Légkör

Full text search

Légkör
Európa részesedése a légszennyezésből. Az urbanizált és ipari területeken a lakosság és tevékenységek koncentrációja a legkülönfélébb levegőszennyezők nagy mennyiségű kibocsátásához vezetett. Ez kiegészül a mezőgazdasági tevékenységből származó egyéb szennyezőkkel. A városok levegőminősége és a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezés egyaránt jelentős probléma Európában. A közép-kelet-európai országok szakértőinek többsége szerint az első számú környezeti prioritás a levegőminőség. Globális szinten Európa az atmoszférába bocsátott számos káros anyag nagy mennyiségéért felelős, ezen belül a klorofluor-karbonok 36 százalékáért (CFC-k), a szén-dioxid 30 százalékáért, a kén-dioxid és az illékony szerves vegyületek (VOC) 25 százalékáért, valamint az NOx 21 százalékáért.
A légkört szennyezőanyagok kibocsátásának fő forrásai e régióban:
– a fosszilis energiahordozók elégetése;
– az ipari tevékenység a közép- és kelet-európai országokban,
– a nyugati nagyvárosokban a közúti közlekedés.
A fosszilis energiahordozókból származó kibocsátások: a CO2, SO2, NOx, a szilárd anyagok, a fémek, a radioaktív szennyezés.
Az ipari szektorban az elektromosáram, az olaj, a vegyi anyagok, a papírárú, a cement, az acél és a színesfém előállítói az első számú kibocsátói olyan szennyezőanyagoknak, mint a SO2, a szilárd szennyezők és a nehézfémek. Nyugat-Európában a közlekedésből származó összes kibocsátás 80 százaléka jelenleg a közúti közlekedésből származik: ez a szektor az összes NOx kibocsátás több mint felét, a VOC kibocsátások 30 százalékát és az összes, energiatermeléssel kapcsolatos CO2 kibocsátás mintegy 25 százalékát adja. A légi közlekedés viszonylag magas energiafogyasztása és az atmoszféra magasabb rétegeibe történő NOx- és CO2-kibocsátása ugyancsak aggasztó.
A CO2 egyéb jelentős antropogén eredetű forrásai az energiahordozók elektromos áram előállítása céljából történő elégetése, valamint a földhasználat megváltozása. A globális CO2-kibocsátás mintegy egyharmada Európának tulajdonítható, ezen belül a fő kibocsátó Oroszország, Németország, Ukrajna és az Egyesült Királyság.
Az ipari kibocsátások „gócpontjai” Nyugat-Európából kelet és dél felé tolódtak el ebben az évszázadban. A közép-kelet-európai országokban a nehézipar túlsúlya, a gyenge minőségű energiahordozók intenzív felhasználása, valamint a modern termelési technológia jelentős hiánya miatt magasak a kibocsátási szintek. A kén-dioxid-kibocsátások különösen az északi országokban magasak, ahol energianyerés céljára a barnaszenet égetik. Ezzel szemben a délebbre fekvő közép- és kelet-európai országokban a SO2-kibocsátások szintjei általában alacsonyabbak, ugyanis az itteni energiatermelés elsősorban az olajra és a gázra épül.
A levegőszennyezőanyagok országhatárokon történő átterjedése a káros anyagok nedves és száraz kiülepedését okozza, időszakonkénti szmogot okoz, rontja a levegőminőséget a kibocsátási forrásoktól távol eső helyszíneken. Magyarország SO2-kibocsátásának mintegy 45 százaléka terjed át a szomszédos országokra.
Európában a nehézfémek atmoszférikus kiülepedése messze elmarad a kibocsátási szintektől, jelezve, hogy Európa a régión kívüli egyéb területek nehézfém-kiülepedését növeli. A levegőben lévő radioaktivitás a szennyezés másik olyan példája, amely nagy távolságra terjedhet. A csernobili baleset során 1986-ban az atmoszférába kijuttatott anyag gyakorlatilag a félgömb északi felének egészén mérhető volt.
Az elmúlt húsz évben az urbanizált területek SO2-, szilárdanyag- és ólomkibocsátásának csökkentését célzó sikeres intézkedések szabályozták a háztartási (például alacsony kéntartalmú) tüzelőanyagok felhasználást, támogatták az alacsony ólomtartalmú vagy ólmozatlan üzemanyag felhasználását, és korlátozták a gépkocsik használatát a városközpontokban.
A helsinki egyezmény jegyzőkönyvének aláírói vállalták, hogy kénkibocsátásaikat 1993-ra az 1980-asnál 30 százalékkal alacsonyabb szintre csökkentik. Alkalmazott módszerek voltak: az atomenergia fokoztt felhasználása, átállás a szénről és a kőolajról a földgázra, a kibocsátás-ellenőrzés beépítése a nagy égetőművekbe, valamint a technológiai javítások, például a kőolajipari termékek kénmentesítése. A következő húsz évben a technológiai átalakítások, valamint a más energiahordozóra történő átállás eredményeként a közép-kelet-európai országok elektromosáram-előállításból és iparból származó porkibocsátása várhatóan legalább 30 százalékkal csökken.
Ezzel szemben Európa NOx-kibocsátása enyhe emelkedést mutatott az elmúlt években. Számos ország jelentős előrelépést tett a helyhez kötött forrásokból és az egyes járművekből származó kibocsátások csökkentésében. Ezt az eredményt azonban közömbösíti a járművekből származó megnövekedett összes kibocsátás, hiszen megnőtt a járművek száma, s ezek a korábbinál nagyobb utakat tesznek meg.
A kiterjedt téli szmogos időszakok, melyeket az SO2 és a szilárd anyagtartalom idéz elő, általánosak és súlyos formában jelentkeznek Közép-Európában, és valamennyi nagyobb szibériai városban, rontják a lakosság egészségügyi állapotát. Lengyelországban, Krakkó szennyezett részein az átlagban 30 éve ott élő férfiak körében a tüdőrák gyakorisága 46 százalékkal volt magasabb, mint a a kevésbé szennyezett területeken. Csehországban – azokon a területeken, ahol a szilárd anyag és az SO2 magasabb koncentrációit jegyezték fel – a születés utáni halálozási arányszám 20-30 százalékkal volt magasabb. Csehországban, Németország keleti részén, valamint Lengyelország déli részének sűrűn lakott területein a kapcsolódó szennyezők átlagos koncentrációja akár tízszerese is lehetett a Nyugat-Európában mértnek, az elektromos áram előállítása és az acéltermelés során alkalmazott magas kéntartalmú szén és lignit intenzív felhasználása miatt. Európában nyáron, amikor általában nagy a légköri nyomás, nagy területen megemelkedik a troszposzférikus koncentráció (fotokémiai szmog). Ennek fő előzményei az NOx- és VOC-kibocsátások. Az elmúlt években a talajközeli ózon koncentrációja meghaladta a WHO 1 órás, átlagos emberi expozícióra előírt levegőminőségi irányelvét. A magas ózonkoncentráció egészségügyi következményei többek között a légzési nehézségek és a csökkent tüdőfunkció.
A levegő káros alkotóelemeinek (SO2, szilárd anyag, benzol, nehézfémek, stb.) kritikus értékeinek hosszú távú emelkedése is egészségügyi veszélyeket rejt a régióban
A kén-dioxid koncentrációjának részbeni csökkenése. Az elmúlt 20 év során jelentősen javult egyes levegőszennyezők szintje és összetétele a régió nagyvárosaiban. Többségükben az SO2-koncentráció esetenként 80 százalékkal is alacsonyabb, mint a hetvenes évek végén volt. Ennek eredményeként a lakosság által tapasztalt szennyezettségi időszakok (melyek meghaladták a négyzetméterenkénti 250 mm SO2-t) a nyolcvanas években drámaian csökkentek: a nyugati országokban 71 százalékról 33 százalékra, Oroszországban pedig 74 százalékról 51 százalékra. Több városban a szilárd levegőszennyezőanyagok koncentrációi szintén csökkenő tendenciát mutatnak.
Jelentősen csökkentek az ólomkoncentrációk azokban az országokban, ahol leszorították a benzin ólomtartalmát. Gócpontok találhatók még Kelet-Európában, valamint az ólomkibocsátó iparágakban, illetve és az ólomtartalmú üzemanyag felhasználásának helyszínein.
A troposzférikus ózont illetően a várakozások szerint a VOC Jegyzőkönyv végrehajtása a kiugró ózonértékek tekintetében 40–60 százalékos csökkenést, az éves átlagos ózon-koncentrációk esetében pedig kisebb (1–4 százalék) csökkenést eredményez majd.
Az ózonréteg vékonyodása. Az Uráltól nyugatra fekvő területeken a sztratoszférában lévő ózonréteg vékonyodása komoly probléma, ugyanis a sűrűn lakott területek közvetlenül ki vannak téve annak a kockázatnak, amelyet az ózon közelmúltban megállapított jelentős mértékű csökkenése jelent a felső északi szélességi körök mentén lévő régiókban.
A csernobili katasztrófa utóhatása. A csernobili katasztrófa után a levegő cézium-137 koncentrációjának megnövekedése súlyos következményekkel járt. Emberi vonatkozásban a becslések szerint a baleset teljesen tönkretette annak a 600 ezer „likvidátornak” az egészségi állapotát, akik közvetlenül a robbanás után a radioaktivitás terjedésének megakadályozásán dolgoztak; ezen kívül mintegy 9 millió embert érintett társadalmilag és pszichésen.
Csak Belaruszban a balesetet követő tíz évben a pajzsmirigyrák-megbetegedések gyakorisága a korábbinak az ötszöröse volt. A genetikai és egyéb jellegű, hosszú távú hatások még generációkon keresztül érvényesülhetnek. Bár a reaktor közvetlen környezetében a vadon élő állat- és növényvilág a katasztrófa idején halálos sugárzási dózist kapott, mind ez idáig nem tapasztaltak visszamaradó súlyos hatást a populációkra vagy az ökorendszerekre. A lehetséges hosszú távú hatásokat azonban még tanulmányozni kell.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me