Lókötés

Full text search

Lókötés
A Dessewffy grófoknak királyteleki uradalmában már akkor is híres lótenyésztés volt. Külön járt a telivér ménes, külön a félvér ménes. Az öreg Dessewffy gróf (akinek később, talán az alábbi eset miatt, nagy része volt a Felső-Tisza szabályozásában, a betyárok búvóhelyének: a nádasoknak, lápoknak, turjánosoknak kipusztításában) mindennap kikocsizott hol az egyik, hol a másik méneshez. Meghajtatta maga előtt a gyönyörű állatokat, a csikós kancákat, a háremet tartó vad méneket. Kondított egyet-kettőt azzal az agarászostorral, amelyet éppen erre a célra hozatott Angliából. Ez volt a mindennapi mulatsága az öreg grófnak.
A félvér ménesnek a vezérlova – amely után az egész ménes szokott igazodni: egy gyönyörű csődör volt. A kolompot ugyan az egyik kancája hordta nyakában, de az uralkodó a ménesben a Nónius csődör volt. Olyan vad, hirtelen szilajságú volt ez az állat, hogy a csikósok se merték megközelíteni, csak messziről kongattak feléje a karikással, amikor a ménest másik legelőre terelgették. Néha nem volt kedve a Nónius vérnek a helyéből elmozdulni, hiába hajtották a csikósok. Ott maradt háreme között. És vele maradt az egész ménes, akár delelőig.
– Ezt a lovunkat még Báró Sanyi se tudná elkötni – mondogatta a kasznár, aki a fajlovakról vezetett könyvvel hóna alatt kikísérte az öreg grófot a méneshez.
Báró Sanyi (egy tiszántúli úricsalád elzüllött fia) arról volt nevezetes, hogy a kiszemelt paripát az istálló ablakán keresztül lopta ki, miután másképpen nem juthatott hozzá.
Persze, azt nem tudta a jó kasznár bácsi, hogy raboskodik valaki a nagykállói várban, aki lókötés dolgában akkor pipálja le Báró Sanyit, amikor az első szippantást veszi a finom, jó, szabadságos levegőből. Ott üldögél az öreg Rebesszer, aki miatt ugyan vezethetnek olyan pontos könyvet a fajlovakról, mint akár a grófi uradalom tokaji aszús üvegeiről: elköti a Nónius ivadékot, ha ő volna a megelevenedett sárkány.32
De hát egyelőre ült-üldögélt Rebesszer abban a karosszékben, amelyet tekintélyére való hivatkozással az úri betyárok fogadójába magának behozatott. Legfeljebb az ezerforintos bankót vette elő néha, amelyet a leveleki Sijétől szerzett.
– Pénzem már volna – mondogatta a piros szemű bankónak. – De mit érek vele, ha nincsen lovam?
…Tavasz felé történt, hogy Királytelekről behoztak a nagykállói várba egy juhászembert, aki tréfából úgy megvágta pajtását a rézkampós juhászbottal, hogy az helyben maradt.
A mellénye a juhásznak hüvelykujj nagyságú ezüstgombokkal volt sűrűn végigvarrva. Ez nagy tekintélyt szerzett neki a közönséges rabok között. Hallgatták is a juhász mesemondását napestig a rabok, pedig volt közöttük olyan vén haramia, aki több ember életét oltotta ki, mint ahány ezüstpitykéje a juhász mellényének volt.
A juhászember a sok mesemondásban egyszer szót kerített a királyteleki ménesre, annak vezérlovára, a Nónius vérre. Nincsen olyan betyár Magyarországon, aki háromlépésnyire megközelíthetné a paripát.
Az alsó börtönökből, a közönséges rabok tömlöcéből a kállói várban is rendes postajárat volt az emeletre. Az úri betyárok fogadójába csakhamar elérkezett a juhász mesemondásának híre.
Rebesszer tíz esztendő után először állott fel hirtelen a karosszékből, mintha menni akarna valahová. A tömlöcfalba ütötte a homlokát.
– Annál jobb, hogy könyvbe írják a lovat. Legalább az írás ott marad utána – morogta.
 
Rebesszer, az öreg úri betyár megszökött a nagykállói várból, bár nemesi szavát adta, hogy nem tesz kísérletet a szökésre. Tíz évig tartotta a szavát, de akkor kiütközött rajta, hogy nem szabolcsi ivadék, hanem más vármegyébe való. Ott maradt üresen a karosszék. Most már elárvult Jósa Andris ülhetett bele, ha kedve tartotta.
Dehogyis volt kedve Jósa Andrisnak karosszékben ülni!33
Minden holdas éjszaka rájött a betegsége: az „alvajárás”, amelyre az öreg Rebesszer oly alaposan kitanította, hogy sohasem tévesztette el az utat a „Brekegő” csárda felé. Márpedig holdas éjszaka többször volt Nagykálló fölött, mint sötét éjszaka. A holdtölte és a holdfogyta a világ teremtése óta szoros összefüggésben van a nők szerelmével. Van olyan leány, asszony, akinek csak akkor omlik be szívébe a szerelem zuhataga, amikor olyan keskeny a hold sarlója az akácfák fölött, mint amilyen keskeny a leskelődő vércse a lombon.
A „Brekegő” csárdásnéja a teliholddal volt rokonságban. Akkor telt meg galambkeble turbékolással, akkor áradt ki a szívéből az érzelmek folyója, akkor jutottak eszébe azok a simogató, ringatózó dalok, amelyek a kocsmaasztalra könyöklő, éjféli vendéggel még azt is elfelejtetik, hogy pandúrok lovai dobognak valahol az éjszakában. Ilyenkor tudta a Repülj, fecském! nótáját véges-végig elsírni, eldalolni, elábrándozni, hogy Jósa Andris, a szökevény úri betyár még a nemesi szavát is szívesen elfelejtette volna, ha a csárdásné, a vadgerletestű Ilka nem figyelmezteti, hogy a hold már lemenőben van a kállói torony mögött, a tücskök a csárda környékén mind fáradtabban vonják szerenádjaikat, a békák nagyokat cuppannak a közeli lápban, amint aludni mennek, és a kazlak tövében a bakterek kidörzsölik szemükből a mindeneket meglepő éjféli álmot.
– Menni kell, Andris – rebegte a menyecske, miután két dunyhás karjával utoljára átölelte a fiatalembert. Rozmaringos szája oly hosszú csókot nyomott az ifjú ajkára, mintha azt legalábbis akasztani vinnék.
– Meg ne csalj! Mert akkor igazán elmegyek betyárnak – fenyegetőzött Jósa Andris, amikor kiszállott a kiskert felé nyíló ablakon. (A harmatra váró virágok reggelre eltakarták a lába nyomát.)
Ilka a fehér kiskendőjét a nyitott kebléhez szorította a hűvösödő éjszakában, mintha arra esküdött volna, mint valami imakönyvre.
– Sohasem felejtelek el, mindig veled lesz a gondolatom, éjjel és nappal.
Az ifjú átugrott a nádkerítésen, farkasból ojtott kutyája ott verdeste már farkával a garádot, amint lépteit hallotta. Aztán vissza34 Kállóba, a tömlöcbe, nyaktörő utakon, kertek alatt, piros foltos ingüket a virradatban vadvizekben áztatgató lányokra rádobbanva, házak végén legényektől nehezen búcsúzkodó menyecskékre ráijesztve, özvegyasszonyokra hideglelést hozva, akik éppen arra biztatták a baktert, hogy hallgasson még a dudával…
– Az alvajáró betyár! – mondogatták a városvégi emberek, amint Jósa Andris elnyomult mellettük azokban a mocskos, végét nem lelő sikátorokban, amelyek a vár felé vezettek.
A hajnalcsillag odafent reszketett az égboltozaton. Éppen arrafelé, ahol Várdában a Bátoriék háza áll. Talán Juliska is a hajnalcsillagot nézi az álmatlan éjszaka után?
Hej, de nagyon megfájdult ilyenkor Jósa Andrisnak a szíve, amikor a csárdásné szerelmes éjszakája után az ő igaz, egyetlen szerelme, a szentképarcú Juliska eszébe jutott! Hogy szerette volna magáról letépni a ruhát, amelyet annak az asszonynak a keze érintett! Hogy ment volna képmása után a Gordakút fenekére, hogy lemoshassa arcáról az Ilka csókjainak a nyomát! Hogy ment volna mezítláb, sírva, litániázva együtt a búcsújárókkal Máriapócsra, ha elfelejthetné, ami az utolsó hónapokban történt, és megint ott üldögélhetne a Bátori Juliska sült almahéjszagú szobácskájában, ahonnan olyan andalogva lehetett nézni a kert fölött a hulló hópelyheket! De vissza kellett menni a börtönbe!…
Pedig csak egy kicsit kellett volna megvárni a virradást, akkor láthatta volna, hogy a „Brekegő” csárda kapuján, alighogy ő a lábát kivonta, Kovács Pál, a nyalka csendbiztos dobogott be hóka lován.
– No, elment már az úrfi? – kérdezte elfojtott mosollyal, rengedező torokhangon a csendbiztos.
A csárdásné a küszöbön állott, ugyanazzal a kis kendővel a mellén, amelyre az imént esküdött:
– Visszaküldtem a dutyiba Andris urat, mert itt bajba kevert volna.
– Bizony megvasalom, ha itt csípem, még ha százszor Jósa Mátyás fia – kottyintgatta a szót a fogai közül Kovács perzekútor. – Az öreg Krúdy aztán leveheti a vasat róla, ha tudja.35
Átkapta az Ilka hajlandó derekát, és nagyot csókolt száján kifent bajszával.
– Ez a kéki csárdásné pacsulija! – rikoltott fel a „Brekegő” csárdásné a csók után.
A csendbiztos visszanyomta a száját az Ilka szájára, és abba dörmögte:
– Persze hogy az övé. Mert ott voltunk estelire. De azért csak hozzád jöttem éjfél után.
Erre aztán úgy viszonozta a csókot Brekegőné, mint az eszeveszett.
De egy nap minden kitudódott…
A holdas éjszakában vén cigány várta lóval a kezében az alvajáró betyárt a „Brekegő” csárda alatt.
– Rebesszer tekintetes úr küldi Királytelekről – susogott a vénember. – De addig ne tessék felülni rá, amíg a hajnalcsillag nem mutatkozik a csárda fölött.
A cigány ott maradt a horkoló paripával a kis akácosban, Jósa Andris pedig befeküdt a lápba, szemközt a csárdával. A turjános éji lakói nem zavarták. A kölykeivel vándorló róka, a tojásán kotló vadlúd, a rakéta módjára szálldosó csörgő kacsa, a baktató és megtorpanó nyúl régi ismerősei voltak. Megértette a szúnyogok muzsikáját is, csak azt nem tudta felfogni, hogy miért fogadja olyan kitárt karokkal Ilka, a csárdásné éjfél után Kovács csendbiztost, az ő halálos ellenségét.
Választ adott erre az akácosban várakozó lopott paripa.
– Tessék három görcsöt kötni erre a madzagra – szólt a vén cigány –, annak jeléül, hogy hiány nélkül átadtam a királyteleki csikót.
Jósa Andris megkötötte a görcsöket. A nyeregbe ugrott. A Nónius ivadék pedig, mintha csak betanították volna erre, vinni kezdte. Száguldó paripán nyargalt át az alvajáró betyár Nagykálló utcáján. Azután még gyorsabban vitte a remek ló a lehajtott fejű betyárt.36 Vitte addig, amíg a hajnalcsillag haloványodni kezdett. Várda alatt járt a ló és a lovas.
Jósa Andris nagyot sóhajtott a Bátori Juliska kertje alatt: – Most már igazán futóbetyár lettem, egyetlen, édes menyasszonyom.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi