3. A hadjáratok belső, stabilizáló funkciója.

Full text search

3. A hadjáratok belső, stabilizáló funkciója.
Ahogy a birodalom növekedett és a határok egyre messzebb tolódtak, a központi hatalom akaratának érvényesítése is egyre nagyobb akadályokba ütközött a fővárostól távoli területeken. A szultáni hadseregtől szintén egyre nagyobb teljesítményt követelt a határok és az ellenség földjének elérése. A felvonulások ugyanakkor jó alkalmat teremtettek ahhoz, hogy az uralkodó és az ország irányítói személyesen megismerkedjenek az érintett területek helyzetével, a lakosságot leginkább foglalkoztató gondokkal. A helyi vezetőktől (kádiktól, bégektől, a városok és céhek elöljáróitól) ilyenkor elvárták, hogy felkeressék és ajándékokkal tiszteljék meg a szultánt, aki viszonzásul szintén megajándékozta őket. Ugyanilyen kölcsönös, jelképes ajándékozásokra került sor a szultán és a közkatonák között is (olykor abszurd helyzeteket idézve elő), elsősorban az uralkodó részvételével megrendezett látványos parádékon. A vezetők és a hadsereggel vonuló munkaerő jelenléte és a katonai és a polgári igények időleges egybeesése ugyanakkor lehetővé tette régóta esedékes közfeladatok elvégzését is. Számos közjóléti intézmény: szegénykonyha, karavánszeráj, medresze stb. alapjait rakták le (olykor gyorsan fel is építették őket), az utakat megtisztították, a hidakat kijavították, s ami talán még többet jelentett mindkét oldalnak, a hadsereg egységei ilyenkor felkutatták és likvidálták a környékbeli rablókat, gonosztevőket, jelentősen megszilárdítva a közrendet és a közbiztonságot. A hadjáratok, a felvonulások ily módon kettős belső funkciót töltöttek be: egyfelől ténylegesen és szimbolikusan elmélyítették a vezetők és a katonák, az elit és a társadalom közötti szolidaritást, másfelől megszilárdították a központi hatalom tekintélyét. Az utóbbit szolgálta a vezérkar kinevezési gyakorlata, vagyis az, hogy előnyben részesítette azokat, akik a táborban jelentkeztek állásért, s akik ezért – legalábbis átmenetileg – odaadóbban teljesítették a központ parancsait.29 Az állam vagy az uralkodó erejének, cselekvőképességének demonstrálása, a belső béke biztosítása különösen a 16–17. század fordulóján lett a háború egyik fontos funkciója, jóllehet korábban is találunk rá példákat.30
29 Az itt elmondottak főleg Abdulkádir efendinek az 1596. évi hadjáratról szóló leírásán alapulnak; ld. Topçular kâtibi ‘Abdülkadir (Kadrî) Efendi tarihi (Metin ve tahlîl). I. Yayina hazirlayan Ziya Yilmazer. Ankara, 2003, 98–142.
30 Így 1537-ben (Rhoads Murphey, Suleyman I and the Conquest of Hungary: Ottoman Manifest Destiny or a Delayad Reaction to Charles V’s Universalist Vision. Journal of Early Modern History 5:3 [2001] 206–207), Szülejmán perzsa háborúinak idején (Christine Woodhead, Perspectives on Süleyman. In: Süleyman the Magnificent and his Age. The Ottoman Empire in the Early Modern World. Ed. by Metin Kunt and Christine Woodhead. London, New York, 1995, 168–169.) vagy 1570-71-ben (Zimányi Vera, Lepanto, 1571. Budapest, 1983, 108–113).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me