A KÉP MEGVIGASZTAL

Full text search

A KÉP MEGVIGASZTAL
A gárdisták közül még néhányan ébren voltak a nagy ebédlőben. Kockajátékkal mulattatták magukat. Ismerték már ugyan a kártyát is sokan az időben, de a nagy királynő idejében nem volt szabad kártyázni a birodalomban. Különösen gárdistának nem volt szabad a kezébe venni az ördög bibliáját. Azért csak kockáztak reggeltől estig és estétől reggelig, mert a szegény gárdistának is kellett tenni valamit. Hébe-korba igen nagy összegek perdültek tova a kockán. Egy bizonyos francia vikomt oly nagy gyakorlottságra tett szert a kocka dobásában, hogy később végigbarangolta egész Európát, és visszaváltotta zálogban lévő apai jussát. A kegyes királynő bizonyára – amilyen jó gazdasszony volt a magáéban, olyan szeretett lenni a máséban is – betiltotta volna az ártatlannak tetsző kockajátékot, ha veszedelmeit sejti. De hát még az asszonyok sem tudnak mindent.
Pusztaeörsi a kockázó gárdisták közül kiválasztotta két bajtársát, aztán elindult az alsó lovarda felé. Akármennyire tiltotta a királynő, a párviaskodás napirenden volt abban az időben. A francia udvarnál megfordult nemesek elhozták a tőrvívást onnan, és előfordult, hogy Bécs külvárosaiban agyondöfött tisztekre, urakra találtak. De a gárdisták még a kardot használták viszályos ügyeik elintézésére.
Obolovszky gróf már várta ellenfelét. A nagy lovardát gyéren világították meg a lámpások. Az ellenfelek szemben állottak.
– Kard ki kard! – kiáltotta a rangban idősebb Obolovszky.
A viadal alig néhány pillanatig tartott. Pusztaeörsi kardja erős vágást mért ellenfele homlokára, akinek arcát egyszerre elfutotta a vér. A gróf letörölte arcáról a vért.
– Köszönöm, bajtárs – mondta ama kor szokásos udvariasságával –, hogy összemérted velem pengédet.
Kezet szorítottak, és a béke ezzel meg volt pecsételve.
A reggel első óráiban ugyanazon a helyen Bessenyei mérkőzött a megsértett Pusztaeörsivel. A viadal rövid ideig tartott, és Bessenyei ugyancsak a homlokán sebesült meg. (Ismerték már Pusztaeörsi homlokvágásait239 Közép-Európa valamennyi udvaránál. Ezt a vágást kivédeni senki sem tudta. A „Pusztaeörsi-prim” még a múlt század derekán is szerepelt a katonai vívómesterek kátéjában. De persze legény kellett hozzá, aki utánacsinálja!)
Mire a királynő fölébredt, akkorára már vége volt mind a két viadalnak. Azért kellett vele úgy sietni, mert a királynő nem szerette, ha gárdistái egymás között mérkőznek. Gyakran közbelépett, ha hírét vette valamely készülő párbajnak. És bizony gyakran az udvartól való száműzetés volt a büntetése annak, aki okot szolgáltatott a kihívásra. Úgy kezelte a kegyes királynő egész udvartartását, mint egy jó családanya.
Természetes, hogy az udvari pletyka gondoskodott arról, hogy a királynő már reggeli tejescsészéjénél megtudta az egész éjjeli komédiát. (Nagyon szerette a tejet Mária Terézia. Azt mondják, azért volt olyan fehér a bőre. Három-négy köcsög tejet ivott meg reggelenkint. Még József császár alatt is nagy tiszteletben és jólétben tartották a schönbrunni majorságban azt a Mili nevű svájci tehenet, amelynek tejét a királynő utolsó éveiben itta.)
A királynő először nagyon haragudott.
– Donnerwetter! – kiáltott föl. – Megtanítom én azt a verekedő embert! Takarodjon haza a kanászai közé, ott verekedhetik kedvére…
De a következő pillanatban mintha napsugár lopózott volna a királynő régen elborult arcára. Nőtt-nőtt a napfény a fehér arcon, amely élete utolsó napjáig hófehér, szeplőtelen maradt. Aztán egyszerre csengő, víg kacaj szakadt ki a királynő ajkán. Hátradőlt a székén, és úgy kacagott…
A háta mögött Semmel Fanni asszony, aki utolsó éveiben a komornája volt, szintén nevetett, és a mozdulatlan arcú öreg udvari lakájnak is csillogni kezdett a szeme.
– Ó, a vén hóbortos! – kiáltott föl a királynő az asztalra ütve, és tovább kacagott.
A kacagás pedig szállt, szállt végig a nagy, komor palotán, mintha apró ezüstcsengettyűket rázogatnának a napsugárban hintázó angyalok. Szállt, röpült a kacagás ki a nagy palotából a városba, és mindenütt mosolyra derült minden orca, ahol hírét vették: a királynőnek ismét jókedve van, kacagott, úgy, mint régen, amilyen jóízűen csak ő tudott kacagni egyedül az egész világon.
Hát az hol járt, aki a királynőt megkacagtatta?
Pusztaeörsi abban az időben, midőn a bécsi udvarnál viziteket szokás elfogadni, gárdistaruhájának teljes díszében ballagott végig a folyosón,240 ahol éjjel a „fehérasszony” járt. Bejelentette magát Sternbuck Katalin grófnőnél. A grófnő kegyesen fogadta.
Aztán nem szólt semmit többet a jó Pusztaeörsi, mint csupán ennyit:
– Grófnő, kérem a kezét!
Katalin grófnő – halovány volt ő is az éjszakai izgalmaktól – minden meghatottsága mellett meg nem állhatta, hogy el ne nevesse magát. Odalépett Pusztaeörsihez, és megsimogatta a vállát:
– Olyan szomorú ön, mintha a vesztőhelyre vinnék… Pedig tudhatná, hogy a nagy királynő immár tizenöt esztendeje nem engedte meg a legnagyobb bűnösöknek sem a kivégeztetését.
– Grófnő, kérem a kezét! – ismételte valamivel megenyhültebb hangon Pusztaeörsi. (Eddig észre sem vette, hogy a grófnő milyen kedvesen, gyönyörűen nevet.)
Katalin grófnő tréfás szomorúsággal folytatta:
– Fájdalom, hogy éjszakai pajkosságomnak az árát önnek kell megadni … De hát már nem tehetünk róla. A királynő kiüldözne birodalmából, ha nem lennénk egy pár.
– Grófnő, kérem a kezét! – ismételte térdeplő helyzetében Pusztaeörsi. (Milyen ragyogó ennek a leánynak a szeme. A sírástól tán? Szegény, sokat sírhatott!)
– Az öné már. Kérem, ne haragudjon rám. Mi talán nagyon boldogok is lehetünk még. Mert én mindig nagyon szerettem magát…
A gárdista erre meglepetten állott föl.
– Engem? – mormogta. – Hát szerethet engem valaki? Ilyen vén, mogorva embert?…
A grófnő mosolyogva nézett reá:
– A Käty grófnő. Hiszen az egész udvar tudta…
– Csak én nem – mormogta megilletődve, meghatva a gárdista, és még sokszor megcsókolta a grófnő kezét.
De a gárdistára egyéb meglepetés is várt. A sors néha annak az embernek is fejébe nyomja varázssapkáját, aki már azt hiszi, hogy az az egyedüli meglepetés, ami még vár reá az életben – hogy vége az életnek. A gárdistával jó huszonöt éve nem történt semmi rendkívüli. Most kezdődtek el vele a csodálatosabbnál csodálatosabb dolgok.
A menyasszonyától a királynőhöz indult kihallgatásra. A királynő nyomban fogadta a gárdistát, és nevetve mustrálta végig.
– Tudok mindent, Pusztaeörsi. Megbocsátok, és beleegyezem a házasságba.241
A gárdista meghajolt:
– Fölséged kegyes fölmentését kérem a szolgálat alól. Hazaköltözöm a feleségemmel.
A királynő kegyesen intett:
– Megkapod, Pusztaeörsi. Kedvemre cselekedtél. Aztán gondoskodtam is már rólad, hogy ha elválunk egymástól, rám emlékezzél, hűséges gárdistám…
Intett a gárdistának, és belépett a szomszéd szobába. Egy kis fülke nyílott a szobából, a királynő félrelebbentette a fülke függönyét. Ott állott a fülke falán a nagy kép a mosolygó gárdistával.
Pusztaeörsi értelmetlenül nézte a képet.
– Húsz év előtt ilyen voltál, Pusztaeörsi! – folytatta a királynő.
Aztán oldalt lépett a királynő, és intett a gárdistának.
– És most innen nézd a festményt, hűséges gárdistám!
A gárdista percekig nem tudott szólani. Aztán letérdepelt a királynő előtt:
– Ó, kegyes királynőm – rebegte könnyek között.
A királynő a gárdista fejére tette a kezét, és könnyezett a szeme:
– És most menj, Pusztaeörsi, és légy boldog a feleségeddel! Ez az én ajándékom.
A gárdista akart még valamit mondani, de a királynő kilépett a teremből. Pusztaeörsi percekig térdepelt a kép előtt, és lélegzet nélkül nézte a nőalakot.
Aztán elment…
*
Falusi udvarházában Balogh de Pusztaeörsi, kiszolgált gárdistahadnagy késő öreg korában gyakran emlegette a múltat, bár boldogan élt még sokáig Käty grófnővel. Gyermekei lettek, és midőn már csak pipázni tudott, a kemence mellől folyton a képet nézte, és gyakran így kiáltott föl:
– Fiatalkoromban, ha akartam volna…
De sohasem folytatta tovább, és szomszédai, kik meglátogatták, meg voltak győződve arról, hogy ha a gárdista akarta volna azt a dolgot, amiről nem beszélt, bizonyosan sikerült volna.
De nem akarta.
(1904)242

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir