Karbon és perm fosszíliák

Full text search

Karbon és perm fosszíliák
A karbon, és az azt követő perm időszak képződményei a megelőző korokéinál jóval elterjedtebbek a Kárpát-medencében. A tengeri eredetű kőzetekből a korábbiaknál nemcsak gazdagabb, hanem jobb megtartású ősmaradványegyüttesek gyűjthetők.
A Bükk északnyugati szegélyén Szilvásvárad, Nagyvisnyó és Dédestapolcsány környékén nyomozhatók az ősmaradványokban gazdag paleozoikumi kőzetek. A karbon időszak középső és késői szakaszát pala és mészkőrétegek váltakozásából álló sorozat képviseli. A fosszíliák talán legismertebb lelőhelye a nagyvisnyói I. sz. vasúti bevágás. A palarétegekben gyakoriak a pörgekarúak (Productus, Spirifer), mohaállatkák (Fenestella), kagylók és tengeri liliomok maradványai, sőt ritkábban háromkaréjú ősrákokat is lehet találni. Ez utóbbi csoportot, vagyis a paleozoikum talán legismertebb tengeri élőlényeinek számító trilobitákat a Paladin eichwaldi nevű faj képviseli, mégpedig főként háti páncéljának harmadik (hátsó) eleme, a pygidium formájában. A karbon mészkövekben a Tabulata és Rugosa korallok a jellemző makroszkopikus fosszíliák.
Ősmaradványokban hasonlóan gazdag, sekélytengeri eredetű karbon kőzetek ismertek a Gömör-Szepesi-érchegységből, Dobsina környékéről. A Kárpát-medencéből először innen írtak le háromkaréjú ősrákokat, amelyek mellett pörgekarúak, kagylók, valamint ritkán különleges, oldalnézetben háromszögletű ammoniteszek alkotják az ősmaradvány-társaságot.
Tengeri eredetű, ősmaradványokat tartalmazó karbon üledékek elszigetelten a Dunántúli-középhegységben is előfordulnak. Az egykori szabadbattyáni ólomércbánya vágataiból és a környező kutatófúrásokból kisebb, Tabulata- és Rugosa-korallokból, valamint Productus-féle pörgekarúakból álló fauna került elő.
Karbon üledékes kőzeteket máshonnan, így például a Mecsek-hegységtől délnyugatra mélyült fúrásokból, valamint a Tokaji-hegységből is ismerünk. Ezek azonban szárazföldi környezetben lerakódott, pala- és homokkőrétegekből álló rétegsorok, melyek leginkább csak növénymaradványokat rejtenek.
A perm időszak üledékei a Kárpát-medence szinte minden hegységében, és a medencék aljzatában is sok helyen megtalálhatók. Ősállati maradványokat azonban jószerivel csak a tengeri eredetű képződmények tartalmaznak. Ezek legjelentősebb előfordulási területe – az ősmaradványokban gazdag felső-karbon kőzetekéhez hasonlóan – a Bükk hegység északnyugati szegélye. A bükki perm sorozat felső szakaszát sötétszürke, fekete mészkőrétegek alkotják, amelyek egykori tengerparti lagúnákban és sekélytengerben rakódtak le. Jellegzetes, látványos feltárásuk a nagyvisnyói Mihalovits-kőfejtő. Az ősmaradványok nem egyenletesen találhatók a monoton rétegsorban, hanem egyes rétegekben nagy számban, tömegesen fordulnak elő. A legfontosabb lelőhely a nagyvisnyói V. sz. vasúti bevágás, amelynek úgynevezett leptoduszos rétege igen gazdag kagylók (Edmondia, Aviculopecten), pörgekarúak (Neospirifer, Tschernyschewia), korallok (Waagenophyllum), nautiloideák (Lopingoceras) és csigák maradványaiban, de egy háromkaréjú ősrák-faj, a Pseudophillipsia hungarica is előfordul. Ez utóbbi a kevés késői perm trilobita-faj egyike. A fosszília-tartalmú réteg az igen jellegzetes Leptodus nobilis pörgekarú-fajról, a benne előforduló leggyakoribb ősmaradványról kapta a nevét.
Perm időszaki üledékek a Dunántúli-középhegységben is előfordulnak. A Balaton-felvidéken felszínre bukkanó – élénk vörös színük alapján messziről felismerhető – homokkövek szárazföldi körülmények között, folyókban és tavakban rakódtak le. Ennek megfelelően fosszilis élőviláguk igen szegényes: növények maradványain kívül jószerivel csak az egykor élt állatok életműködésére utaló üledékes struktúrákat, így például az Arenicola és Corophioidea nemzetségekbe sorolható nyomfosszíliákat ismerjük ezekből a kőzetekből.
Hasonló leülepedési környezetet képviselnek a Mecsek hegység nyugati részében elterjedt, uránércet tartalmazó perm időszaki kőzetek is. Ezek egyik finom szemcséjű változatából, a főként Boda és Bükkösd községek környékén felszínre bukkanó aleurolitból a nyomfosszíliák mellett levéllábú rákok (phyllopodák) maradványai kerültek elő. A Lioestheria nemzetségbe sorolt phyllopodák előfordulása egykori édesvízi környezetre utal.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir