Új fogalmú hazafiság

Full text search

Új fogalmú hazafiság
A drámát korábban csak elvétve író Illyés Gyula (1902-1983) a műnem jelentőségét, közönséghatását fölismerve kettőzött energiával látott munkához. Az "új fogalmú hazafiság" általa meghirdetett eszménye a tárgyilagos és népközpontú történelemszemléleten nyugvó, a kritikai elemeket sem nélkülöző jelenképet, és a népéért élő, annak sorsába beleforrt hőstípust foglalta magába. Az Ozorai példa (1952), a Kossuth és Görgey vitáját középpontba állító Fáklyaláng (1952), a Dózsa György (1956) a kiemelkedő pozitív figurák által is a népi öntudatot, cselekvőerőt bátorította. A formát a félmúlt dramaturgiája, az epikus szövedékű tablószerű ábrázolás adta, elkanyargó részletek és feszes dialógusok váltogatásával. Illyés maga sem volt egyértelműen elégedett ezzel a kissé piedesztálos kifejezésmóddal. Kegyenc (1963) és Különc (1963) című ikerdrámái – az erkölcstelen, zsarnoki hatalom kemény bírálatával s a tisztátalan politika elől a halálba menekülő közéleti ember rajzával – testközelbe hozták a főszereplők hitelesebb, idegesebb, személyesebb vívódását. Utóbb a pécsi színháznak írott, változatos tartalmú és műfajú drámái részint a régi témák frissebb kidolgozását nyújtották, részint a drámai modernséggel kerestek kissé tétova kapcsolatot. A Tiszták (1969) című tragédia emelkedett nyelvezettel, delejes erkölcsi sugallatossággal szólt a kis népeket a hatalmasoknál nem kevésbé megillető szabadságjogokról, az etnikai és vallási szuverenitásról.
Németh László (1901-1975) más szavakkal fogalmazta meg drámaírói programját, ám a korukat megelőző heroikus személyiségeknek áldozó színművei ugyancsak az epikusabb, konzervatív szövegalakítás felől tájékozódtak a zaklatott lélektani dráma irányába. Érett és felelős közösséghez, felnőtt néphez mindig a nagy, korszakos individuumokon át vezet az út – vallotta Galilei (1955), A két Bolyai (1961), Gandhi halála (1962) című darabjaiban, melyek a főhős virtuális monodrámáját is magukban rejtik. Németh nem bízott abban, hogy bárminemű zsenialitás, a megszokottól elütő jellemnagyság, kivételes szellem vagy cselekvőkészség gyors és széles körű igenlésre, segítségre találhatna. Több reményt fűzött a katalizáló erkölcsi emberek, az áldozatkész kisközösség-szervezők tevékenységéhez. Vágyképe a Nagy család (1962-64) trilógiájának "sejt-Magyarországában", a monumentális utópiában öltött testet.
Akárcsak Illyést és Némethet, eredendően paraszti, népi indíttatás fűtötte Háy Gyulát (1900-1975) is. Ő a korszerű hazafiságot sokáig az internacionalizmus és a proletárdiktatúra keretei között képzelte el. Sematikus művei – így Az élet hídja (1951) – is a főiskolai professzor dramaturgiai biztonságáról, a színpadi hatásmechanizmus mély ismeretéről tanúskodtak. Írói önkritikája, egyben a szocialista ember- és történelemkép kritikája a Királydrámák (1964) kötetébe sűrűsödött. Svájci emigrációs éveiben is a kíméletlen mérlegkészítés volt a célja, de jelentékeny drámai terveit már alig-alig tudta tető alá hozni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me