A gyöngybagoly szereti a cickányhúst

Full text search

A gyöngybagoly szereti a cickányhúst
Ezek után, egyéb bélyegek alapján, már a fajokat is meg lehet különböztetni egymástól. A baglyok közül különösen a gyöngybagoly fog nagyon sok cickányt, ezért ha valaki ezeket az apró rovarevőket szeretné tanulmányozni, bontogasson szét néhány hosszúkás, fekete színű és külsején egy kicsit mindig fényesen csillogó gyöngybagolyköpetet. A baglyok egészben nyelik el a zsákmányt, ezért az előkerülő koponyák és állkapcsok többnyire teljesen épen megmaradnak.

Az erdei cickányt bársonyos bundája és hosszú orra jellemzi
A cickányok valamennyien nagyon apró állatkák, közülük kerül ki Európa legkisebb emlőse, a mindössze 1,5–2 gramm súlyú kisdedcickány. Ez a cserebogárnál alig nagyobb parány a dél-európai tengerpartok mentén él, de nem sokkal nagyobb nála a legkisebb hazai emlős, a törpecickány sem. A kifejlett példányok testhossza 48–60 mm, farkuké 37–42 mm között változik, testtömegük 2,5–7,2 gramm. Bársonyos és tömött bundájuk a hátukon és oldalaikon egységesen barna, a hasoldal valamivel világosabb, és a két színfokozatosan, éles határ nélkül olvad egymásba.
A törpecickány a ritkás erdőkben, bokrokkal, lágy szárú növényekkel benőtt tisztásokon, vágásokon, nedves, mocsaras helyeken bárhol előfordulhat, de sehol sem gyakori. Sokat mozog napközben is, zsákmányát – főként apró bogarakat és pókokat – a fű között és az avarban keresi. Földi lyukban tanyázik, de ezeket nem maga ássa, hanem más apró emlősök lakását foglalja el – ha kell, erőszakkal. A járat végén mohából, növényi szálakból, száraz levelekből fészket épít, a nőstény ebben hozza világra a kezdetben csupasz, zárt szemű és teljesen magatehetetlen kölykeit. A törpecickány párzási ideje április és szeptember közé esik, egy-egy nőstény évente 2-3 alkalommal ellik, az alomban 4–8 kölyök van. A vemhességi idő 19–21 nap, a kicsinyek súlya születésükkor 0,4–0,5 gramm. Anyjuk szorgalmasan szoptatja őket, a kölykök szemei 18–21 napos korukban nyílnak, és nem sokkal később, 23–24 naposan, már önállóan táplálkoznak. Három vagy négy hónapos korukban ivarérettek, ami azt is jelenti, hogy a tavasszal született nőstények még abban az évben maguk is anyává lehetnek. Van is okuk a sietségre, mert a gyors anyagcseréjű állatok két oldalon égetik életük gyertyáját, és a törpecickány várható élettartama legfeljebb másfél évre tehető. De ha mód nyílna arra, hogy pontos statisztikai adatokhoz jussunk, valószínűleg kiderülne, hogy az állatka szabadban elért átlagéletkora még ennél is sokkal rövidebb. És így vannak ezzel a rokon fajok, a többi cickány is.
S. E.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me