az ország lakosságának csak egy részére szoritani; az adott concessiók illy megnyirbálását kimondani annyi lenne, mint a nemességnek a nemzet becsületével biztositott kármentesitése iránti hitét ingatni meg. A rendek nem mást kivántak, mint azt, hogy a legelő-elkülönzés és a faizás iránt tétessék czélszerü intézkedés;* egyébiránt mindaz, mi állandó s nem haszonbéri természetü tartozás, meg van szüntetve, s ha a törvényjavaslatnak most más értelmezés adatik, a haza elláthatlan szerencsétlenségbe borulhat. Kéri tehát Nyitra követét, hogy reducálja javaslatát csak a legelőre s faizásra. Egyébiránt nem tartaná jónak, ha ezen 198-ik sz. iromány az országban szétküldetnék, mert tények bizonyitják, hogy efféle szerkezetek milly rossz benyomást csinálnak az országban, hol nem tudatik, – miként az illy irományok még csak egyes ember s nem a tábla véleménye. Kijelenti, hogy ő, részéről, ezen törvénynek, ha az elfogadtatnék, végrehajtása iránt a felelősséget magára soha el nem vállalja, s inkább azonnal leteszi ministeri állását.
T. i. az előző napi konferenciában, amikor a főrendek szóbeli izenete nyomán megbízták Tarnóczyt a módosítás végrehajtásával. Ez kitűnik Tarnóczy felszólalásából, aki azzal védekezett, hogy a konferencia a szőlőkre és irtásokra nézve is javaslatot kért tőle.
Pesti Hírlap, márc. 30. sz.
Bónis kifogásolta, hogy a felelős minisztérium tudta és beleegyezése nélkül nyomtatták ki a javaslatot. Tarnóczy védekezésében kijelentette, hogy az országot képviselő rendek határozata fölötte áll a minisztériumnak s ő rendek utasítását teljesítette. A nézeteltérést Kossuth simította el:
Szabolcs követének constitutionalis irányát sokkal jobban van szerencséje ismerni, minthogy arról föltenni lehetne, hogy ő valami inconstitutionalist pártoljon. Hogy a követek függetlenségüket veszitsék, azt Szabolcs követe nem akarja. Szóló részéről is kijelenti: miszerint ha parlamenti kormány a követek függetlenségét akarja lerontani, akkor az nem volna nyereség. Az egyébiránt, hogy a törvényjavaslat kinyomatása előtt a felől a ministerrel értekezzenek, akép nem értelmezendő, mintha ez által valaki akaratának véghezvitelében gátoltatni czéloztatnék, hanem mivel az ország állapotáról a ministeriumnak sokkal több adatai vannak másoknál, a mellyeket a törvények alkotásánál figyelembe kell venni mindenesetre. Szabolcs követe is csak igy érté szavait, kijelentvén: miszerint a jelen körülményeknél fogva tanácsos a dolgok felől a ministeriummal előlegesen értekezni.
Tomcsányi (Békés): Részéről szinte úgy látja, hogy 198-ik számú törvényjavaslat csakugyan tovább megy, mint ez a Rk. részéről szándokolva volt; minélfogva annak tárgyalását nem akarja. Hanem absolváljuk a dolgot azzal, hogy határozzuk meg, hogy a faizás, és legelőre nézve az eljárás millyen legyen? – Babarczy (Csongrád): Tökéletesen megegyez abban, hogy e törvényjavaslat tárgyalás alá ne jöhessen. – A ministerium iránt neki is van bizalma; szomoru állapot azonban, midőn a rend föntartása ettől föltételeztetik.”
Kossuth. Csongrád követének köszönettel tartozik, hogy a ministerium iránt bizalommal viseltetik. De a rend föntartása jelenleg kettőt kiván: hogy az országgyűlés missioja végvonalát elérve mihamarébb szétoszoljék; mert ha együtt marad, a forradalmi követeléseknek vagy engednie kell vagy ellenszegülni. Ez tehát az első. Második: hogy a ministerium mihamarébb – órák alatt – sanctionáltassék, mert ha ez nem történik, az egész ország veszélyeztetve van! a ministerelnök e végett fön van Bécsben, de ha ott még 48 óráig alkudozni fognak, nem hiszi, hogy a rendet akárki föntarthassa, – ha ugymond, fejünket letesszük is mindnyájan – ha csak valaki dictátorrá nem teszi magát. Ezt pedig e nemzet türni nem fogja!! egyébiránt addig is a ministerium a rend föntartására mindent megtőn. A ministerelnök nádor ő fönségének meghagyásából Szemere Bertalan belügyi, Klauzál Gábor ipari s kereskedési minister, továbbá Pulszky Ferencz – ugy mint a megerősítés esetében a financzministeri departmentum osztályfőnöke, és Nyáry Pál – mint a belügyministerium departamentumának osztályfőnöke meg vannak bizva, hogy a rend föntartására minden hatalmukat gyakorolják.
Madarász (Somogy): A 198-ik számu, nyitrai törvényjavaslat ellenében az iránt a fönakadás főokát abban találja: miszerint az – mint privát szerkezet – név nélkül jelent meg és sorszámmal. Egyébiránt ha az illy törvényjavaslatok a tábla határozatának kifolyásai, azok kinyomathatását jogosnak tartja, a nélkül, hogy ez előlegesen a ministeriummal közöltetnék. – A kérdéses 198-ik számu t. javaslat tárgyalását szóló is rossz következtetések indokának tartja. Ennek folytán mondassék ki tehát, hogy a 198-ik sz. a tábla emanatiojakétn el nem ismertetik. A legelő és faizásra nézve pedig a rendszerinti jegyző uj izenetet készitsen. – A ministerium tagjainak kiküldetését tudomásul vétetettnek kivánja csak tekinteni.”
Kossuth: Az előtte szólónak utóbbi megjegyzésére kijelenti, miszerint azon kiküldetést nem is azért emlité, hogy arra nézve a Rk határozatát provocálja; hanem csak megnyugtatására azoknak, kik a miatt aggódnak, hogy a ministerek sanctionálása mostanáig van halasztva! Azért emlité továbbá, hogy ujabb momentumra provocaljon a főRR ellenbéen, miképen a ministertörvényt nyirbálni nem lehet. – A fölveendő tárgyat illetőleg azon pontok közől, mellyek a Rk által proclamáltattak, legfontosabbnak tartja a népképviseletet. Hogy ez nagy munka, azt tagadni nem lehet; a franczia constituant 1 1/2 évig dolgozott ezen. Azért az idő rövidsége, melly e munka kidolgozására jutott, nem engedé, hogy ez még most oly tökéletes legyen, főkép annyi hiányos statisticai adat következtében. – Egy igen ügyes toll, mellybe mindamellett bizni lehet – e munkálatnak már végszerkesztésénél van, minélfogva holnap tárgyalás alá lesz vehető, és kinyomatható. Mielőtt azonban nyomatás alá menne, kivánja, hogy fölolvastassék. A magánosok által készitett törvényjavaslatokra nézve jövőre azt kivánja meghatároztatni, hogy a szerzőnek neve aláirassék; miután az illyen javaslatok szétmennek az országban, azon véleményben, mintha a tábla kifolyásai lennének. Hogy Pestről komoly hangokat hallunk – ugymond – annak szinte az az oka, hogy a sajtó t. czikkelynek első javaslata jutott a közönség elébe, mire nézve még megállapodás nem történt.
Nemzeti Ujság, márc. 30.
A vita folytatódott s Paczolay honti követ védelmébe véve Tarnóczy javaslatát, Kossuth fenti kijelentésére utalva megjegyezte, hogy a miniszterek tulajdonképpen diktátori hatalmat gyakorolnak, mert a minisztériumot létesítő törvény még nincs megerősítve. Ez a kijelentés nagy vihart támasztott. Először Bónis utasította vissza, majd Kossuth is:
Hont követének nagy szavára megjegyzi, hogy valamint dictátorságot el nem ismer, ugy kétszer számot vessen magával, ki valakit az országban dictátorsággal vádolni merészel. A mi történt, a közrend és béke érdekében történt, mellyet minden jó polgárnak óhajtani kell. Szóló nyilván kimondta, hogy a meghatalmazás a kir. helytartó egyezésével történt, s meri-e tagadni Hont követe, hogy a nádor teljeshatalmu kir. helytartó? – Midőn tehát illyeket mond, mikkel tréfálni nem lehet, tessék előbb kétszer is megfontolni.
Az izgalom csak lassan csillapodott le s a tábla végül Tarnóczy javaslatát elvetette és megbízta a kerületi jegyzőt új javaslatok kidolgozásával. Az ülés tovább folyt s Kossuth sürgetésére tárgyalás alá vették a főrendek válaszizeneteit az évenkénti országgyűlésről és a kir. városokról. A főrendek megjegyzéseit mindkét törvényjavaslattal kapcsolatban elutasították, majd Kossuth javasolta, hogy mivel az országgyűlés a vége felé közeledik, valaki szedje össze azokat a tárgyakat, amelyeket az elvégzetteken kívül még meg kell tárgyalni. Ezzel a feladattal Szentkirályit bízták meg.
A délutáni kerületi ülésben Bónis az ország nyugtalan hangulatára hivatkozva megkérdezte a minisztériumot, hogy hogyan áll a szentesítésre felterjesztett törvényjavaslatok ügye? Kossuth így válaszolt neki:
Nem felelhet ugyan hivatalosan, miután mégis azok közt van, kiket a felelős ministérium tagjai közé soroltak, kijelenti, hogy semmi bizonyosat nem tud. A ministerelnök a nádorral s Deák Ferenczczel* felmentek Bécsbe, de ekkorig semmi tudósitás nem érkezett; ha történt valami elhatározó, az országgyűlési elnökségnek kell róla tudni. Tehát az országbírót kellene megkérdezni, (kiáltás: elutazott!) vagy a tárnokot.
Deák Ferencet már az októberi választás során követté választották Zalában, akkor azonban egészségi állapota miatt nem fogadta el a követséget. Most Csuzy Pál mondott le a követségről, hogy Deák részvételét a törvényhozás munkájában biztosítsák. Deák márc. 20.-án érkezett Pozsonyba.
Néhány követet azonnal kiküldtek érdeklődni; távollétük alatt Fehérvár követe, König felolvasta utasítását, melynek értelmében küldői a sajtótörvényjavaslat feletti elégedetlenségüket nyilvánítják és annak visszavonását kívánják.* Kossuth felelt neki:
A sajtótörvény-javaslat első formájában országszerte megütközést és tiltakozást váltott ki. Különösen az a pontja keltett felháborodást, amely az időszaki lapok által leteendő óvadék összegét 15.000 forintban állapította meg, de a törvényjavaslat büntető intézkedéseit is súlyosaknak ítélte a közvélemény. A javaslatot a pestmegyei rend- és csendfönntartásra ügyelő bizottmány határozata „a szellemi kifejlődésre közcsapásnak” mondta s szemére vetette a rendeknek, hogy a sajtót a vagyonos osztály kezére akarják játszani.
Székesfejérvár követének előadására meg kell jegyeznie, hogy az országgyűlés állásának nehézsége főkép abból ered, mert ez mostani elemeiben s missióban nem kifolyása a nemzet összes többségének, s ezért kikerülhetlen, hogy ezen uj elemeken sarkaló közvélemény, melly itt egészen képviselve nincs, néha összeütközésbe ne jöjjön az országgyűlés határozataival. A RR-ek, számot vetve hazafiui kötelességükkel, lelkiismeretükkel s a körülményekkel, fogják tudni méltányolni a közvélemény illy nyilatkozatait, mellyek neki irányul szolgálnak, de hol a dolog nem egyeztethető, elég erőt éreznek magokban, hogy saját meggyőződésüket vegyék a tájékozás alapjául. – A sajtótörvénnyel nem csak Fejérvárott, de sok más helyütt is megelégedetlenek az emberek; ez azonban meg fog szünni, ha tudomásukra jut a kijavitott szerkezet.* A sajtótörvény más időkból való, – most azonban a napok századokkal érnek fel; s a mi hónapok előtt nem okozott volna ellenszenvet, most nem tetszik, mert uj követelések ébredtek, és ezeknek kifolyása a második kijavitott javaslat, melly ha a követurak megküldenek küldőiknek, ezek meg fognak nyugodni. A fejérvári manifestátio találkozik az egész ország manifestatiójával, s ez talán egy okkal több leend a főrendekre nézve, hogy a kijavitott szerkezetet elfogadják, mert ha nem, ugy kénytelenek lennénk sajtótörvény nélkül menni haza, mit szóló valódi szerencsétlenségnek tartana.
Az országgyűlési tárgyalások során némileg módositott javaslatot l. Iratok, 86. s köv. l.
Pesti Hírlap, márc. 31. sz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir