GUBÁSOK

Full text search

GUBÁSOK
Paraszti gyapjúkabátféléket készítettek – a szűrszabókon kívül – a gubások is.
A guba szó a klasszikus népviseleti anyagban elsősorban gyapjúanyagból, bizonyos fürtös, szőrme hatású, de szövött anyagú és vízszintes jellegű szabással készített kabátfélét jelentett. Úgy készült, hogy két posztószelet vízszintesen összevarrtak – ez lett a gubapokróc, és ebből nagyon szellemesen, három bevágással, hajtogatással alakították ki a gubát (N. Bartha 1939: 67).
A guba szó első előfordulása a magyar nyelvben: „Vnum burum [?] quod wlgo Guba dicitur” (1387), 1440-ben: „Quatuor stamine lane wlgo negvegguba”, majd 1528-ban „Ad vestem gwba”-ról van szó. Tehát gyapjúanyag meg ruha is lehetett a guba (OklSz 309).
Ezekből az adatokból a burrus szó vöröset vagy feketét jelent, és a középkorból, majd későbbről is vannak adataink vörös juhokról. A századforduló körül Lengyelországból „muszka gyapjú” néven „barnaveres” – gubaszövésre alkalmas – gyapjú került Debrecenbe (Béres 1958–1959: 145–146). A kalotaszegi barnajuhok gyapja úgy veresedett, ahogyan idősödött a juh.
Feltűnik a guba a 17. századi felföldi limitációkban is. Készítésének módja mégis visszaszorulhatott, talán el is felejtődött, mert 1745-ből Györffy István olyan adatot idéz, amely szerint „a debreceni szűrszabók ekkor két ruszka asszonyt hozattak, akik nekik a guba készítését megtanították” (Györffy I. 1930: 114). Hogy mi volt az, ami a guba készítéséből elfelejtődött, ma már nemigen tudjuk, talán a fürtösség.
A guba őse az ókori görög kaunakes nevű szőrmeruha, amely a későbbiekben gyapjúból szövött és fürtös volt (Cherblanc 1937). E fürtöket szövés közben – a keleti szőnyegek készítésének technikájára emlékeztetően – akasztották a gubaszőttes láncfonalaira. Így ez a szőrmés bőr hatását keltette, de a valóságban textília, gyapjúszőttes volt.
A kaunakes görög szónak a latin gausape szó felelt meg, amely azonban a magyarországi 17–18. századi írásos anyagban hol gubát, hol szűrt jelölt.
Európában a középkorban Keresztelő Szent János attribútuma lett a puha, ványolatlan vagy csak igen gyengén ványolt gubaruha. Mutatja ezt a 14. század harmincas évei körül keletkezett Anjou-legendárium (III. 6., de különösen 7. számú) képe. A középkorban messzi tájak lakóit, vadembereket ábrázoltak gubaruhában (Jaques 1942: 46a, 46b, 51 a, 51 b ábra).
Lehetett a guba parasztok és szegények ruhája is. Az 1340 körül készült ún. Velisláv-Bibliában az egyik ábrán Ádám ás, Éva pedig fon. Mindkettőn gubaruha van, parasztok (Kybalová–Herbenová–Lamarová 1974: 146. ábra).
Gubaruha látható az 1370-es évek körül készült Képes Krónikának Róbert Károly király vereségét ábrázoló miniatúráján a magyar seregre köveket dobáló román pásztorokon (Képes Krónika fol. 72b). Ezekhez hasonló gubaruhában ábrázol a svájci Jost Amman 1570 körül egy magyar vitézt (Szendrei 1905: 21. kép).
403Mint az idézett ábrázolások mutatják, a fürtös gubaanyagok puhák, hajlékonyak voltak, ványolatlanok vagy gyengén ványoltak, nem olyan merevek, mint a 19–20. századi magyar népviseletek keményre ványolt gubái.
A 19. század végéről–20. század elejéről a guba háromféle készítési módja ismert. Ezek Luby Margit (1927: 150) nyomán a következők:
1. Füsült guba. Kétnyüstös gyapjúszőttesből készült, amelyet egy „takácsmácsonya” nevű növény horgas-tüskés termésével bolyhosítottak (Husa 1967: 65. ábra).
2. Rakott guba. A kétnyüstös alapszőttesbe gyapjúfürtöket akasztottak a keleti szőnyegek készítésére emlékeztető technikával.
3. Bárányfürtös guba. Ebbe az egyévesnél fiatalabb kisbárány selymes fürtjeit szőtték. Ez volt a legdrágább.
A vörös gubák mellett vannak múlt századi adataink kék gubáról is. Bikkessy-Heinbucher (1816) Egy kunsági paraszt, valamint Különbféle magyar bundák c. képein. 17–18. századi limitációk néha említenek kék bárányból bélést (Limitationes: Újhely 1666. 119. l., Abaújvár 1696. 148. l., Abaújvár 1705. 164. l., Sáros 1706. 241. I.). Pethe Ferenc 1814-ben ugyancsak említ kék gyapjas bárányt (Pethe 1814: III. 22–25). Herman Ottó 1914-ben az Udvarhely megyei Firtos-Váraljáról említ kékes kecskét (Herman 1914: 539).
Vannak azonban sokkal korábbi európai adatok kék gubákról. Először is a középkorban voltak kék juhok (Husa 1967: 50) és kék kecskék is (Husa 1967: 40). Ezek természetes vagy festett kék gyapjából különböző gubaruhák vagy palástok készültek. Így kék, öves gubaruha látható egy pásztoron a jugoszláviai sopocani kolostor 13. századi, Jézus születését ábrázoló freskóján. Azután a 15. század első negyedéből egy, Jézus születését ábrázoló ikon egyik pásztorán is kék gubapalást látható (Lazarov 1969: 38. ábra). Keresztelő Szent Jánoson egy 15. század végi ikon mutat gubaruhát (Skrobucha 1975: XIV. tábla). Végül egy, ugyancsak Jézus születését ábrázoló, 16. század végi görög ikon egyik pásztorán van kék gubapalást (Skrobucha 1975: XXI. tábla). Ami a kecskegyapjút illeti, víztaszító tulajdonsága miatt a belőle készült pásztori, paraszti kabátfélék (gubák) igen értékesek voltak. Erre utal Miskolczi Gáspár Egy jeles vadkert c., Lőcsén 1702-ben megjelent munkája, amely szerint „A Keresztelő János köntöse tevének szőriből való volt, mint a minémú gubák mostan-is ketske szőrből készittetnek” (NySz I. 1125).
Szegényebb területen szőttek gubát fehér kendercsepűből is, Tiszapolgáron és a bihari Kis-Sárréten (Györffy I. 1956: 43).
A guba készítéséről keveset tudunk. Györffy István (1930: 111) szerint a 17. század vége felé a szűrcsapók régi virágzó iparága hanyatlásnak indult, mert Ungvár és Munkács felől az olcsóbb guba viselete kezdett terjedni. Ekkor a szűrcsapók lassanként áttértek a gubacsapásra, s a pusztulásnak indult szűrcsapást átengedték a szűrszabóknak, a céhlevélen pedig törvényes bíróság útján megosztoztak, mert addig közös céhben voltak.
Ebből később hosszú, fél évszázados pereskedés támadt, mert a szűrszabók maguknak követelték a guba megvarrását, s a gubacsapókat arra akarták szorítani, hogy csak a gubapokrócot készítsék, szabni azonban ne szabják, mert a szabáshoz akkor sem volt joguk, amikor még szűrposztót csináltak.
A debreceni tanács megbízottai 1801-ben megvizsgálták az ügyet, és az alábbi jelentést terjesztették a tanács elé: „A gubacsapók kérik, hogy a tanács a szűr szabókat a Guba varrástól és árulástól el tiltsák … Előadják, hogy 1738-dik Esztendő tállyán Gubákat kezdettek szőni és ezeknek viselését fel vette ezen Környék… A Guba árulása akkor mindenik Társaságnak meg engedődött” (Györffy I. 1930: 113). 404Majd „Innen tsak hamar elterjedvén a Guba viselete, minthogy e miatt a Szűr Szabóságnak alább kellett szállni, az akkori Szűr Szabók Czéh mestere 1745-dik Esztendő tállyán két Guba Szövéshez tudó asszonyt hozatott ide, azokkal szövette a Gubát, és azoktól tanulták meg a Szűr csapók a Guba szövést, s így lettek Szűr Csapókból Guba Csapókká…” A szűrszabók megengedni javasolják, hogy a gubacsapók a maguk szőtte és varrta gubákat árulhassák, „…de hogy a Külföldiektől vegyék a készítetlen Gubát, azt varrllyák (sic) és azután úgy árullyák, az meg nem engedtetik” (Györffy I. 1930: 114). Hogy kik voltak a „külföldiek”, azt a tanácsi megbízottak jelentése pontosítja. 1792-ben „Senki a Guba Csapók közül Falusi nyers, Kallatlan Gubát meg ne vegyen, hanem a maguk Mestereitől szabadlegyen, de a Szűr Szabóknak sem Debreczeni Nyers, Kallatlan, sem Falusi Kontár Kallatlan Gubát meg venni ne legyen szabad…” (Györffy I. 1930: 115). Majd így folytatják: „Több az, hogy még a Guba varráshoz megkívánható fonal is; mellynek ha a varrás jó akar 405lenni, Gyapjúból valónak kell lenni...” (Györffy I. 1930: 116). A gubacsapók ezután megvádolják a szűrszabókat, hogy „… kettőből hármat csinálnak, mely miatt a Guba tartatlan, hamar széllyel feslik és el nyövik”. „Produkáltak is előttünk ilyen Gubát, mellyett Hármas Gubának neveznek” (Györffy I. 1930: 119).

84. ábra. Bronzkori dán bőrruha szabásmintája

85. ábra. A magyar guba szabásmintája
Ami a guba jellegzetes, vízszintes szabását illeti, ez Szíria, Mezopotámia és Nyugat-Perzsia felé mutat (Tilke 1922), az ujjalakítás szellemes módja azonban dán bronzkori szőrmés bőrruhákból (84. ábra) ismert (Hald 1950: 223). Magyar anyagban ez az ujjkialakítási mód a gubán (85. ábra) kívül a 17. században hátul nyitott csecsemőingecskéken fordul elő (V. Ember 1957: 223), míg Zágrábban és Erdélyben csecsemőingecskéken még a közelmúltban is ismert. A magyar gubával e keleti (vízszintesség) és nyugati (ujjkialakítás módja) elemekből összeálló szellemes szabás a kelet-európai öltözködésből el is tűnik.
A magyar népviseletben a guba főleg a Felföldön, a magyarlakta területek északkeleti részén és Erdélyben terjedt el. Lehetett fekete. Égerfa héjával és a gyárak köszörűsarával, a sankkal festették feketére. E fekete gyapjút fehérrel keverve, szép szürke gubát kaptak. Fehér főleg az erdélyi részeken volt a guba.
Nők is viseltek gubát, szegényebb családoknál egyetlen guba volt, melyet felváltva viselt a férfi vagy az asszony. Ajakon a 16 évnél fiatalabb lányok és a 30 éven felüli asszonyok viseltek gubát (Nyárády é. n.). Gönyey Sándor (1939: 138) női gubát az Abaúj megyei Pusztafaluról említ.
Napjainkban a gubaposztó – akárcsak a szürke posztó – készítése az ipari posztók meghonosodásával már megszűnőben van.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me