TIZENKETTEDIK FEJEZET • Gavallér szökést tervez

Full text search

TIZENKETTEDIK FEJEZET • Gavallér szökést tervez
Ámde összedőlhet a világ: megindult lovagias eljárásokat nem tud megállítani semmiféle esemény. Stoff nyugalmazott főhadnagynak újabb ötlete jött, miután a Becsületbíróság kimondta illetéktelenségét: – „párbajbíróságot” kell összehívni, amely megállapítja, vajon van-e helye a lovagias eljárásnak.
– Kérem, ez a szekundánsok dolga szokott lenni – tiltakozott Gavallér.
Stoff nem engedett:
– Azért, mert ön a fővárosból jött, tudjuk itt mi is a magunk dolgát. Igenis, vannak esetek, amikor a szekundánsok a maguk lelkiismeretének a megnyugtatására párbajbíróságot kérnek. Én nem loptam a lelkiismeretemet. Mind a két úr testi-lelki jó barátom. Vigyázok rájuk, mintha az édesanyjuk ölében ülnének. Stoff főhadnagyra eddig még senki se mondhatta, hogy hűtlen barát.
– Nem lehetne egyszerű jegyzőkönyvvel elintézni a dolgot? – vélekedett Gavallér.
De most Gyógyszerész állott arra a szeplős, anyajegyes talpára:
– Ismerjük ezeket a papiros párbajokat. Afféle műlovagiaskodás, a segédek fontoskodása; az egész csak arra jó, hogy Ferenczi könyvkereskedő eladjon néhány Párbaj-kódex-et. És végül ő nevessen a markába.
Stoff főhadnagy megnézte az óráját, amelyet katonatiszt módjára a nadrágzsebben hordott:
– Tehát összehívjuk a „párbajbíróságot”.216
Miért nézte meg Stoff főhadnagy az óráját?
Azt valamennyien tudták a jelenlevő urak: – összejövetel volt rendezve a Sóstón a babiloni rabságból kiszabadult úriember tiszteletére. Egyelőre csak amolyan titkos, dugott összejövetel, amelyen csak a legbizalmasabb barátok vehetnek részt, mert még nem volt teljes bizonyos, hogy nem akadnak-e váratlan ellenségek a városban, akik Levente úrnak szemére hánynák a váci éveket. Ugyanezért választatott az összejövetel helyéül a kis sóstói fürdő, ahol ilyenkor, október végén legfeljebb a rókák és a nyulak járnak. Ebéd után mindenkinek ott kell lenni. Először azért, mert akkor csúszik legjobban a nyíri vinkó, amikor az ebéd íze még az ember szájában van, másrészt a délután rövid, hamar sötétedik az erdőn.
Gavallér azt gondolta magában, amikor Kohut ügyvéd úr társaságában az erdőn áthaladt, hogy ez a környezet valóban méltó a kiszabadult rabhoz.
Minden erdő szomorkodik októberben, de a sóstói erdő tud leginkább búslakodni. Mintha az a sok bánatos nóta, amelyet itt nyaranta elfuvoláznak, eldalolnak, mind fészket rakott volna a lombjai között: úgy sóhajtozik az őszi szél. Persze, többnyire tölgyfával van beültetve az erdő – nem temethetnek el mindenkit diófa koporsóban –, a tölgy októberben még együtt tartja lombjait, mint a jó családfő gyermekeit. De szól a szél, és elhívogatja meghalni a leveleket. Az erdei út olyan, mint egy templom hajója; az összeboruló lombok között csak néha látni a vándorfellegeket.
– Nem tanyáztak itt sohasem betyárok? – kérdezte Gavallér.
– Józan nép lakik erre. Még részegségében is tudja, hogy meddig eressze bele a bicskát a cimborájába – felelt Kohut úr. – Többnyire csak arcon szúrják egymást, a nemesebb részeket, a kart, a lábat kímélik.
Átvágtattak a vasúti síneken, ahol Kisvárda felé jár a vonat, az őszi égboltozaton varjak vonták közelebb a késlekedő hideg időjárást.
– Én farsangi gyerek vagyok, mert október vége felé születtem217 – mesélte Kohut úr –, de mindig elszomorodom, amikor beköszönt az ősz. Mintha meghidegedne a pipafüst is az ember szájában, a pókfonállal elszáll a haja, az összesodródott levelekkel a kedve…
– Mindjárt a kocsmába érünk – szólt közbe a talyigás.
Hát igen, már feltűnt az állás, ahol a vidéki szekerek kikötni szoktak nyáridőben, amikor azokat a cipó formájú falusi asszonyságokat hozzák, akik hosszú szoknyájukban alig tudnak leszállni a szekérről. A savanyú szagú, szikes fürdőkre sétálgatva várakoznak, bár firhangok vannak a kádak között, olyan jóízűen elbeszélgetnek, hogy a fürdősnék nem győzik kivárni a végét.
De most ősz volt, az étteremben hideg disznópecsenyét és uborkát falatoztak dércsípte arculatú úriemberek az egyetlen megterített asztalnál. A saját penecilusaikkal ettek, mert a szarvasnyelű villák, kések már téli pihenőjükre tértek. Az asztalfőn Levente úr ült, és vadásztarisznya volt a nyakában, mintha csak véletlenül került volna ide. Ámde most sem volt alázatosabb vagy nyájasabb, mint máskor; követelően, erőszakosan viselkedett. Nikelszky bácsinak csak úgy, a feltámasztott könyöke megől felelgetett:
– Nem értem az idevalósiakat. Még mindig abból a kellemetlenségből akarnak megélni, amely engem ért esztendők előtt. Úgy látszik, egy-két embernek be kell verni a magosan tartott orrát.
– Nono, csak tegyük vissza a késeket a csizmaszárba – óvakodott Nikelszky bácsi. – Majd lassacskán megjön mindenkinek az esze, papnak, bírónak, kurátornak.
– Utóvégre, nekem jussom van ebben a városban lakni, és megélhetést találni, mert itt született már az apám is – tüzelt tovább a tegnap szabadult úriember. – Azt szeretném én látni, hogy nekem ne adjanak hivatalt, a lelkükön is keresztülmegyek. Nem ismernek még engem, hogyha megharagszom: milyen szoktam lenni.
– Hát azt magam sem érteném, ha neked nem adnának valami hivatalt a városnál vagy a megyénél… – dünnyögött Nikelszky bácsi.
– Hivatal nem egzisztálhat úriember nélkül, ezért remélem, hogy218 belátják mihamarébb a dolgot ők is – fejtegette a maga igazát a tegnapi holt ember. – Utóvégre „kellemetlensége” mindenkinek lehet az életben. Nincsen ember hiba nélkül. A jó ló is botlik. De hát ez nem tarthat egy életen át, mindennek van valahol vége.
A jelenlevők – mindnyájan a jó emberek lovagrendjéből valók, ahová tartozik végeredményben minden ember, ha a városnak vagy a megyének a nyakára kell valami földterhét elsózni – csendesen bólingattak.
– Pivnyik Gábor a városi adónál úgysem viszi soká. Az ő helyére benyomhatnánk Leventét – indítványozta Gyógyszerész.
– Az utolsókat rúgja Krajcsik bácsi, a városi könyvtáros! – szólalt meg az asztal végéről egy névtelen fiatalember.
– No már, öcsém – felelt a szabadságos úriember –, nem azért lettem hatvanesztendős, hogy penészes könyvek között töltsem az életemet. Csak nyeljed te a könyvek dohát, porát. A jó egészség az első.
Erre mindnyájan koccintottak. Gavallér is. Bár érezte, hogy nincs rendben ez a dolog, ami itt folyik. Tegnapelőtt még Vácott, ma pedig a hivatali állások között válogatva…
Elhatározta, hogy rosszullét ürügye alatt megszökik a társaságtól. Talán még a városból is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir