EGYÉB DRÁMAI MARADVÁNYOK.

Full text search

EGYÉB DRÁMAI MARADVÁNYOK.
A REFORMÁTUSOK és unitáriusok számos nyilvános vitatkozást tartottak. Hitvitáik jegyzőkönyvei célzatosan gúnyolták az ellenpárt vezérembereit. Egyik-másik jegyzőkönyvben felbukkan a párbeszédes forma is. A Nagyváradi disputáció az 1569. évi váradi református-unitárius hitvita dialogizált jegyzőkönyvének tekinthető. A Pécsi disputáció az 1588. évi pécsi vetélkedés történetét őrizte meg párbeszédes alakban. Míg az előbbi fejezetek során részletesen tárgyalt 1570. évi Debreceni disputa a tiszántúli reformátusok és erdélyi unitáriusok küzdelmeinek szabad képzeletű irodalmi feldolgozása, a többi disputáció hiteles egyháztörténeti emlék.
Kései másolatban több párbeszédes hitvita maradt fenn. A Nagyváradi komédia lapjain egy kálvinista prédikátor vitatkozik egy unitárius lelkésszel a két hitfelekezet tanításairól. Nem tudnak megegyezni, a biblia nem tehet igazságot, a sok teológiai okoskodás vége gorombaság, befejezésül a kálvinista pap kiutasítja házából unitárius vendégét. Irónikus tanulság: okosabb a kálvinista prédikálásért a hívek részéről jó ellátásban részesülni, mint az unitárius vallásért szegény helyen nyomorogni. A Colloquium vitatkozó személyei: a pápista, luteránus, kálvinista, unitárius, ateista, török, zsidó és oláh. A döntő vitatkozás a király előtt folyik, neki az unitárius pap tanításai tetszenek legjobban.
A párbeszédes forma iránt tanusított érdeklődés nem merült ki iskolai drámákban, egyes vallásos és erkölcsi témák feldolgozásában, a Balassi Menyhárt személyének szóló támadásban és Bornemisza Péter Elektra-fordításában. Balassa Bálint írói lelkességéből megjelent az első magyar szerelmi színmű is: Credulus és Julia. Ennek a drámának csak négy levélből álló töredéke maradt meg.
Párbeszédekben folyik Salamon és Markalf históriájának első része is; második részében a párbeszédes formába apró történetek szövődnek.
Egy időben drámai alkotásnak hitték Jephta Tragédiáját. Illyefalvi Istvánnak ez a magyar elbeszélő költeménye a nagybritanniai Buchananus György latin iskolai drámája nyomán készült. (Iephta sive Tragoedia Iephtae. Kolozsvár, 1570.)
Irodalom. – Kanyaró Ferenc: Unitáriusok Magyarországon. Kolozsvár, 1891. – Erdélyi Pál: Balassa Bálint. Budapest, 1899. – U. az: Balassa Bálint komédiája. Magyar Könyvszemle. 1900. évf. – Borbély István: Unitárius polemikusok Magyarországon a XVI. században. Kolozsvár, 1909. – U. az: Adalék a XVI. századi drámairodalmunk történetéhez. Keresztény Magvető. 1909. évf. – Balassa József: Unitárius hitviták a XVI. században. Irodalomtörténet. 1913. évf. – Borbély István: Unitárius iskoladrámák a XVI. században. U. o. 1913. évf. – U. az: Még egyszer az unitárius hitvitákról. U. o. 1913. évf. – Alszeghy Zsolt: Magyar drámai emlékek a középkortól Bessenyeiig. Budapest, 1914. (A Kisfaludy-Társaság Nemzeti Könyvtára.) – Dézsi Lajos: Balassa Bálint minden munkái. Két kötet. Budapest, 1923.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi