Az egykori Marosi-óceán medencéje

Full text search

Az egykori Marosi-óceán medencéje
A Dél-erdélyi-középhegység felépítésében általában fiatalabb kőzetek vesznek részt, mint az északiéban. A prekambrium végi-ópaleozoikumi metamorf kőzetek néhány kisebb foltban ugyan itt is megjelennek (Aranyosbányánál, a Rápolti-masszívumban és az Ordaskőben), de ezek csak a szomszédos nagytájak felépítésében résztvevő takarórendszerek nyúlványai. A hegységcsoport felépítésében fontos szerepet játszó jura ofiolitok és kréta flisösszlet kialakulása a Marosi-óceánban történt. Ennek medencéje délen a hatalmas Vardar-óceánhoz kapcsolódott, s üledékei kelet felé is kimutathatók a Keleti-Kárpátok Erdélyi-takaróiban („Erdélyi-óceán”). A krétában az óceán bezárult; maradványa, a Maros-menti ofiolit-öv az egykori óceáni aljzatra utaló gabbrók, doleritek (szubvulkáni bazalt) és bazaltláva-folyások, párnalávák mellett jellegzetes mélytengeri üledékeket (radiolaritot, vörös agyagot, vörös ammoniteszes mészkövet) is tartalmaz. A tenger szintjét elérő vagy megközelítő tenger alatti vulkáni hátságokon és szigeteken (seamount) nagy tömegű zátonymészkő is keletkezett. A biogén mészkő hatalmas takarókat alkot (Csumerna-fennsík, Bedellői-havasok), másutt takaróroncsokban (Vulkán) vagy ún. olisztolitként (Kecske-kő, Sfredelasul) jelenik meg. A zátonymészkő bazaltfeküvel való érintkezése sokfelé megfigyelhető a Torockói-hegységben, többek között a Székely-kő tetején és a Tordai-hasadék bejáratánál. A bezáruló Marosi-óceán szubdukciója – felső-jura–felső-kréta vulkáni szigetívek kőzetanyagának formájában – napjainkban is megfigyelhető nyomokat hagyott az Érchegység területén.
A fentieket összegezve, bár a Dél-erdélyi-középhegység fő tömegét a Marosi-óceánhoz kapcsolódó képződmények alkotják, morfológiailag kevéssé szembetűnőek, mivel főleg alacsonyabb hegységek, medencék, dombságok felépítésében vesznek részt.

A Bélavára-Szkerice természetvédelmi terület a Gyalui-havasokban
Az alsó-krétától kezdve – a takaróképződést és kiemelkedést kísérő gyors lepusztulás során – nagy tömegű üledék zúdult le a kontinentális lejtőkön és mint flis halmozódott fel a mélytengeri árokban. A homokos, agyagos, márgás összletbe nagyméretű mészkő-, bazalt- és gránittömbök is belecsúsztak és ún. olisztolitként ágyazódtak be. A krétában két alkalommal is hegységalkotó mennyiségben keletkezett az olisztolitokat magába foglaló ún. vadflis. A flisbe ágyazott olisztolitok „szirtjei” festői tájképet formálnak az Erdélyi-érchegység (pl. Ompoly-völgy) és a Torockói-hegység területén. Az óceáni medence anyagának gyűrődése és takaróképződése a paleoalpi hegységképző fázisok során ment végbe, s eredményeként két takarórendszer (Körösi és Bedellői) keletkezett. A kréta végére a Marosi-óceán egykori medencéje nagyrészt szárazulattá vált, és az óharmadidőszak elején, akárcsak az Észak-erdélyi-középhegység akkori területe, újabb magmás tevékenység színterévé vált (banatitos magmatizmus). A takaróképződést kiemelkedés és gyors lepusztulás követte, amely mintegy ötvenmillió év alatt alaposan letarolta a hegységeket és lapos felszíneket alakított ki. E lapos tetők, nyesett felszínek ma legszebben a Torockói-hegység mészkőplanináin maradtak meg (Csumerna-fennsík, Bedellői-havasok, Székely-kő).

Leomlott bazaltandezit-oszlopok tengere veszi körül a Kopasz-Detunátát
A harmadidőszakban a Dél-erdélyi-középhegység tetői lényegesen alacsonyabbak lehettek a jelenleginél. A miocén tenger behatolt az alacsony rögcsoportok közé, a bádeni korszakban elfoglalta a mai Maros-völgy helyét és összeköttetésbe került a Zarándi-medence és a Belényesi-medence korabeli tengerével. A fenti tengerágak mentén a miocén korban nagyszabású vulkánosság játszódott le.
Az alsó-bádeniben kezdődő és a pannon végéig tartó tűzhányó-tevékenység három szakaszra osztható. Az első szakasz kitörései – főleg Kisbánya (Boica) környékén – riolitot, riodácitot, andezitet szolgáltattak. A második – fő szakasz – az alsó-pannonig terjedt. A Verespatak (Rosia Montană), Nagyág (Săcărâmb), Brád, Zalatna és Aranyosbánya (Baia de Aries) környéki kitörési központok andezitet és dácitot hoztak a felszínre, és hozzájuk kapcsolódott az Érchegységnek nevet adó jelentős színes- és nemesfém-ércesedés. A kitörések során felszínre került láva és piroklasztit elzárta a Maros völgye és a Zarándi-medence közötti tengerágat, és kialakította a Brádi-medencét. A vulkánosság harmadik szakaszában a tűzhányó-tevékenység jobbára csak az Abrudbánya és Verespatak környéki magányos kitörési központokban jelentkezett, ahol andezit és bazaltandezit került a felszínre. E kitörések egyike hozta létre a Kopasz-Detunáta (Detonáta) nevezetes, oszlopos elválású bazaltandezitjét.
A Dél-erdélyi-középhegység mai felszínét a terület negyedidőszaki kiemelkedése és az azt kísérő folyóvízi erózió alakította ki. Felszínalaktani sajátosságaik alapján a vonulatokat két hegycsoportra osztják, a nagyobb kiterjedésű Erdélyi-érchegységre és az Érchegységbe keleten beágyazódó Torockói-hegységre (Torockói-havasok).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir