24. Zalaegerszeg, 1825. szeptember 5.-1826. április 24. előtt Deák büntetőpere a pincefeltöréssel vádolt zalakoppányi Nagy (vagy …

Full text search

6624.
Zalaegerszeg, 1825. szeptember 5.-1826. április 24. előtt
Deák büntetőpere a pincefeltöréssel vádolt zalakoppányi Nagy (vagy Koca) János ellen.
Az útlevél nélkül csavargó vádlottat 1825. július 30-án fogta el Zalaszentlászlón egy uradalmi hajdú. Miután pincefeltörések miatt már korábban keresték, azonnal átadták a megye törvényszékének.
1825. esztendő szeptember hónap 5. napján Zalaegerszeg mezővárosban folyvást tartatott tekintetes törvényszék előtt felvétetett bűnpöre nemes Deák Ferencnek, mint tekintetes nemes Zala vármegyei tiszteletbéli tiszti alügyésznek, s azért fölpörösnek, vasban lévő Nagy vagy Koca János pinceverő rabló, s azért vádlott alpörös ellen.
A fölpörös tiszti ügyész törvényes szabadságainál fogva arról vádolja az alpörös rabszemélyt, hogy az a múlt 1824. esztendőben Felsőzsid helységben szolgálván, ezen szolgálata ideje alatt a zsidi hegyen több pincéket, nevezetesen Monzsur Antalét, Bálint Ferencét és Rózsa Istvánét erőszakosan fölvervén, azokból az A betű alatt idemellékelt feljegyzésben öszveírt portékákat elrablotta, melyek, minekutána az említett rabszemély Felsőzsidről Somogyba szökött, annak itt maradott ládájában nagyobb részre megtaláltattak, ezen ládában egy nagy vas pincekulcsot is leltek a keresők, melyet többrendbéli tolvajlásaiban eszközül használt.
Mivel pedig a Hármaskönyv 1. részének 15., az 1608. esztendei 2. és az 1625. esztendei 13. törvénycikkelyek91 a rablók ellen halálos büntetést szabnak, kívánja a fölpörös tiszti ügyész ezen rabszemélyt a felhozott törvények által szabott büntetésre ítéltetni, s a tett károkat és tömlöci tartást értékéből megtéríttetni.
Pontosabban az 1608. évi, koronázás utáni 2. tc. rendelkezett (az 1625:13. tc.-kel együtt) a rablók büntetésérôl.
A vád megbizonyítására a rabszemély élte folytáról véghezvitt tiszti nyomozódás B betű alatt iderekesztetik, melyben foglalt tanúknak, úgy az A betűi öszveírásnak és a C alatt idecsatolt szabad vallásnak meghitelesítése kéretvén, a rabszemély ládájában talált nagy kulcs itt a pör mellett bémutattatik.
1825. szeptember 14-én ismertették a törvényszék elé állított Nagy Jánossal a vádat, majd elrendelték a kárvallott pincetulajdonosok vallomásainak hitelesítését.
1825. esztendei Szent Márton-i törvényszékek alatt a B betűi tiszti vizsgálatnak meghitelesítése kérettetvén.
Felperes tiszti ügyész részéről, minthogy a rabszemély szabad vallása 1. pontjában azt állítja, hogy ő Zsidről elszökvén Dencsen Somogy vármegyébe bizonyos csikóshoz ment szolgálatba és ott valamelyes vagyonai is volnának, de gyanítható is 67volna, hogy ott is valami gonoszságot követett el, mert onnét ismét elszökött, s itten ezen vármegyében csavargott, kéri nemes Somogy vármegyének megíratni, hogy ott ellene szoros vizsgálatot végbevitetni, s javait sequestraltatni92, s a tanúkat meghitelesítés végett a jövő törvényszékre felküldeni méltóztasson. Ítélet alá bocsátja.
sequestraltat - zár alá vétet
1825. december 3-án a törvényszék újabb közbenszóló ítélete elrendelte, hogy a vádlott Somogy megyei javait vegyék zár alá, és vizsgálják ki az ott elkövetett bűncselekményeit is. Mindezek teljesítésére hivatalosan felkérték Somogy megye közgyűlését.
A fölpörös tiszti ügyész: ámbár ugyan ezen raboskodó Zala vármegyei zalakoppányi születés légyen is, és itten Zalába szolgálgatott, mivel azonban itten a csavargáson fölül semmi vétke nem volna93, hanem a C alatt lévő szabad vallásábul az jönne ki, hogy ő utolján a pusztadencsi csikósnál nemes Somogy vármegyébe bujtár volt, s onnénd illantott el, folyik a következtetés, hogy ottan kölletett nékie valami csínyt elkövetni, azért mind bűntetteinek megvizsgálása, mind megítélése végett tekintetes nemes Somogy vármegyének általküldettetni kéri, evégben ítélet alá bocsájtja.
A per fennmaradt irataiból nem derül ki, hogy milyen körülmény folytán változott meg Deák véleménye.
A zalai törvényszék 1826. január 18-i közbenszóló ítéletével előbb elrendelte, hogy a vádlottat adják át Somogy megyének, röviddel később azonban mégis úgy döntöttek, hogy (tekintettel a terhelő tanúk késedelmes megjelenésére) maradjon Nagy János Zala megye fogházában, és utasították az ügyészi hivatalt, hogy helyben folytassák a pert.94
Részes kiírás a megye törvényszékének 1826. január 10-i jegyzôkönyvébôl (110. sz.)
A felperes tiszti ügyész a D. alatt idecsatolt, és az előbbi ítéletet megváltoztató végzés következésében ezen pert újra folyamotba veszi, s minthogy a múlt esztendei december 3án ezen perben hozott ítéletnek következésében nemes Somogy vármegyétől az illető tudósítás mégsem érkezett meg, azt sürgetőleg eszközöltetni kéri. Ítélet alá bocsátván.
Eredeti, de csupán a perfelvétel s.k. ZML. Büntetőperek 1825. Fasc. 32. No. 101. (perjegyzőkönyv)
A törvényszék 1826. április 24-i ülésének közbenszóló ítélete nyomán ismét Somogy megyéhez fordultak ugyan, de a kívánt vizsgálatot hiába várták. Így azután az 1826. december 6-i ülésen csupán a zalai pincefeltörések ügyében hoztak Nagy Jánost elmarasztaló ítéletet. Az addig elszenvedett, mintegy másfél esztendei fogságot elegendőnek találták, és a vádlottat mindössze 25 pálcaütésre, valamint az okozott kár és a fogvatartás költségeinek megfizetésére ítélték.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi