Vadász Ferenc (1916) (Munkaközösség)

Full text search

Vadász Ferenc (1916)
(Munkaközösség)
Vadász Ferenc kommunista meggyőződése, mozgalmi és pártvezetői tapasztalata újságírói, írói munkásságának következetes egységet kölcsönöz. Ifjúmunkás-levelezőként kezdett írni, s korai publicisztikai írásaiban a tényfeltáró anyagot szépírói ambíciókra utaló mozgalmas, színes stílusban adta elő.
Visszaemlékezéseket, dokumentumköteteket és regényeket írt. A sort börtönélményeinek feldolgozása (Szeged, Csillagbörtön, 1949; Harcunk a magyar pokollal, 1961) nyitja meg. Önálló kötetekben állított emléket Obrad Radejevicsnek (Obrad Radejevics küldetése, 1952), Sollner Józsefnek (A nagy optimista, 1967), Skolnik Józsefnek (Föld alól a fénybe, 1969) és Schönherz Zoltánnak (Tenyérnyi ég, 1970). A Schönherz Zoltánról szóló dokumentumkötet jelzi a regényszerűség és a dokumentarizmus szintetizálásának lehetőségeit: ebben a kötetben mindkét szándék érvényesül. Vadász Ferenc az ifjúsági mozgalomban évekig együtt dolgozott Schönherz Zoltánnal, így nemcsak életrajzi adatait dolgozta fel, hanem 569– anélkül, hogy túlzott mértékben eszményítette volna egykori harcostársát – művelt, belső feszültségeket sem nélkülöző emberi jellemét is felidézte.
Első regényei (A harcnak nincs vége, 1952; Ketten a Remete utcából, 1962; A tizenharmadik tél, 1966; – az utóbbi először 1963-ban jelent meg folytatásokban a Pest megyei Hírlapban) a visszaemlékezések, a dokumentumkötetek megírásakor is felbukkanó szerzői gondot jelzik: a megélt tényekhez való pontos hűség kényszere és a szépirodalmi megjelenítés lehetősége, illetve igénye közti ellentmondást. Ebben Vadász Ferenc az újságírói és az írói hivatás dilemmáját érzékeli. Úgy látja, hogy míg az újságírói munka a tényekhez való hűségre, folytonos önkontrollra szorít, ezek a reflexek az írói munkában, az alkotás folyamatában néha bénítóan hatnak. Első regényeit ez az egyensúlyozó szándék, a tények fegyelme és a mértéktartóan érvényesülő írói fantázia jellemzi. E dilemma későbbi regényei közül csak a Ma mások halnak meg (1972) kibontakozását fékezi; trilógiájában e feszültséget már alig lehet felfedezni.
A regénytrilógia részei – Megáll a szél (1968), Karolina, negyvenkilenc szeptember (1976), Nyugtalanságok nyara (1979) – önálló művekként is megállják a helyüket, de együttesen válnak a felszabadulás utáni magyar történelem másfél évtizedének tablójává. Közelmúltunknak ezt a legbonyolultabb időszakát tekinti át 1956. október 6-ig, amikor Rajk László és társai hamvait elhelyezték a Munkásmozgalmi Pantheonban. A trilógiában nemcsak a hátteret alkotó történelmi eseményeket és folyamatokat ábrázolja, a döntő fordulatok politikus szereplői is színre lépnek. A trilógia körüli vitában műve védelmében hangsúlyozza, hogy nem önéletrajzi regényt írt: "Szórád János élete nem azonos az enyémmel, de én kölcsönöztem neki a politikai eseményekről vallott véleményét; találkozásai, derűs és döbbenetes felfedezései, jóhiszeműsége és csalódásai, hitetlenkedései és főbekólintottságai sem idegenek az enyéimtől." Szórád János – a történelem mellékszereplője, egy művészeti szövetség párttitkára – önálló regényhős; magánélete, érzelmi konfliktusa ugyanolyan súllyal szerepel a regénytrilógiában, mint a politikai cselekményvonal. Az önvizsgáló, polemikus vallomás elsősorban Rákosi Mátyás és Rajk László politikai személyiségéhez, illetve a Rajk-perrel kapcsolatos eseményekhez fűződik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me