Menekülésből - elkerülés

Full text search

Menekülésből - elkerülés
\/együnk egy tipikus példát arra, vajon a megmeneküléses kiképzés miképpen megy át elkerültetéses kiképzésbe. Tanítsuk meg a kutyát leülni. Az egyik módja ennek az, hogy a kutyának azt mondjuk: "ülj! ", és a hátsó felét lenyomjuk és/vagy rántunk egyet a fojtó nyakörvén, amíg le nem ül. Ezután megdicsérjük az állatot. A dicséretről az a feltételezés, hogy az a kutya jutalma, de ha közelebbről vesszük szemügyre a helyzetet, megállapíthatjuk, hogy a kutyát egyben a megmeneküléses tanítás egyik formájával képeztük ki.
Amikor lefelé nyomjuk a kutya hátsó felét, vagy rántunk a fojtó nyakörvén, egyfelől kellemetlen, kényelmetlen helyzetbe hozzuk, másfelől irányítjuk a viselkedését. A leüléssel ugyanis könnyít kellemetlen helyzetén, vagy meg is menekül attól, minthogy a leülés pillanata az, amikor abbahagyjuk hátsó felének lenyomását és/ vagy a fojtónyakörvének rántását. Amikor már ül, sikeresen megmenekült a kellemetlenségtől. Az ismétlések során a kutya megtanulja azt, hogy egyre gyorsabban és gyorsabban üljön le, aminek eredményeképpen egyre kevesebb erőt kell alkalmazni a nyomás vagy a rántás során. Végezetül a kutya leül, mihelyt azt mondjuk neki: "ülj!". Ebben a pillanatban áttért a megmeneküléses tanulásról az elkerüléses tanulásra. Sikeresen elkerülheti a nyomásnak vagy a rángatásnak a kellemetlenségét azzal, hogy leül, mihelyt meghallja az "ülj!" vezényszót.
Az elkerültető kiképzés útján megtanult utasítások igen maradandóak, aminek eredményeképpen a kutyának nem kell állandóan rettegni a kellemetlen behatásoktól. Amikor a gazda végleg megtanította a kutyáját egy általánosított elkerülési reagálásra, s máris meggyőzte az ebet annak elvárására, hogy a parancsoknak való engedelmesség megelőzi, meggátolja a kellemetlenséget. Minden olyan alkalommal, amikor engedelmeskedik a gazda parancsainak, úgy érzi, sikeresen elkerülte a kellemetlenséget, függetlenül attól, vajon ténylegesen szükség volt-e az elkerülésre vagy nem. Minden olyan esetben, amikor engedelmeskedik gazdája parancsainak, megerősíti magát abban a meggyőződésben, hogy a régi szabályok még mindig hatályban vannak, mert nem érzett kellemetlen behatást. Minél jobban érzi a kutya azt, hogy elkerülheti a kellemetlenséget, annál jobban érzi magát akkor, amikor ténylegesen képes ezt megtenni. Ilyen módon akkor, amikor először menekül meg a kellemetlenségtől vagy kerüli el azt, jól érzi magát, de nem nagyon jól. Ez legtöbbnyire csupán egyfajta megkönnyebbülési reagálás. Ezzel szemben akkor, ha már sok esetben elkerülte a kellemetlenséget, pompásan, csodálatosan, szinte mámorosan érzi magát!
Természetesen a kutya nem tudja magától eldönteni, vajon mikor végzett el sikeresen egy feladatot. A kutya, természeténél fogva, önmagától még azt sem tudja, vajon milyen viselkedést várnak el tőle a gazda otthonában. Mindezeket a követelményeket az emberek teremtik meg. Ilyen módon az embernek, mint kiképzőnek kell meghatároznia a kutya számára azt, vajon mikor teljesített megfelelően egy gyakorlatot és mikor bonyolított le megfelelően egy akciót.
Most pedig lépjünk "felsőbb osztályba" - szóljunk a kutya kiképzéséről. No nem a kutya versenyekre való kiképzéséről, a különböző szabályzatokról, vizsgákról lesz szó, hanem - akárcsak az imént, amikor a nevelésről beszéltünk - néhány fontosabb kiképzési alapelvet ismertetünk. Sajnos elkerülhetetlen, hogy olykor némi ismétlésbe bocsátkozzunk - ezért kérjük az olvasó szíves elnézését...

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi