Fehér labdák a legelő felett…

Full text search

Fehér labdák a legelő felett…
Hazánkban a túzok elsősorban a Tiszántúlon él, elszigetelt állományai azonan a Duna–Tisza közén és a Dunántúlon is megtalálhatók. A dürgés március végétől egészen május derekáig tart, és a természet egyik legnagyszerűbb színjátéka. A kakasok kora hajnalban érkeznek a dürgőhelyre, ahol ide-oda lépegetnek, farkukat a pulykakakasra emlékeztetően sátorozva szétterpesztik, majd a kakas felfújja légzacskóját, ami 5-6 liter levegőt képes befogadni. Ez a madár nyakát szinte természetellenesen megvastagítja. A következő fázisban a kakas kifordítja szárnyait, feje szinte eltűnik a tollak között, miközben peckesen jár, néha maga körül forgolódik. A sok láthatóvá vált fehér toll miatt a távolból úgy néznek ki a kakasok, mintha nagy fehér labdák mozognának a legelő felett. De ez az optikai jelzés az, amivel felhívják magukra a távolabb várakozó tyúkok figyelmét, mire azok lassan a dürgőhely felé közelednek. A túzokdürgés elsősorban a hajnali órákban zajlik, késő délután újra teszik a szépet a kakasok, de megfigyeltek már holdfényes éjszakán sátorozó, dürgő túzokat is.
A tyúk a dürgőhelytől nem nagyon távol, lucernában, gabonatáblában vagy a rét füvében kis mélyedést kapar, és abba rakja le 1-2 tojását. A második után kezd kotlani. A csibék 25–28 nap alatt kelnek ki. Eleinte kizárólag apró rovarokkal, férgekkel, csigákkal táplálkoznak, de kéthetes koruktól már apró magokat és zöld növényi részeket is fogyasztanak.
A túzokok az év legnagyobb részében kisebb-nagyobb csapatokban járnak, a kakasok és tyúkok különösen a nyári és őszi időszakban néha el is különülnek egymástól. Télen viszont újra összeverődnek, és előszeretettel a repcetáblák közelében tartózkodnak. A repce a túzok legfontosabb téli tápláléka, ezzel a csapatokat biztosan helyhez lehet kötni. A túzok Magyarországon 1969, világviszonylatban 1981 óta védett. Hazánkban ma fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 forint.
Tocsogós legelőkön, különösen az alföldi szikes tavak környékén márciustól mindenütt gyakori madár a bíbic. Már messziről halljuk a levegőben viszonylag alacsonyan csapongó madarak hangos és egy kicsit panaszosnak tűnő „bé-bic” kiáltását. A levegőben bukázó madár a távolból fekete-fehérnek tűnik, ugyanis a háta és a szárnyai valóban feketék, szép zöldes, fémesen csillogó árnyalattal, hasoldala viszont fehér. Ha a földön sétáló madarat nézzük, látni fogjuk néhány felfelé kunkorodó tollból álló hegyes bóbitáját is. A bóbita tollai, akár a torka és a begye feketék.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir