I. OSZTÁLY: NYILFÉRGEK (CHAETOGNATHA)

Full text search

I. OSZTÁLY: NYILFÉRGEK (CHAETOGNATHA)
A nyílférgek üvegszerűen átlátszó állatok. Kizárólag tengerlakók; a tenger felszíni rétegeiben nagy tömegekben találjuk ezeket a rendkívül ügyesen úszó állatokat. Majd a csukához hasonlóan, vízszintes lesőhelyzetben helyezkednek el, majd pedig nyilsebesen törnek zsákmányukra, mely a plancton mindennemű apró állataiból, álcáiból telik ki. A vadászatra kitűnően fel vannak szerelve; karcsú testük – mely Slabber Mártonnak, a holland természetbúvárnak már 200 évvel ezelőtt alkalmat adott arra, hogy az állatokat nyílféregnek (Sagitta) nevezze – hátsórészén vízszintesen álló úszópárral van ellátva; az úszók, a halak hasonló szervei értelmében, sugarak segítségével vannak kifeszítve, s hátrafelé a páratlan vízszintes farokúszóba mennk át. Eleven mozgásuk következtében kitűnő érzékszervekkel vannak ellátva. Így kerekded fejükön egy pár szem és egy pár tapogató képződik. Zsákmányukat erősen fejlett s több horogból álló állkapcsi készülékük segítségével ejtik hatalmukba.
2. Nyílféreg, Spadella cephaloptera Busch.
A nyílférgek kettős ivarúak, hímnősek. Tágas testüregük van, amely két sövénypár segítségével három részre, a feji, törzsi és farki üregre tagolódik. A törzsben helyezkednek el a páros petefészkek, holott a hím csíraszervek a hátulsó szelvényben fejlődnek.
Legnagyobb közöttük a Sagitta hexaptera Orb., mely 7 cm-nyire is megnő; a meleg- és a mérsékeltégövi tengereket népesíti be. A S. bipunctata Q. G. 1–2 cm hosszúságú s inkább partlakó. Az ábránkon látható Spadella cephaloptera Busch félcentiméter hosszú; az Atlanti-óceánnak és a Földközi-tengernek lakója. Egyes fajok a mély tengerekbe is behatolnak. Grassi a nyílférgeket Messina közelében oly nagy tömegekben találta, hogy az állatok a tenger felszíni rétegét, betűszerint véve, teljesen elfoglalták.
A nyílférgek a tojásból egyenesen fejlődnek. A középső csíralevél s a benne képződő testüreg az ősbél hátoldali részéről lefűződő, hosszanti redőkből fejlődik. A középső csíralevélnek ez a képződési módja, egészen eltér a többi Gyűrűsféreg testüregképződésétől és nagymértékben emlékeztet minket arra a fejlődési módra, melyet a gerincesekben, illetőleg azok őseiben, a Tunicata- és az Amphioxus-féle állatokban ismerünk meg. Mivel e mellett a nyílférgek és a gerinchúrral ellátott állatok alkata között egyéb hasonlóságot is lehet észleni, némely búvár a nyílférgek és a gerinchúrosok között rokonságot lát. Mások felfogása szerint azonban a hasonlóság csak véletlennek a következménye, amiért ezek a nyílférgeket szívesebben osztják a gyűrűsférgek közé.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi