Digitális domborzatmodellezés

Full text search

Digitális domborzatmodellezés
A számítógépek megjelenése és a térinformatikai programok fejlődése lehetővé tette, hogy a szintvonalas topográfiai térkép tartalmát számítógépbe vigyük és ott feldolgozzuk. Ennek első lépése a topográfiai térkép digitalizálása, azaz szintvonalainak vagy bármely más térképi elemének – pontosabban azok koordinátáinak – számítógépbe juttatása. Így tulajdonképpen a térképet digitális formában reprodukáljuk: a térképen ábrázolt területről ponthalmazt viszünk a számítógépbe, amely ebből a halmazból a térképet „újraépíti”.
Ezért önmagában még nem volna érdemes digitalizálni. Ami a morfometriát egyre inkább számítógépes tudományággá teszi, az a digitális domborzatmodellek (DDM, angolul DTM [digital terrain model]) előállíthatósága. Ezek egyrészt térbeni ábrázolást tesznek lehetővé, amely tetszés szerinti szögben vagy magasságtorzítással, tetszés szerinti rétegszínezéssel szemlélhető, és fontos morfológiai következtetések levonását teszi lehetővé. Másrészt a bevitt ponthalmazból egyszerűen és automatikus módon morfometriai térképeket tudunk előállítani. A lejtőkategória-térkép például – amelyet korábban lassú, sziszifuszi munkával kellett megszerkeszteni – a terület lejtésviszonyairól tájékoztat. Mivel a lejtőszöget nehéz és áttekinthetetlen volna pontokban ábrázolni, lejtőszög-tartományokra, lejtőkategóriákra határozzuk meg. Például olyan területeket ábrázolunk, ahol a lejtés 0–2°, 2–7° között van, és így tovább. Fokbeosztás helyett gyakran használnak%-ot is: a 45°-os lejtőt tekintjük 100%-osnak, a százalék tehát a tangens érték 100-szorosa.
Sok más morfometrikus információt is nyerhetünk a DDM-ből. Így megkaphatjuk a völgyhosszakat, lejtőhosszakat, az egész völgy- és gerinc- (vízválasztó-) hálózatot, vagy készíthetünk görbültségi és lejtőkitettségi térképeket is. Előbbi azt mutatja meg, hogy egy lejtő domború, homorú és egyenes részletei hol helyezkednek el, utóbbi pedig arról tájékoztat, hogy a lejtők mely égtáj felé tekintenek, ami döntő fontosságú például a növénytermesztésben vagy a lakóépületek elhelyezésében. A DDM-eket – a példának megfelelően – a gyakorlatban is számos területen alkalmazzák (mérnöki előtervezés, földhasznosítási tervezés, kartográfia stb.).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir