TEMETŐ

Full text search

TEMETŐ
A temető néprajzi szempontból sokféleképpen tanulmányozható. Alábbiakban a temetővel csak mint a nép vallásos életének egyik színterével foglalkozunk.
A vallásos élet fontos temetőbeli alkalmainak számítottak a katolikus temetések. A régi magyar parasztközösségekben a falu apraja-nagyja kivonult egy-egy temetésre. A halál közelségének rettenete fokozottan nyitottá tette a lelkeket a papi beszéd intelmeinek befogadására. Az esemény emlékének maradandóságát elősegítette a szabadtéri közös imádkozás és éneklés. A temetés befejezése után legtöbben nem indultak vissza azonnal a faluba, hanem felkeresték saját hozzátartozóik sírját, és mondtak mellette néhány Miatyánkot és Üdvözlégyet.
Közös temetőbeli ájtatosság volt a nagypénteken tartott temetőbeli szertartás, amelyet a pap vezetett. A résztvevők a temetőbeli kápolnánál vagy a keresztnél imádkoztak, és oda is tértek vissza. Útközben zárt menetben fekete lobogók mögött haladtak. A bukovinai Andrásfalván mindenszentek délutánján indult ünnepélyes körmenet a pap vezetésével a templomból a temetőbe. A résztvevők közösen imádkoztak a temető négy sarkában. Kezükben kis gyertya égett. Visszafelé is együtt mentek a templomig (Bálint S. 1977: II. 438).
A 20. században általánosnak mondható, hogy október utolsó napjaiban mindenki rendbe hozza és fölvirágozza hozzátartozóinak sírját, és halottak napján az élők többsége kivonul a halottak birodalmába. Mindenki a hozzátartozóinak sírja körül álldogál, térdel, ül, gyertyát éget és imádkozik. A sírok november eleji felvirágozása és a sírkeresztek megkoszorúzása viszonylag új szokás a magyar katolikus nép körében. Mintegy másfélszáz évre nyúlik vissza.
Öregebb asszonyok rendszeresen látogatják hozzátartozóik sírját. Akár hetente kijárnak a temetőbe. Gondozzák a sírokat, és hosszan imádkoznak mellettük.
Országszerte elterjedt szokás volt halottak napján a szegények és a koldusok megvendégelése. Ennek egyes mozzanatai a temetőhöz kötődnek. A régi szegedi asszonyok halottak napján mindenszentök-kalácsot vagy kúdúskalácsot sütöttek, és azt a temetőbe menve a temetőkapu mellett álldogáló koldusoknak kiosztották azzal a kéréssel, hogy emlékezzenek meg a család halottairól. Különböző ételek sírokra rakása inkább a délszláv és a délszláv eredetű lakosság körében volt szokás, de előfordult például a felföldi Vizsolyban is (Juhász Á. 1976).
A temető, illetve a temetőben pihenő halottak tiszteletével függött össze, hogy a temető mellett járva az emberek megemelték kalapjukat vagy keresztet vetettek. A búcsújárók is megálltak a temetők mellett, hogy ott helyhez illő imádságokat és énekeket mondjanak.
Meglehetősen töredékes emlékek maradtak ránk a temetőben járt hajdani kultikus táncokról, amelyeket az egyház rendre üldözött (Réthei Prikkel 1924: 93–100).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me