Milyen a mai színházi közönség?

Full text search

Milyen a mai színházi közönség?
1990-ben a 44 magyarországi színház előadásait négymillió néző látta. A nézőszám csökkent: az 1980-as évek közepén még évi ötmillió körül alakult. Sok ez vagy kevés? A nemzetközi egybevetéskor szándékosan nem egy kulturális-színházi nagyhatalom adatait választottuk, hanem a nem elsősorban színházművészetéről ismert Finnországét. Északi rokonaink 63 színházában (kb. 5 millió lakosra) ugyanakkor két és félmillió fizető nézőt regisztráltak. Az arányok tehát a nyolc-tíz évvel ezelőtti magyarországiakhoz hasonlóak.
A hazai nézőszám csökkenésének különféle okai vannak. Kiesett az a néhány százezer, zömmel alkalmi színházlátogató, akik a Déryné Színház, majd a Népszínház helyükbe vitt előadásait látták. Fokozatosan megszűntek a korábbi közönségszervezés kényszeredett formái is. Mindnyájan emlékszünk a szocialista brigádok színházlátogatási gyakorlatára: a kisorsolt nézővel, a brigádnaplóba dokumentumként beragasztott jegyekkel... A rossz értelemben vett közösségi nézőbiztosítás máig él az iskolai közönségszervezésben. Kétségtelen, hogy a tömegesen és differenciálatlanul értékesített jegyek eladása így könnyebb, de teljességgel figyelmen kívül hagyja, hogy a gyermek és ifjúsági korosztályoknál 2-3 év komoly ismeretbeli és ízléskülönbséget, azaz minőségi változást jelent. A tény mellőzése szükségszerűen vezet el az ifjúsági előadások ismételt botrányaihoz; kivált, ha figyelembe vesszük, hogy ilyenfajta szervezésnél a pedagógus színházlátogatást előkészítő munkájára nincs lehetőség.
Ilyen értelemben a nézőszám csökkenése szükségszerű. A puszta adatok mögött ezenkívül a közönség átrétegeződése figyelhető meg. "A minden második magyar ember évente egy előadást lát" statisztikai igazsága éppúgy tartalmazza a rendszeres, tudatos nézőket, mint azokat, akik sohasem jutnak el színházba. Az utóbbiak között az "ingázók" voltak túlsúlyban, akik hiába éltek nagyvárosok vonzáskörzetében, a munka után hazatérve aligha utaztak vissza színházlátogatás céljából. Napjainkban viszont az életszínvonal csökkenése elérte a törzsközönséget is, akik kényszerből maradnak le szükségletnek érzett színházi estéikről.
A közeljövőben a műsorrend alakítása terén is várhatók változások. A több játékdarab műsoron tartásának kétségkívül vannak művészeti és egyéb előnyei. Az előbbiek közé sorolható a társulat egyenletes foglalkoztatása, összecsiszolása az ismételt együttesjátékban; állandó rendezői és tervezői karral dolgozva a színházi műhely stílusának kidolgozása. A repertoár-játszás a közönség több rétegére számíthat, és viszonylag csekély a színház kockázatvállalása, hiszen havonta egyszer-kétszer a félsikerű előadás is a játékrenden tartható. De ma már látszik a hátrányuk is: a színházi műhely munkájában eluralkodhat a megszokottság, a rutin; a társulat akkor is együttmarad, amikor pedig felbomlására és újjászervezésére volna művészi szükség. A kockázatmentesség másik oldala, hogy nem válik el egymástól siker és bukás, az előbbiek nem játszhatók ki a kellő előadásszámban. Mindez a művészeti középszer menedéke is lehet. Ezért várható, hogy néhány kisebb magánszínház megpróbálkozik ismét az en suite-játszással, azaz új bemutatóit annyiszor játssza sorozatban, amíg közönségének igénye van rá.

A magyar reformkor talán legszebb színlapja

Színházi emlék a néző hétköznapjaiban: az 1831-ben megnyílt balatonfüredi színház képe üvegpoháron a 19. század közepéről
K. F.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir