A Barczaság termelési viszonyai.

Full text search

A Barczaság termelési viszonyai.
Ha később is, de azért a Barczaság dús aratásokat ad, mert talaja nagyon termékeny humussal bir, s ha a tenyésztést késleltetik is az esők, ködök, másrészről azt fokozzák.
Az ipar s kereskedés a városokba vonta magát. Brassó e tekintetben oly önző volt, hogy a falusi népnek az ipar üzését el is tiltotta*; a mezővárosoknak is csak ugy engedte meg, ha gyártmányaikat Brassóban adják el. A falusi nép tehát helyzeténél és e megszoritó rendszabálynál fogva is kizárólag a földmívelés és marhatenyésztésre volt útalva. Meg kell vallanunk, hogy a szász falusi nép a földmívelést ritka szorgalommal üzi, elannyira, hogy még a nők is leginkább a mezei munkával vannak elfoglalva, sőt ezek itt éppen a férfiakkal cserélnek szerepet: ők levén a lovagok; mert a szászok leginkább lóval dolgoznak, azokat nyeregből egy szál gyeplővel szokták hajtani, ezt pedig mindig a nők teljesitik, s a folytonos lovon ülés által oly gyakorolt lovasokká válnak, hogy a férfiak korántsem versenyezhetnek velök; természetesen itt a nők huszárosan ülnek, s huszáros bátorsággal lovagolnak is, mert egy egy nyeregre termett szász leány oly vágtatást viszen végbe, hogy akármelyik huszárnak becsületére válnék. Csodálkozom, hogy a harcztól idegenkedő szász férfiaknak még eszükbe nem jutott egy amazon legio alakitása; ezek ha nem is legyőzhetlen s meghódithatlan, de mindenesetre veszélyesebb s talán bátrabb ellenfelek lettek volna és lennének a szász férfiaknál. De térjünk vissza e kecses földmívelőktől az actusra: a földmívelésre.
Lásd Philippi „die Deuts. Ritter,“ 131.
A szászok a földmívelést kitartó szorgalommal, de kevés eszélylyel űzik, egész primitiv modorban; munkaeszközeik most is ugyanazok lehetnek, mint a minőket eldődeik magukkal hoztak; tagositás, váltó gazdaság, uj növényfajok meghonositásáról szó sincsen. Mindenki szalag keskeny néha félmfd hosszu földjét külön-külön míveli; ilyen keskeny földje a nagyterjedelmű határokon 50–60 darab is van egy-egy gazdának minden irányban szétszórva, s e miatt azokat czélszerüen, nagy idővesztés nélkül kezelni lehetetlen. Ehez járul az, hogy a határ egy része ugarban levén, mindig csak kisebb része van művelet alatt.
Valóban csodálkoznunk kell azon, hogy a szászok, kik erővel is országunk civilizátorainak tartják magukat, e téren annyira hátramaradtak, tapasztalat igazolta javitásokat, reformokat nem honositnak a földmívelés terén, s e tekintetben példát adólag nem haladnak előre, hanem a mozdulatlanság stagnatiójába merültek el. Itt e téren kellene követniök németországi vérrokonaik példáját, nem pedig a talaj odajátszási törekvésben, melynek ugy is 500 mfd széles Magyarország állja útját s teszi azt lehetetlenné.
A barczai szászok primitiv, időpazarló földmívelésük mellett roppant terjedelmű határaikat megmívelni nem tudják; de eljönnek bár mily távolról a földfosztott szegény barczasági magyarok; részibe megmívelik azt, vagy a hol csak lehet, bármi áron megveszik, s nem engedik, hogy a Barcza áldott termékeny terének egy hantja is míveletlenül maradjon.
A Barcza talaja nagyon termékeny; tiszta buza, rozs és kukoricza mindenütt a legjobb minőségű terem; nagyon sok tavaszbuzát, árpát, kölest vetnek, a mi rendszerint sikerülni szokott; a lent, kendert és krumplit is nagy erőszeretettel és sikeresen mívelik, takarmányfélét keveset vetnek, s leginkább réti szénát használnak.
A kertészet már rendszeresebb és értelmesebb módon üzetik a földmívelésnél. A szász községek végében mindenütt bekeritett kertek vannak, hol az asszonyok ritka szorgalommal űzik a vetemény-tenyésztést, mi a szászok fő élelmi czikkét alkotja.
A gyümölcstenyésztés is honos, azt legszorgalmatosabban a magyar faluk űzik, hol majd tüzetesebben ismertetni fogom az itt honosult gyümölcsfajokat.
Régen Brassó szőlőt is tenyésztett, de mert ritkán ért meg, felhagytak vele s csak néhány verőfényes kertben, s a napnak kitett lugasokban fordul még elő.
A Barczaság fatermelése nagyon gazdag; mert bár a magasabb havascsúcsok kopárok, az alantibb hegyek és a hegyek közé bemélyülő völgyek zárhegyei végtelen erdőségekkel, leginkább bükk- és fenyvesekkel vannak elboritva, s mivel rendszeresen mívelik, s az erdőpusztitó deszkagyártás e tájon nem igen van divatban, az erdők nemcsak irtást nem szenvednek, hanem kilátást nyujtanak arra, hogy ha az Olt hajókázhatóvá tétetik egykor, a fa nyereményes kiviteli kereskedési czikké fog válni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me