Példák itthonról

Full text search

Példák itthonról
A fenti anyagszállító folyamatokhoz még csokornyi olyan jelenség csatlakozhat, amely segít eligazodni az őskörnyezetekben. Mindig meg kell figyelni, hogy az egymásra következő rétegek, rétegcsoportok egyforma vagy eltérő szállítást jeleznek-e. Például egy mélytengeri medencében nyugodt, állóvízre utaló agyagos rétegekkel, folyóártereken pedig mészgumókkal, gyökerekkel átszőtt, szerves anyagban dús agyaggal váltakozhatnak a turbiditrétegek. Megfigyelendő az is, hogy tapasztalunk-e elmosást, kisebb-nagyobb eróziót a rétegek között, mert ez például a térszínt szabdaló medrek, csatornák jelenlétére utalhat (pl. a pannon kori folyók vagy a gerecsei kréta mélytengeri törmelékkúp esetében), de jelentheti a hullámbázis borotvaszerű felületének előretörését s egyben a tenger szintjének gyors emelkedését is (pl. a galgavölgyi miocén homokok esetében). Az eróziós felületnek ugyanakkor nem kell nagy jelentőséget tulajdonítanunk keresztrétegzett homokkőösszletekben, ahol az csupán az egykori dűnék alakjára utal. Ezzel szemben a keresztréteg-kötegek vastagsága és más szerkezetek is az egykori vízmélységet jelezhetik, vagy utalhatnak annak csökkenő vagy növekvő jellegére. A meanderező folyókanyarulat belső oldalának feltöltése – az úgynevezett övzátony – mindig az egykori meder mélységével egyező vastagságú, egyre kisebb vízmélységben lerakódott, egyre finomabbszemcsés rétegsorból áll, amelynek részei a mederpáncél, majd a folyó fenekén vándorló dűnék, a sekélyvízi fodrok, s végül az ártér üledéke.

Klasszikus turbiditréteg talpán megőrződött életnyomok a kárpáti hegykoszorút alkotó oligocén flis mélytengeréből (Késmárk/Kežmarok)

Vízkiszökésből eredő tálak és pipák rajzolata ismerhető fel az Ózd határában álló miocén sziklákon
Részletes szedimentológiai vizsgálatoknak köszönhetően ma már tisztább képet alkothatunk például a Budai-hegység eocén fejlődéstörténetéről vagy egy sor pannon üledék keletkezéséről. Régóta ismert volt például, hogy a Heves-borsodi dombságot alkotó miocén glaukonitos homokkő sekélytengeri üledék. Ám az csak utóbb, a finom szerkezetek megfigyelése révén rajzolódott ki, hogy milyen volt az egykori tenger viszonylag pontos morfológiája, a partján sorakozó delták helyzete, a mintegy 20–30 méter mély tenger fenekén vándorló dűnemező képe, s hogy miként ment végbe a tengeröböl 2–3 millió évet átölelő feltöltődése. A keresztrétegzett homokkő felszínét helyenként borító iszapleplek, az üledék holdfázisokkal párhuzamosítható ciklikus gyarapodása fényt derített arra is, hogy a dűnemezőt rendkívül erős apály-áramlások mozgatták. A miocén beltengerben megfigyelt tengerjárás révén pedig a tágabb kárpáti terület ősföldrajzi képéről alkotott felfogás is gyarapodott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me