Birtokosai.

Full text search

Birtokosai.
Birtoklásáról a régebbi korban igen keveset tudunk. A névtelen jegyző históriájában közölt adatok szerint Ohat birtoka lehetett s a család kihaltával az ohati apátságé. Bunyitay szerint Tiszafüred a XIV. század végén ötven telkestül együtt a váradi püspöké volt, halászatának harmadrész jövedelme az egri káptalant illette. Tizede pedig az egri püspöké volt. Zsigmond királynak 1429-iki levele szerint püspöki birtok volt. („A XV. században a püspök, mint birtokos és a bábolnai lakosok között határvillongás volt. A bábolnaiak azt panaszolták, 185hogy a püspök gazdatisztje és a füredi lakosok a bábolnai erdőt pusztítják. L. Tariczky Endre”.) A XVI. században Tiszafüred adója a püspök számára: „tulok nyolcz, meddő tehén nyolcz, csődör egy, de néha többet is adhattak.” A püspökség birtoklásában azonban nem lehetett sokáig. 1548-ban Dobó István számadásaiban szerepel Heves vármegye községei között. Szapolyai és Ferdinánd torzsalkodása idejében Szapolyai pártján volt és a fejedelem itt vonta össze seregét is. Táborozásáról egy halom a Kócsi-pusztán ma is Jánosállás és egy Nagyállás nevet visel. Szapolyai Tiszafüredet és a Kócsi-pusztát Szemere Sebestyén váradi kapitánynak adományozta, a ki 1553 május 28-án kelt végrendeletében nejének, Bornemisza Annának hagyta. 1600 táján ennek unokáját, Szemere Annát, Váradi Pankotay János feleségül vevén, ezzel kapta és bírta Tiszafürednek és a Kócsi-pusztának felét, másik felét Szemere Annának első férjétől, Csanádi Szél Pétertől származott fiai: István és Ferencz kapták, a kiknek anyjuk e helyett Bihar vármegyében Magyar- és Oláhhodost adta.

Tiszaparti kép Tiszafürednél.

A tiszafüredi városháza.

A tiszafüredi múzeum belseje.

Kiss Pál honvédtábornok sírja Tiszafüreden.

Józsa György. (Eredetije a tiszafürdi múzeumban.)

Józsa György sírja Tiszafüreden.

A tiszafüredi vasúti és közúti híd.

Halászat Tiszafürednél.
Váradi Pankotay János Tiszafüredet és a Kócsi-pusztát 1618-ban feleségétől azért, mert az elpusztult állapotból lakosokkal betelepítve, felépíttette, 2000 magyar forintba zálogba vette és ilyen czímen birtokolta. Pankotay Jánosnak e házasságából két fia született, György, ki szintén váradi kapitány lett és László, a ki defiliált. Szemere Anna halála után Pankotay János másodszor házasodván, Csókás Juditot vette el, a kitől Pankotay Erzsók született. Pankotay János halála után Füred fele és Kócs fele a Szemere Annától született Pankotay Györgyé lett, a kinek fiú- és leányágon lévő maradékai bírták Tiszafürednek és Kócsnak felét a XIX. század közepéig; Tiszafürednek és Kócsnak másik felét pedig Pankotay Jánosnak Csókás Judittal kötött házasságából született Pankotay Erzsók kapta atyja záloga után 1000 magyar forint zálogos summába. Pankotay György utódait a birtoklásban a legfőbb kir. törvényszékek ítéletei is megerősítették. Pankotay Erzsébet pedig a másik felerészre 1654-ben Ferdinánd alatt új donácziót nyert s ennek alapján pura statutioval és százados birtoklással megerősítették. E felerészt Pankotay Erzsébet 1672-ben, miután a szolnoki pasa vezérlete alatt álló török sereg az egész vidéket és így Füredet is felégette és elpusztította, ennélfogva elköltözni kényszerült, eladta Turkovics Judit asszonynak, Lóczi János úr hitvestársának, 11.786 forintokért.
E birtok ismét visszakerült Pankotay Erzsébet birtokába s azután az egész Tiszafüredet és Kócs-pusztát Pankotay György és Erzsébet örökösei örökölték. Így lettek később birtokosok, részint vétel, részint beházasodás útján Pankotay György után az őt illető felerészre a Lipcsey család 3/4 részben, a Szeghalmy család 3/4 részben s a Józsa család 3/4 részben, Pankotay Erzsébet után pedig az őt illető fele részre a Gyulay család 1/2 részben, a Zsombory család 4/14 részben, a Keczely család 1/14 részben s a Veres család 6/14 részben. Közvetetlenül 1848 előtt Pankotay Györgynek, Zsombory Imrének, továbbá a Nánássy, Bernáth, Gyulay és a Farkas családoknak volt itt földesúri joguk. Az itt felsorolt birtokok közül csak a Lipcsey család tartotta meg birtokát a mai napig. A többiek birtokai részint elköltözés és eladás, részint kihalás következtében más idegenek kezeire kerültek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi