A MAGYAR IRODALOM A XVII. SZÁZADBAN.

Full text search

A MAGYAR IRODALOM A XVII. SZÁZADBAN.
AZ ELLENREFORMÁCIÓ századában a vallásos érzelmek irányító ereje mellett fejlődik az irodalom; a katolikus és protestáns szembenállás teológiai szelleművé teszi a világi írók jelentékeny részét is. Az írók legnagyobb része pap; az egyházi világfelfogás egyben a katonák és földbirtokosok világfelfogása is; más pálya, más foglalkozás – író számára – nincs ebben az időben. A parasztember vagy a városi polgár gyermeke csak úgy tud kitörni kasztjából, ha pap lesz. És ha pap, akkor már író is lehet: vallásos író.
Pázmány Péter nyomában a katolikus hitvitázók egész sora lép fel, hogy írásaiban megmérkőzzék a protestáns szerzőkkel. A régi protestáns munkakedv – amint Szenczi Molnár Albert és Geleji Katona István példája mutatja – változatlanul erős. Apáczai Csere Jánosban a magyar nevelés ügyének lángolóan lelkes szószólója támad, Zrínyi Miklós megragadó módon ad hangot a nemzeti politika kívánságainak.
Továbbfejlődik a protestáns vallásos líra, újjáéled a katolikus egyházi költészet, az oktató énekek mellett felsorakoznak a szerelmi dalok, a gúnyolódó versek, az életsors gonoszságát panaszló siralmak és az országos közvéleményt tükröző politikai költemények.
A bibliai történetek versbe foglalása már csak keveseket érdekel, a históriás énekek és a széphistóriák mellé nagyobbszabású elbeszélő költemények lépnek. Zrínyi Miklós hősi eposza és Gyöngyösi István verses elbeszélései a fejlődés magasabb fokára emelik a magyar epikát.
A prózai elbeszélés belső értékben alig fejlődik. Elevenebb a törekvés a dráma művelésére és csiszolására. Az iskolai színielőadások az olvasókat és az írókat egyaránt fogékonyabbakká teszik a drámai forma iránt.
A kor szellemét legjobban a vallásos és politikai fejtegetésekből, a magyar tárgyú elbeszélő költeményekből és a világi líra maradványaiból lehet megismerni. A papság felfogása szembeszáll mindennel, ami a valláserkölcsi élet zavartalanságát gátolhatja, de a nemesurak lírája és epikája engedékenyebb szellemű, néhány névtelen lírikus költeményeiben pedig már a szabadabb életkedv hangja is felbukkan.
A műfajok sorába bevonul a hősi eposz, az idill és az epigramm. A verses formák számos új versalakkal bővülnek.
Irodalom. – A XVII. századi magyar irodalom fejlődésének feldolgozásában történeti érdeműek Pápay Sámuel (1808), Toldy Ferenc (1864.), Beöthy Zsolt (1877) magyar irodalomtörténetei, továbbá a Beöthy Zsolt és Badics Ferenc által szerkesztett képes magyar irodalomtörténet. (1895.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me