A magyar zene és a külföld kapcsolata

Full text search

A magyar zene és a külföld kapcsolata
A háború után Veress Sándor külföldre távozott, s számontartott zeneszerzővé lett Svájcban. A többieknek keserves küzdelmet kellett vívniuk – nem is csak a kulturális hatalommal. A politikai helyzetben nem kis veszélye volt annak, hogy a kodályi minta maga is "hivatalos" stílussá merevedik. A szerzők tehetsége egy-egy műben világosan megmutatkozott, de töretlen alkotói pályát ilyen körülmények között nehéz volt befutni.
1956 a jól képzett magyar zenészek tömeges távozásával megtörte az előadóművészet akkor már közel 100 éves folyamatosságát, s olyan hanyatlást idézett elő, melyet szinte máig nem hevert ki a magyar zenei élet. Ugyanakkor – mint a magyar társadalmi és kulturális élet más területein is – 1956 után (mondjuk: az 1960-as évek elején) a zeneszerzésben is gyors változás tapasztalható. A közvetlen állami irányítás mérséklődött, a külföldi utazás és kapcsolattartás lehetősége kiszélesítette a zeneszerzők látókörét. Az első jeladás még az előző nemzedék köréből érkezett: Szervánszky Endre Hat zenekari darabja már a nyugat-európai (és a gyorsan magára talált lengyel) zeneszerzői irányzatok hatását árulja el. Kurtág György párizsi tanulmányútja, majd több fiatal zeneszerző külfödi tanulása nyomán (s persze a most már megszerezhető külföldi hanglemezek, kották által is segítve) a stílusirányzatok sokfélesége jelent meg. Az új helyzet a zeneszerzőket keresésre, válogatásra, döntésekre késztette, vagyis rutinjaikból kimozdította. Előbb a "dodekafón" zeneszerzői technika, majd a szeriális komponálás, az aleatorika, még később a minimál-zene külföldi mintái találnak utánzókra. Az utánzás időszaka a zeneszerzésben kikerülhetetlen; a tehetséges, dolgát becsületesen és keményen végigvivő alkotóművész az ilyen tanulási folyamat után megtalálja azt az utat, melyben korszerűség és hagyomány, egyetemes és helyi jelleg, a kor stílusával való közösség és az egyéniség egyaránt érvényesül. A magyar zeneszerzés az 1970-es évek óta európai látókörű, stilárisan sokszínű, de más nemzetektől megkülönböztethető egyéniségekkel és művekkel dicsekedhet.
A zeneszerzői tájékozódás segítésére, az új zene új előadóinak és közönségének megteremtésére az elmúlt két évtized alatt aktív zeneszerzői társulások jöttek létre (elsőként: az Új Zenei Stúdió). A kortárs zene ma már egy nem nagy, de elég jól edzett előadói gárdával és hűséges hallgatósággal rendelkezik. Más zenei irányzatok is létrehozták saját csoportosulásaikat, hogy a tájékozódásban, szakmai továbbképzésben egymást támogassák, s egyúttal felhívják magukra a figyelmet. Elegendő, ha itt a régi zenei együtteseket és fesztiválokat, a hiteles népzene városi elterjesztésének újabb irányzatait említjük (s természetesen ide sorolható számos könnyűzenei társulás is).
E nagyobb mozgási tér ellenére a zenei élet egésze, a nagy intézmények, zenekarok, szervezetek még sokáig állami kézben maradtak, s megmaradt az is, ami előnyös volt ebben (az anyagi biztonság, a zenei műveltség terjesztésének prioritása), az is, ami hátrányos (bürokratizmus, elkényelmesedés, kontraszelekció). Az igazi verseny és megméretés hiánya, a szakmailag elkötelezett és valóban tájékozott vezetők csekély száma, mellőzése vagy munkájuk lehetetlenné tétele a magyar előadóművészetet, főképpen a magas színvonalú csoportos munkát kívánó zenekari kultúrát elsorvasztotta. Egy-egy kiváló szólista megjelenése nem csak a közönséget szerezte vissza a komoly zenének, de számonkérő, figyelmeztető, biztató jel is lett a többiek számára.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me