Monok Összefoglaló

Full text search

Monok
Összefoglaló
Monok a történelmi Zemplén megye nyugati peremén, a Szerencsi-dombság területén fekszik. Az útikönyvek szerint a vidék egyik legszebb települése. Az tette országosan ismertté, hogy 1802. szeptember 19-én itt született XIX. századi történelmünk egyik legnagyobb alakja, Kossuth Lajos.
A település bővelkedik turistacsalogató látnivalókban. A múzeumként berendezett Kossuth-szülőház évente körülbelül húszezer látogatót fogad. Az 1780 körül épült uradalmi tisztilakban 1948 óta gyűjtik Kossuth Lajos emléktárgyait. Kiállítása egész évben látogatható.
A kiskastélyként emlegetett Monaky-kúria a magyarországi reneszánsz építészet ismert emléke. A falu másik műemléke az 1750 körül épült Andrássy-kastély, amelyben általános iskola működik. Jelenleg felújítás alatt álló dísztermének és kápolnájának freskóit számon tartja a művészettörténet. A kápolna különböző hangversenyeknek is kedvelt helyszíne.
A történelmi időkben okkal híresültek el a monoki kőművesek. Egyedi tervek szerint, terméskőből készült házaik díszítése is különleges. A XX. század derekán háromszázan művelték ezt a mesterséget, házak tucatjait építve Monokon, a hozzá közeli és a távolabbi településeken.
Monok több mint hétszáz esztendős: a tatárjárás után, IV. Béla király idején települt. Nevét először 1273-ban említik írott források. Első birtokosai a Monaky család tagjai voltak. A reformáció térhódításával Monok lakói is az újítók hitére tértek. A település református többsége a XVIII. század első harmadáig fennmaradt. A török betörések, a falu többszöri feldúlása, a régi udvarház elpusztulása után, a XVI. század végén a Monaky család új lakóhelyeként épült 1570 körül a reneszánsz kiskastély. A tehetős Monaky család tagjai szerepet vállaltak a XVII. századi rendi, függetlenségi küzdelmekben, de a Habsburgok oldalán is sikeres katonai karriert futottak be. A család férfiágának kihalta után (1643), leányágon az Andrássyak és a Thökölyek örökölték a falut és a környező településeket magába foglaló tekintélyes monoki uradalmat.
Az Andrássyak a XVIII. században a részbirtokokat megszerezve egy kézben egyesítették a latifundiumot. A Rákóczi-szabadságharc küzdelmeiben a falu lakói katonaként, tisztként, az Andrássy család tagjai főtisztként, tábornokként vettek részt.
A XVIII. század a falu nyugodt fejlődését biztosította. A mezővárosokhoz hasonló lélekszámú Monok lakosságát jobbágyok és zsellérek alkották. Megélhetésüket nagyobb részben a földművelés és az állattenyésztés biztosította. A földesúrnak fizetendő szolgáltatásokat Mária Terézia királynő jobbágyrendelete szabályozta. A jövedelmező majorsági gazdálkodás lehetővé tette, hogy a kor divatját követve 1750 körül az Andrássy család új kastélyt építtessen a faluban. Ez lesz a család monoki ágának központja 1913-ig, a fiúág kihaltáig. A falu római katolikus és református temploma földesúri támogatással épült a század végén. A XVIII. század második felében a katolikusok kerültek többségbe.
Monok urai a XIX. században a vármegyei és az országos politikában is meghatározó szerepet játszottak. Andrássy György gróf Széchenyi Istvánhoz hasonlóan jelentős összeggel támogatta a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását. A reformer gróf barátjaként ott találjuk őt a Lánchíd megvalósításánál is. A modernizáció iránti fogékonyságát mutatják a monoki uradalomban bevezetett újításai: vízimalmot, vashámort, téglagyárakat épít, létrehozza a kettős központú Monok–Krasznahorka-váraljai hitbizományt.
A nagyobb részben telkes jobbágyok lakta falu a polgári átalakulás eredményeit híres szülöttje, Kossuth Lajos érdemeként őrizte meg emlékezetében. A jobbágyfelszabadítás, az önálló földtulajdon kialakulása 1848 vívmánya. Ezen jogok védelméért a monokiak is fegyvert fogtak Kossuth toborzó szavára a szabadságharcban. A társadalmi átalakulások és Kossuth nevének összekapcsolódása nyomán korán kialakul a máig virágzó monoki Kossuth-kultusz.
A falu népe hasonló ragaszkodással őrzi ősei katolikus hitét. A XX. század elején, a Kálvária-hegyen megépült kápolna és a stációk híven tükrözik ezt. Monok sokak számára segít hitük megerősítésében. A falu híres zarándokhely. Szeptember harmadik vasárnapján, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén sokan vándorolnak Monokra. Az egyház ünnepe napjainkban sem veszített jelentőségéből.
Ez a töretlen hit elősegítette, hogy az itt élők el tudják viselni a XX. század csapásait. Imádkozhattak a két világháború szenvedéseinek elviselése közepette, vigaszt kérhettek gyászukban, hálát rebeghettek a földosztáskor. Öröm s bánat közepette gyors ütemben változott a világ körülöttük, és átalakult az évszádokig mozdulatlan falu. Az államosítások, a szövetkezetesítés, az egyre nagyobb arányú ipari munkavállalás sokakat kimozdított megszokott környezetéből: egész nemzedékek szakadtak el a földtől, munkát, lakóhelyet változtattak a hatvanas években.
Az elmúlt tíz évben újra nagyot fordult a világ kereke. A monokiak és a település vezetői is érzik, hogy a kihívásokra új tervekkel kell válaszolni. A természeti környezet szépségének megőrzése, a vízi turizmus fejlesztése, a tervezett diáktáborok, a hagyományos mesterségek, a műemlékek kulturális és idegenforgalmi hasznosítása már a falu XXI. századi céljait jelzik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir