3. A magyar büntetőjogi fejlődés állapota 1848-ban

Full text search

3. A magyar büntetőjogi fejlődés állapota 1848-ban
Mindenekelőtt bátran kijelenthető, hogy a magyar büntetőjog nem állt korszakos lemaradásban ahhoz az osztrák-német joghoz képest, amelyhez a magyar fejlődést 142unos-untalan hasonlítani szoktuk. Áttekintésünket a jogi gondolkodás és a praxis példáin tesszük meg.
A büntetőjogi gondolkodás kiteljesedése terén a legnagyobb nehézséget az jelentette, hogy nálunk nem voltak olyan egyetemi centrumok, amelyek szellemi műhelyei lehettek volna a fejlődésnek – éppen a már említett Mittermaier példája bizonyítja, mekkora ereje és tekintélye lehet egy jogtudósnak, akinek véleményére számít és épít a jogalkotás. Érdekes módon még az egyetlen Pázmány Péter Egyetem jogi fakultása vagy professzorai sem fejtettek ki e téren olyan aktivitást, ami kiemelésre érdemes lenne. Egy korabeli, kevéssé ismert jogász, Szokolay István írta kevéssel a forradalom kitörése előtt: “Nincs ország Európában, hol a tudomány iránt kevesb méltánylattal és vágyakkal volnának, mint hazánkban, – ez egy főoka miért az igazságszolgáltatás igen hiányos – és pedig nemcsak a büntetések használatánál, hol az érzelem tompító és vadító bot, s előleges vizsgálatnál veretés még mindig nagy szerepet játszik; hanem a bűntettek fogalmainak alkalmazásánál a bűntetti beszámításnál is.”350 A jogfejlesztés e gondolati síkja tehát azok tevékenységére várt, akik bíróként vagy politikusként szembesültek a büntetőjog elmaradottságával, fejlesztésének kényszerével és ugyanakkor azzal a lehetőséggel, amit a büntetőjog mintegy viszonzásul kínált. Ennek folytán nem meglepő, hogy reformkori jogi gondolkodásunk élharcosai általában ugyanazok a személyek, akiket a politikai, az országgyűlési csatározások küzdőterén is látunk. Reformkorunk fontos és jellegzetes sajátossága, egyben a fejlődés hatékonyságát előmozdító ténye ez: a jogi és a politikai harcokat ugyanazok vívják meg.
Szokolay István: Büntető jogtan a codificatio és tudomány legújabb elvei szerint, különösen bíráink s ügyvédeink számára. Pest, 1848. III-V. 1. Az 1848 előtti állapotokra nézve lásd még Csatskó Imre: Büntetésjogi elméletek, tekintettel a büntetés fajaira, különösen a halálbüntetésre. Bécs, 1843.
A kései reformkor nem kellően méltányolt alakja Szemere Bertalan. Az ő gondolkodása azáltal emelkedett ki kortársai közül, hogy mélységes humanitással átitatott, emelkedett szemlélettel jelenítette meg és ötvözte a magyar történeti hagyományokat, a jogi praxist és a korszerű, főleg az angolszász jogfejlődés eredményeire támaszkodó legmodernebb irányzatokat. Kiváló kriminalistánk így jellemzi: “Elutasítva a hegeli, kanti büntetési elméleteket és a tálió elvét, kidolgozta azt a közvetítő, egyesítő elméletet, amely egyfelől az igazság és a törvényesség, másfelől pedig a büntetéssel elérendő hasznossági célok és a humanizmus elveinek alapulvételével máig hatóan megszabta a magyar büntetőjogi gondolkodást.”351
Horváth Tibor: Szemere Bertalan és a reformkor büntetőjogi gondolkodása. In: Ruszoly József (szerk.): Szemere Bertalan és kora. Miskolc, 1991. 1. kötet, 47. p.
Az abolicionizmus egyik legkiválóbb harcosa volt Szemere. Érvelésének volt egy nagyon gyakorlati, tapasztalati tényeken nyugvó eleme, mely a magyar büntető praxisra irányította a figyelmet: “míg más műveltebb nemzeteknél évente 10-50, Ausztriában 1431824-1828-ig évente 22 ember múlt ki vérpadon, mi 1837-ben ugyanazon szabadságot s békét bírtunk két ember vére után.”352 Szemere a Karok és Rendek Táblája 1843. augusztus 19-i ülésén védte meg álláspontját, amelyből kiemelést érdemel a halálbüntetés eltörlése védelmében tartott beszéde. Ebben (támaszkodva egy korábbi írására353) olyan széleskörű elemzésnek vetette alá a halálbüntetés problematikáját, hogy ahhoz érdemben a mai napig alig lehetett valamit hozzátenni. Érvelésének egyik súlypontja volt annak hangsúlyozása, hogy a halálbüntetésnek nincs érzékelhető mértékben preventív hatása. A bűnelkövetők ugyanis nézete szerint háromfélék: “Az elsőt képezik azok, kikben az állati ösztön s indulat folyton vagy pillanatonként korlátlanul uralkodik az értelem s erkölcs felett; ezekre hasztalan a halálbüntetés, mert elégtelen […] mivel ilyenkor az ember sem fontol sem fél. A második osztályt képezik azok, kikben szenvedély s erkölcs körülbelül egyensúlyban áll, s érdek s körülmények teszik egyiket vagy másikat túlnyomóvá; ezekre részint fölösleges a halálbüntetés, mert ha lehető bizonyos a büntetés, nincs bűn, mitől az örökös fogság el ne rettenthetné; részint elégtelen, mert ha azt hiszik, hogy föl nem fognak födöztetni, azokra nézve minden büntetés olyan, mintha nem is volna, mivel nem azért követték el a bűnt, hogy nem elég súlyos a büntetés, hanem mivel bizonyosnak hívék azt büntetlenül elkövetni. A harmadikat képezik azok, kikben erkölcs az országló hatalom, kiket bűnre csak a kénytelenség, például az önvédelem vihet; […] itt a halálbüntetés szükségtelen, mert alkalmazhatatlan.”354
Szemere Bertalan: A büntetésről és különösen a halálbüntetésről. Buda, 1841. 190. p.
Az előző lábjegyzetben hivatkozott munkájáról van szó, amelyet Szemere egy, a Magyar Tudós Társaság által 1839-ben kiírt pályázatra (“Határoztassék meg a büntetés értelme és célja; adassanak elő annak biztos elvei, s ezekhez alkalmazható nemei; fejtessék meg, találhat-e köztük helyet a halálbüntetés és mely esetekben, miképpen és mily sikerrel gyakorolhatott ez a régi és újabb népeknél, különösen hazánkban.”) küldött be. A bírálók (tizenkét dolgozat közül) az ő pályázatának ítélték az első díjat, az Akadémia pedig gondoskodott a kiadásról.
Fayer László: Az 1843-iki büntetőjogi javaslatok anyaggyűjteménye. Budapest, 1900. 3. köt. 43. p.
Az eljárásjogi javaslat tárgyalása lényegében kívül esik e dolgozat címében megszabott kereteken, így ehelyütt csak rendkívül röviden, az összefüggések indokolta minimális mértékben érintem e problémakört. Az eljárásjogi javaslattal az volt a “baj”, hogy rendszerét megalkotói az esküdtszékre építették. Az esküdtszék intézményének megítélése igen ellentmondásos volt nemcsak a hazai, hanem az európai jog történetében is. A német társadalom- és jogfejlődés hozzánk hasonló reformkori szakaszában (Vormärz) is felvetődött a gondolat, hogy a francia és főleg az angolszász példák nyomán üdvös lenne a bíráskodást esküdtszéki alapokra helyezni, ettől várva a kötött bizonyítási rendszer keretei között vergődő perjog megújulását.355 A 144német tudományosság bár megoszlott a kérdés megítélésében, egészében elvetette ezt az alternatívát, mondván, hogy a valószínű előnyök mellett sokkal nagyobbnak tetszik az a hátrány, amely abból származik, hogy a laikus magánszemélyek egyéni meggyőződésére hagyott ítélkezés esetén hiányzik a kontroll, a széleskörű manipulációnak is teret engedő szubjektivizmus talaján pedig esetlegessé válik az ítélkezés.356 A feudális abszolutizmus jogrendje még hitt abban, hogy a középkori jogbizonytalanság helyébe lépő törvényhez kötöttség van olyan nagy érték és olyan fontos vívmány, hogy ne bizonytalanítsuk el ismét a professzionális bíráskodást a laikus elem pozícióba emelésével. Az esküdtszéki bíráskodás azután nem is futott be a kontinentális törvénykezési gyakorlatban a mai napig sem olyan karriert, mint az angol és amerikai államokban.
A korabeli francia esküdtszéki rendszert részletesen bemutatta Ernst Ferdinand Klein és Gallus Aloys Kleinschrod. In: Archiv des Criminalrechts Bd. 1. (1799), Stück 4, S. 47 ff.
A kérdés egyik kiváló kortárs kriminológusa így fogalmazott: “Die wichtigste Bedenklichkeit, die meiner Meinung nach gegen die Einführung eines Geschworenengerichts eintritt, liegt darin, daß das von den Geschworenen nach ihrer Privatüberzeugung ausgesprochene Urtheil keiner gesetz-mäßigen Prüfung fähig ist, indem es an einem allgemeinen Maaßstabe fehlt, wornach die Richtigkeit desselben ermessen werden könnte.” Ernst Ludwig August Eisenhart: “Potest poena dilata exigi, non potest exacta revocari”. In: Archiv des Criminalrechts Bd. 3. (1800), Stück 2. S. 18.
Az esküdtszéki bíráskodás bevezetéséért vívott harc Magyarországon speciális volt annyiban, hogy benne nemcsak a társadalmi előrelépés igénye fogalmazódott meg, hanem az elnyomó Habsburg abszolutizmus elleni küzdelem porondja is volt. A nagy francia forradalmat követő években nálunk leghaladóbbnak számító magyar jakobinusok sem követelték ezeknek az új típusú bíróságoknak a megszervezését. Még a mártírhalált halt kiváló jogtudós, Hajnóczy József is elégedett mind nyomtatásban névtelenül megjelent, mind kéziratban fennmaradt munkáiban a feudális magyar bírósági szervezet reformjával.357 Az esküdtszékre vonatkozó nézetek feltűnésének első jelei nálunk csak a reformkorban kezdtek mutatkozni, de még a haladás olyan harcosai, mint Széchenyi és Kölcsey sem tartották lényegesnek az esküdtszék meghonosítását. Általában törvény előtti egyenlőséget követeltek, kiálltak az úrbériség eltörlése mellett és ki akarták terjeszteni a bírói tisztség viselésének jogát a megfelelő szakképzettséggel rendelkező nemtelenekre is.358 Az 1830-as évek végétől kezdve megjelentek a rendi alapon működő igazságszolgáltatással szakítani, helyette az esküdtbíráskodást bevezetni akarók, s számuk nőttön-nőtt. Zsoldos Ignác akadémiai székfoglaló előadásában 1839. november 17-én, a Magyar Tudós Társaság tizedik nagygyűlésén fejtette ki nézeteit arról, hogy a személyes szabadság legbiztosabb 145kezesei az esküdtszékek tagjai, “kik a törvény vaspályáján érzéketlenül haladó igazságszolgáltatás egyetlen védelmei”.359 Ennél jóval szélesebb társadalmi kört szólított meg Szemere Bertalannak a büntetőbíráskodás kérdéseit is érintő, nyomtatásban először 1840-ben megjelent nyugat-európai útleírása,360 amelyről ezt állapítja meg reformkorunk egyik legkiválóbb kutatója, Both Ödön: “E kötetben a szerző úgy állította egymás mellé a magyar és a francia bíróságokat, hogy minden gondolkodni tudó és akaró olvasójának a francia esküdtszéki szervezet és eljárás magasabbrendűségét kellett elismernie a magyar feudális bíróságok és eljárás felett”.361 Kossuth Lajos 1841 márciusában a Pesti Hírlap hasábjain szállt síkra az esküdtszék mellett, mondván, hogy enélkül “sem a büntető törvényszolgáltatás, sem az alkotmányos szabadság épülete bevégezett nem lehet.”362 Pár hónappal később a nagyszerű jogász, Szalay László tette közzé több, mint ötíves tanulmányát, amelyben nagy összehasonlító joganyag felhasználásával fordította olvasói figyelmét az esküdtszéki bíráskodással járó előnyök felé.363
Vö. Bónis György: Hajnóczy József. Budapest, 1954. 252. és a köv. lapok, továbbá Csizmadia Andor (sajtó alá rendezte): Hajnóczy József közjogi-politikai munkái. Budapest, 1958. 84. és köv. lapok.
Részletesebben lásd, Balogh Jenő: A “stadium” és Széchenyi büntető perjogi javaslatai. In: Emlékkönyv Károlyi Árpád születése 80. évfordulójának ünnepére. Budapest, 1933. 77. és köv. lapok.
Zsoldos Ignácz: A bírákról s bíráskodásról általában. A Magyar Tudós Társaság évkönyvei. 5. kötet. 1838-1840. Buda, 1842. 2. osztály, 368. p.
Szemere Bertalan: Utazás külföldön. Pest, 1840. E tárgyra nézve bővebben lásd Both Ödön: Die wichtigeren sozialen, politischen und verfassungsrechtlichen Ansichten des jungen Bertalan Szeme-re. Szeged, 1985. In: Acta Jur. et Pol. Szeged, Tom. XXXIII. – Studia in honorem Velemirii Pólay septuagenarii.
Both Ödön: Küzdelem az esküdtbíráskodás bevezetéséért Magyarországon a reformkorban és az 1848. április 29-i esküdtszéki rendelet (a továbbiakban: Esküdtbíráskodás). 9. 1. Szeged, 1960. In: Acta Jur. et Pol. Szeged, Tom. VII. Fasc. 1.
Kossuth Lajos: Bűnper. Pesti Hírlap 1841. március 10.
Szalay László: A büntető eljárásról különös tekintettel az esküdtszékekre. Pest, 1841.
Az országgyűlés 1843. november 29-i kerületi ülésén a büntető eljárásjogi törvényjavaslat feletti vitát Ghéczy Péter nyitotta meg, kiemelve az esküdtszékek fontosságát. Zsedényi Edvárd, a konzervatívok vezérszónoka felszólalásában ad Graecas Kalendas indítványozta elhalasztani a szóban forgó intézmény bevezetését. Hosszas tanácskozás kezdődött, majd ismét Szemere Bertalan határozott fellépése mentette meg az ügyet: remekül felépített beszédében sorra cáfolta meg a “fontolva haladók” érveit, minek következtében az országgyűlés alsó táblája még azt is megszavazta, hogy az esküdtszékek alakításánál ne legyenek tekintettel a születési, rendi előjogokra. A főrendi tábla azonban 1844. szeptember 10-i ülésén nemet mondott, és ezzel meghiúsult az átfogó bírósági reform.
1848-ban azonban ismét megmozdult a progresszió: Pest népe a 12 pont nyolcadikjaként követelte az esküdtszékeket. Az országgyűlés kénytelen volt politikáját (Kossuth szavaival) “a körülmények színvonalára” emelni, ami ez esetben végre az esküdtszékek felállításához vezetett, mégha csak a sajtóvétségek elkövetői ellen indítandó 146eljárásra korlátozottan is, nevezetesen az 1848:XVIII. tc. II. fejezetének tizenhárom szakasza által megállapított keretszabályozás formájában.364 A Deák Ferenc nevével fémjelzett esküdtszéki rendelet365 rendelkezései közül szabadjon az esküdtképességet szabályozó rendelkezéseket kiemelni. A rendelet szerint minden törvényhatóságban (a rendelet kézhezvételét követő 14 napon teljesítendő összeírás nyomán) fölállítani rendelt esküdtszékek tagságára nézve igen hasonló szabályozást olvashatunk a passzív országgyűlési választójoghoz képest. Eszerint esküdtképesek a 24. életévüket betöltött, de 60-at még el nem ért személyek, kik évi 200 forint tiszta jövedelemmel rendelkeznek. Mind az életkori, mind a vagyoni cenzus alól felmentést kaptak a nyilvános tanárok, az akadémiai tagok, más tudósok és orvosok, ügyvédek, mérnökök és a községi jegyzők. Kategorikusan kizárta a tagságból a rendelet az egyházi személyeket, a katonákat, bírákat, ügyészeket, szolgákat, napszámosokat és írástudatlanokat, valamint a vakokat és nagyothallókat (1-4. §). A jogalkotó láthatóan a büntető ítélkezés jogát is hasonló társadalmi állású személyek kezébe kívánta adni, mint akiket a törvényhozás képviselőházába engedett. A rendelet által kilátásba helyezett büntetések rendszeréről ehelyütt annyit, hogy az mindenben megfelelt a polgári szemléletű büntetőjognak, konkrétan pedig még az is elmondható, hogy a szövegezés oly nagy mértékben támaszkodott az 1843. évi II. javaslatra, hogy annak szövegéből egyes részleteket csekély stiláris változtatással több helyütt szó szerint átvett.
Vö. Both Ödön: Az 1848. évi sajtótörvény létrejötte. (A sajtószabadság problémája Magyarországon a reformkorban.) Szeged, 1956. Acta Jur. et Pol. Szeged. Tom. I. Fasc. 4. 54-64. p.
Bár az 1848. április 29-i esküdtszéki rendeletet a szakmai közvélemény minden további nélkül Deák Ferenc nevéhez kapcsolja, meggyőző érvek szólnak amellett, hogy a rendelettervezet fogalmazványa – a nem jelentős számú javításoktól eltekintve –, így a munka érdemi része nem a miniszter, mégcsak nem is a kodifikácionális ügyosztály vezetésével megbízott Szalay László, hanem az ügyosztály fogalmazói segédje, Békey István tollát dicséri. Lásd Both Ödön: Esküdtbíráskodás, 21. p.
1848 büntetőjogtörténeti áttekintéséhez nagyon hozzá kívánkozik egy “pillanatfelvétel” a gyakorlatból. A magyar reformkor jogtörténetével talán legtöbbet foglalkozó jogtörténészünk egyik remek tanulmánya foglalkozik Szeged város azévi büntetőjogával.366 A szegedi “rabokat ítélő törvényszék” hatásköre a megyei büntető sedriakhoz hasonlóan a felségsértés, hűtlenség és a tágan értelmezett bankjegyhamisítás eseteinek kivételével minden közbűntettre, sőt bizonyos magánbűntettre is kiterjedt, az utóbbiak közül főleg a testi sértések súlyosabb eseteire. Eredetileg csak polgárok és jobbágyok ellen járhatott el, nemesek és katonák ellen nem. Ezt a nyílt rendi jogegyenlőtlenséget törölte el az 1848:XXIII. tc., melynek értelmében a rendi hovatartozás a városokban elveszítette eljárásjogi jelentőségét. A város bírósága (a 147régebbi gyakorlatot folytatva) 1848-ban is megtéríttette a büntetés kiszabásán túl a sértett polgári jogi igényét, sőt a gyermekét kocsmában elhagyó anyát 60 forint tartásdíj megfizetésére is kötelezte.
Both Ödön: Szeged város büntetőbíráskodása 1848-ban (a továbbiakban: Szeged). Szeged, 1958. In: Acta Jur. et Pol. Szeged, Tom. IV. Fasc. 1.
A büntetőperekben az ártatlanság vélelmét nem ismerve a befogottat egyszerűen rablónak, gyilkosnak titulálták a per során. Helyzetét súlyosbította, hogy a nemtelenek elleni per általában a sommás büntető per szabályai szerint folyt, ahol hivatásos védő nem működhetett közre.367 A bizonyítás során még mindig a kötött bizonyítás rendszere érvényesült, ám ennek keretei között 1848-ra Szegeden is az anyagi bizonyító eszközök váltak túlnyomóvá. A bizonyítás alaki eszközei, köztük az eskü, még nem tűntek el teljesen, de “tisztító” vagy “főre való esküvel” a vitatott büntetőügyet már nem döntötte el a városi törvényszék. A szóbeli bizonyítékok megszerzése során, így a beismerő vallomás esetén is, erőszakhoz már nem nyúltak a bírák: “Bizonyosat nem írhatunk ugyan, de tagadó vallomások igen nagy számára tekintettel valószínűnek tartjuk, hogy a beismerés kicsikarása érdekében városunkban 1848-ban legalább rendszeresen már nem kerül sor sem tortúrára, sem szelíd tortúra alkalmazására.”368 A sommás perben hozott ítélettől eltérően a rendes büntetőper befejeztével hozott ítélet ellen volt helye fellebbezésnek a királyi táblához, 1848-ban azonban Szegeden a felperes tiszti főügyész egyetlen fellebbezést sem terjesztett elő.
“A város törvényszékének 1848. évi jegyzőkönyve kifejezetten mindössze egy alkalommal tesz említést arról, hogy a szabadlábon lévő vádlottakat törvényes megbízottjuk is képviselheti a bíróság előtt.” Szeged, 15. p.
Szeged, 19-20. p.
A vérhatalommal rendelkező törvényszék 1848-ban mindössze egy alkalommal szabott ki halálbüntetést, egy igen súlyos beszámítás alá eső rablógyilkosnak vétette fejét. Nem tűnt még el a bot és a korbács által foganatosított testfenyítő büntetés sem teljesen, bár a májusban megválasztott új összetételű, polgári szemléletű bírákból álló fenyítőszék csak egy ízben, október 20-án ítélte 25 korbácsütésre egy tettenért bűnszövetség vezetőjét, a bátaszéki cigányvajda feleségét. A legsűrűbben alkalmazott szankció a szabadságvesztés volt. A büntetési tételek generális maximuma 5 év volt, minimuma pedig 6 óra, a gyakorlatban azonban ritkán került sor 1 évet meghaladó szabadságelvonásra. Elmondható, hogy a szegedi törvényszék bírái joggyakorlatukban az anyagi büntetőjog terén 1848-ban már nem feudális, hanem polgári szemléletre valló elveket érvényesítettek – büntetőtörvény híján is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me