SZERENCSECSILLAGUK FELRAGYOG !

Full text search

SZERENCSECSILLAGUK FELRAGYOG !
Igaz ugyan, hogy a sarkvidék, a jégvilág meghódításának hátborzongatóan izgalmas és hősies eposza már régen véget ért, és a motorizálódás következtében az eszkimók is egyre inkább különböző lánctalpas járművekkel közlekednek kutyaszán helyett, a szánhúzó kutyák még sincsenek örök tétlenségre kárhoztatva. Egy egyszerű és "férfias" sport kapcsán szerencsecsillaguk újból felragyogott. Ez a sport a kutyaszánverseny, amely különösen az elmúlt két évtizedben hallatlan népszerűségre tett szert, elsősorban Alaszkában, Kaliforniában és Kanadában. Ezeken a helyeken minden évben összemérik tudásukat a legjobb hajtók és fogatok. A legnagyobb összecsapáson, a kutyaszán-világbajnokságon 112 km-t kell megtenni az állatoknak. A világrekordot az a 17 kutyából álló fogat tartja, amely 4 óra 37 perc alatt tette meg a 112 km-t, s ez 25 km-es óránkénti átlagsebességnek felel meg.
Verseny közben...
A dél-kaliforniai kutyaszánbajnokságra minden év februárjában kerül sor az indiánregényekből jól ismert Nagy-Medve-tó partján (másfél órai autóútra Los Angeles városától). A kétnapos eseményre sok-sok versenyző érkezik kutyáival az USA legkülönbözőbb tájairól, valamint Alaszkából. A csapatok több versenyszámban mérkőznek egymással: teherhúzásban, a vezérkutyák versenyében, a kölyökkutyák vetélkedőjében és a fiatal ebek összecsapásában mérik össze erejüket.
A bajnokság fénypontja természetesen a felnőtt osztály nagy futama. A pályák hossza a tereptől függően 15 és 40 km között váltakozik. Az a versenyző, aki mesteri módon össze tud szoktatni 11-15 kutyát, s azokkal végigfuttatja a versenyt anélkül, hogy azok összegabalyodnának vagy verekednének, az megérdemli az érmet... A versenyszabályok egyébként nagyon egyszerűek. Mindenfajta kutyával lehet indulni A legnépszerűbb az alaszkai malamut és a szibériai husky. A versenyző állhat, ülhet a szánon, vagy ha könnyíteni akar a kutyák munkáján, akkor futhat is a szán mögött, ha azt legalább egy kézzel állandóan érinti. A kutyákhoz viszont kézzel nyúlni verseny közben nem szabad. A csapatok egymást kizárólag bal oldalon előzhetik. Az a versenyző, aki elveszíti a fizikai kontaktust a szánnal vagy a szerszámzattal - kiesik a versenyből.
A szán végére legtöbbször egy életmentő (kb. 5-6 méter hosszú) kötelet erősítenek, s a hajtók ezt vagy a karjukra, vagy a derekukra tekerik, hogy mindig legyen fizikai kapcsolatuk a szánnal. Nemegyszer előfordul, hogy egy-egy versenyző az életmentő kötélnél fogva kilométereket csúszik nadrágján, mire fel tudja magát húzni a szánra.
Nem mindennapi találkozás!
A kutyaszánverseny divatja az elmúlt években a mérsékelt égövi országokban is elterjedt. Ma már Svájcban, Német- és Franciaországban és a skandináv államokban ugyancsak megrendezik a szánhúzó kutyák bajnokságait - természetesen a legkülönbözőbb versenyfeltételekkel. Van, ahol a hajtó is ráülhet a szánra, és van olyan verseny, ahol csak a kutyák mellett síel, de akad olyan bajnokság is, amikor ló helyett kutyákkal vontatják magukat a sífutók.
A versenyeket természetesen mindenütt komoly edzés előzi meg, mégpedig nem csupán a téli szezonban, hanem egész esztendőben. A nyári hónapokban Kaliforniában pl. kis - kb. 15-20 cm átmérőjű széles - gumikerekeket szerelnek a szánra, és azt vontatják a kutyák. Franciaországban a versenyzők egy-egy átalakított gokart elé kötik kutyáikat, amelyekkel párosával, négyesével, eleinte alig 2-2 km-es távon eddzenek, majd fokozatosan növelik a távolságot. Ha a kutyák nagyon elfáradnak, a kocsira felszerelt kerékpárpedálhoz hasonlító szerkezettel "segíti" őket gazdájuk.
A kutyák egészsége és kondíciója természetesen nagyon lényeges tényező, ezért különös gondot fordítanak élelmezésükre. A "munka nélküli" négylábú kedvencekkel ellentétben a szánhúzó kutyák naponta kétszer kapnak enni, legalább 1300 kalória értékben. Ezt a mennyiséget, illetve tápértéket nagy hidegben megkétszerezik. A kéthetes 1700 km-es híres alaszkai maratoni szánhúzóversenyen pl. a kutyák 7000 kalória értéket kapnak napi táplálékukban! A szánhúzó kutyák étrendjében a fehérje, vagyis a hús dominál, kiegészítve vitaminokkal, ásványi sókkal. Van, ahol a "sarki étrend" fő fogása egy 40 cm-es hosszú kolbászból áll naponta. A töltelék természetesen sok zsiradékot és mindenféle tápanyagot is tartalmaz. Ezt egészítik ki az ínycsiklandozó jutalomfalatok és csontok...
Akik láttak már szánhúzó-kutyaversenyt, egybehangzóan állítják az ebek lelkesedése és győzni akarása egyszerűen megható és érthetetlen. A teljesítményekről már nem is beszélve! A kétnapos kaliforniai verseny győztesének csapata két nap alatt háromszor is végigfutja a 30 km-t!
Végezetül emlékezzünk meg egy olyan "versenyről", amelyet "aranybetűkkel" írtak be a szánhúzó kutyák különleges teljesítményeinek krónikájába. 1925 januárjában az 1450 lakosú alaszkai Noméban kitört a diftériajárvány. A falu egyetlen orvosának csupán egészen csekély mennyiségű régi szérum állt a rendelkezésére. A legközelebbi nagyobb település pedig, ahonnan elegendő oltóanyagot szerezhettek volna, az alaszkai Anchorage volt. Bár létezett ugyan vasúti összeköttetés Anchorage és a viszonylag közeli Nenana között, de ez a "viszonylag közel" mintegy 400 km-t jelentett. Nenanától ugyanis Nome ennyire feküdt. A légi közlekedés a kemény tél miatt lehetetlennek látszott. Mit lehetett tenni? Nos, Anchorage-ból vasúton elküldték a szérumot Nenanába, ahonnan 20 váltás kutyacsapattal és váltott vezetővel jutott el a gyógyszer Boméba A kutyák életmentő teljesítménye egyenesen lélegzetelállító; 127,5 óra alatt tették meg a 400 km-t!

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi