d) Az igazságügyminisztériumnak, az úrbéri panaszokkal és visszaélésekkel kapcsolatos javaslat elkészítéséről:

Full text search

d) Az igazságügyminisztériumnak, az úrbéri panaszokkal és visszaélésekkel kapcsolatos javaslat elkészítéséről:
Mándi Péter szatmármegyei, mikolai birtokos márc. 15-i kelettel levelet írt Kossuthnak a szatmári úrbéri zavarok, »törvény elleni földfoglalások és zaklatások« okairól és a tennivalókról. A »törvényhozásnak késedelmes halogatásában« látta a bajok főokát, mert szerinte »e magyar nép szelíd és engedelmes vala mindaddig, míg a törvény elmulasztott kiegészítése az ő vágyaikat is fokonként fel nem izgatta«. Az úrbéresek ugyanis először »készek lettek volna tíz-húsz évi fizetéssel magok megváltására, úgy de a túlfeszített demokraták, s főkép az irigy lelkű demagógok kirepült beszédjeikben őket ingyen nyerendő tulajdonnal kecsegteték.« A robotváltságot is fizették volna az úrbéresek, de ezt az állam magára vállalta s »az ingyen kapás a majorsági telküeket hasonló tulajdon-kapási vágyakra bátorítván, a törvényhozó testület itt is igényekre jogosítá őket kihírlelt beszédei s irataival.« »Most már – jósolta Mándi – még a hátra levő pórnép, sellérek serege zúgása fog elkövetkezni.« A »tulajdonos osztály« Mándi szerint békén tűrte, hogy jövedelmei megsemmisültek, viselte a háború terheit s nem csoda, ha a 30 000 főnyi megyei nemesség soraiban »akadt vala egy-két egyén, ki talán a positív törvényt áthágta«. A tönkrejutott birtokosokkal szemben növekszik a »nemtulajdonosok vágyja« s »jósló lélek nélkül állíthatni: a communizmus előestvéjét ünnepli népünk; az a nép, melly a legjobb, jámbor, elégült vala, most már akaratlanul minden tulajdont magának követelend«. Az ebből származó »coleránál öldöklőbb« veszély megakadályozására kettőt ajánl Mándi: 1. Előleget az úrbéri elvesztett földek után a kártérítésre jogosult birtokosoknak és törvényt hozni a majorsági telkek használatáról. 2. A »lázasztó írók, vagy tettleges tulajdonrablók« elfogatásával s komolyabb esetekben felakaszttatásával »a lázasztási törvényeknek sikert kell szerezni«, mert nem elég a kormánybiztosokat »csak társalgásra, vagy visgálásra és szóbeli csendesítésre sikertelenül kiküldeni«.*
Ez az utalás nyilván Nagy József kormánybiztos működésére vonatkozik. (Kiküldetésére l. a 257. sz. alatti aktákat, 453. s köv. l.).
A Honvédelmi Bizottmány Kossuth távollétében átküldte a jelentést az igazságügyminisztériumba, ahol Nagy Károly államtitkár Kossuth utasítására – elsősorban Nagy József jelentéseinek figyelembevételével – már régebbtől dolgozott egy olyan rendelettervezeten, amely a törvény meghozataláig helyreállítja a nyugalmat a birtokosok és az egykori jobbágyok viszonyában. A birtokos osztály álláspontját tükröző levelet* Nyáryék az alábbi sorok kíséretében küldték át az igazságügyminisztériumnak:
Az igazságügyminisztérium eddig Nagy József jelentéseit használta fel elsősorban munkájához, aki a bepanaszolt esetek többségében a panaszos volt jobbágyoknak adott igazat. Nagy József március végén még Szatmárban dolgozott. (Jelentéseit l. az O. Lt. OHB 1849: 5194. sz. alatti iratkötegben.)
Midőn Id. Mándi Péter f. hó 15-éről kelt felterjesztése, a hozzácsatolt mellékletekkel együtt, mellyek a Szatmár megyében sűrűn előforduló úrbéri panaszok és visszaélések okai- és körülményeire vonatkoznak, a minisztériumhoz áttétetnek, – egyszersmind a minisztériumnak ugyan e fontos tárgy érdekében 279. és 162. számok alatt kelt javaslatai ide mellékelve avégett küldetnek vissza: hogy ama újabbi felterjesztményekben foglaltató speciális eseteket és körülményeket figyelembe véve – amennyiben netán ezen speciális körülmények combinálása, a minisztérium javaslataiban némi modósításokat vagy hozzátételeket igényelne – e részben rögtön végezze a minisztérium a teendőket, minthogy a tárgy fontossága halasztást nem szenvedhet.
Ered. fogalm. O. Lt. OHB 1849: 3476.
Mellette Mándi Péter fent ismertetett jelentése.
Nagy Károly már két nap mulva, márc. 31-én átküldte a szóbanforgó rendelet tervezetét s április 10-én megsürgette a Bizottmány döntését.* A kérdés azonban csak akkor oldódott meg, amikor Kossuth visszatért a táborból. A rendelet Kossuth közreműködésével készült végleges szövege ápr. 19-i kelettel megjelent a Közlöny ápr. 21-i számában.*
Az átiratot l. OHB 1849: 5457. sz. alatt.
Az 1849: 5194. sz. alatt megjelent rendelet keletkezésére vonatkozó iratok jelentékeny részét l. az OHB iratai között, ugyanazon a számon.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me