1. család: Lajhár-félék (Bradypodidae)

Full text search

1. család: Lajhár-félék (Bradypodidae)
A lajhárok nagyon ostoba és lomha teremtések benyomását keltik. Ezt nem megrováskép mondjuk, mert említett tulajdonságaik egyhangú, egyoldalú és meghatározott, kényelmes életmódjukhoz való alkalmazkodás: valamennyien kapaszkodó, kúszó állatok, melyeknek a táplálék egyenesen szájukba lóg. Ennek az életmódnak célszerűen, mellső végtagjaik jelentékenyen hosszabbak, mint a hátsók, lábaik hatalmas sarlóalakú karmokkal fegyverzettek; lábaik egész megalkotottsága sajátságos függő életmódjuknak felel meg. A karmok erős görbültsége és a teljesen összenőtt lábujjak, melyek közös bőr alatt fekszenek, lehetővé teszik, hogy a lajhárok az izmok minden megfeszítése nélkül függhetnek az ágakon; ehhez járul még az is, hogy keskeny, bőrszerű hártyával bevont, homorú és oldalt befelé tartott talpuk szorosan hozzásímul a vastagabb ágakhoz. Csontalkatuk is kedvez a nyak és a végtagok nagyobb mozgékonyságának. A nyakcsigolyák száma egyik nemnél különös módon hatra csökkent ugyan, de egy más nemnél kilencig emelkedik; ez a nem fejét valóban majdnem meg tudja fordítani tengelye körül, mint a bagoly, úgyhogy függő kúszásnál arca előre néz. A nyakcsigolyák számának fölötte meglepő különbsége nem sokat számít, mert végeredményben a bordafüggelékek többé-kevésbé kialakult voltától függ, hogy melyik csigolyát nevezzük nyak- és melyiket mellcsigolyának. A bordákat tartó csigolyák száma 14-ről 24-re emelkedik, ez a legnyagobb szám az emlősöknél, a bordákat nem tartó csigolyák száma mindössze 3–4. A bordák szélessége nem elég tekintélyes. (Giebel.) Mindez bizonyára azzal hozható összefüggésbe, hogy a függő helyzetben a belső részeket is kell valaminek tartani. A két alsó lábszárcsont (síp- és szárkapocscsont) vége nem nőtt össze, izület nincsen, úgyhogy „rendkívüli mértékben lehetővé teszik a befelé való forgatást”. (Weber.) A végtagok „szokatlanul karcsúak és a fán való lomha életmódnak megfelelően nagyon soványak”. (Bronn.) A lajhárok végtagjainak alkata annyira egyoldalúan a fákon való tartózkodáshoz van szabva, hogy a földön, ahová önként csak a legkényszerítőbb szükségben jönnek, könyökre támaszkodva a leggyámoltalanabb módon tolják magukat tovább s minden egyenetlenségen sarlókarmaikkal vonszolják át magukat. Alváskor a lajhár egész teste úgyszólván gomolyaggá zsugorodik össze, lábait élesen befelé fordítja és mivel az állat idejének legnagyobb részét alva tölti, azért véredényrendszerében ismét találkozunk az „artériás csodarecékkel, melyek főként a végtagokon alakultak ki”. (Weber.) Ezek lehetetlenné teszik a vér megrekedését, ami máskülönben a hosszú alvás alatt az összezárt végtagokban előállna.
De legérdekesebb az eltérő testtartáshoz való alkalmazkodásban (hasuk felül van), hogy egész szőrzetük nem a háton válik kétfelé, hanem a hason és a hát felé fekszik. A Bradypodidae szőrzete teljesen eltérő a többi emlősétől. „Ezt egyedül a lajhároknál előforduló fedőréteg okozza”, mely a szőrnek „szénaszerű külsőt ad”, és „amelyek sejtjei oly lazán állnak egymás mellett, hogy moszatok is tenyésznek köztük s az állat hátának és a végtagok külső felének zöldes árnyalatot is adhatnak... Ez a moszatvegetáció a fogságban hamar eltűnik, hazájának nedves-meleg éghajlatával ellentétben”. (Weber.) Bármint gondolkodunk is a természetben előforduló utánzásokról, a mimikriről, vagy más egyébről, nem vonható kétségbe, hogy a lajhár szőrének minősége és zöldes árnyalata nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a lajhár el ne üssön környezetétől. A lajhárhoz még nem éppen közönséges állati vendégek is be szoktak térni. Seitz egy hangyával való együttélésről beszél és egy molyról, mely a lajhár bundájában tanyázik. Még életében: mennyire jellemző ez a lajháréletre!
A lajhárok feje gömbölyded, rövid és majomszerű; szájnyílása kicsi, ajkai többé-kevésbé kemények s csak keveset mozgathatók. Szemük és fülkagylóik kicsinyek, az utóbbiak mindig a szőr alatt vannak. A fark alig látható csonk. A koponyán a járomív teljesen nem zár ugyan, de „jellemzi egy lefelé folytatódó nyúlvány, mely a harmadkori Elotherium-on és Pleistocén Diprotodon-on kívül csak a Gravigrada-nál és a Glyptodontidae-nél, a Xenarthra két kihalt családjánál fordul elő s így találóan utal vérrokonságra”. (Weber.) Fogazatuk mindegyik oldalon öt, hengeralakú zápfogból áll, melyeknek eleje olykor szemfogszerű; az alsó sorban rendesen csak 4–4 fog van, vagy csak fogmaradványok. Simon az embrió alsó álkapcsában metszőfogakat is mutatott ki, amiből azt a jogos következtetést vonta le, hogy a Bradypodidae őseinek metszőfogaik is voltak. Arra a véleményre jutott még, hogy az addig zápfognak mondott első fog inkább szemfog. Ennek megfelelően úgy találta, hogy ez a fog a hímeknél mint másodlagos nemi jelleg jól fejlett, a nőstényeknél ellenben elsatnyult.
A gyomor hosszúkás, félholdalakú, jobb és bal oldalra osztott, e részek között torkollik be a nyelőcső; a jobb fél kisebb és bélszerűen háromszor csavarodott, bal felét vastag, izomszerű ráncok három különálló kamrára osztják. A szív, a máj és a lép feltűnően kicsinyek. A légzőcső is szokatlan alakú; sokszor feltűnően hosszú és a mellüregben hurkot alkot. Erre a madarakra emlékeztető jelenségre újabban Simon L.-nak embriókon végzett vizsgálatai derítettek fényt. Megállapította, hogy a fiatalabb embrió tracheája más alakú, a hurok tehát postembrionális képződmény. „Feltevésem szerint úgy keletkeztek a hurkok, hogy a légcső kénytelen a nyak totális forgását követni. A légcső gyorsabban nő, mint a mellkas és ezért felgöngyölödik. A növekedésnél a porcgyűrűk nem szaporodnak. Röviden szólva: a légcső csavarodásai funkcionális alkalmazkodás eredménye. Agyvelejük kicsi, kevés tekervénnyel, ami csekély szellemi képességre vall.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi