A VERSELÉS FEJLŐDÉSE.

Full text search

A VERSELÉS FEJLŐDÉSE.
SZENCZI Molnár Albert zsoltárfordítása számos új formával gazdagította a magyar verselést, a francia versformák nyomán alkotott hangsúlyos strófák a vallásos énekkincsből átmentek a világi énekköltészetbe is, ezért nevezhető az 1607. évi református zsoltárkönyv korszakos hatásúnak a magyar verselésben.
Ettől függetlenül a kéziratos énekeskönyvek névtelen költőinek leleménye is nagyban hozzájárult az ősi magyar verselés változatosságának szaporításához. Ennek a századnak verselő technikája hatalmas fejlődést mutat a XVI. század soraihoz, strófáihoz, ritmusához és rímeléséhez mérve. Számos ügyes lírai szerkezet bukkan fel s itt-ott az epika négyesrímű tizenkettőseit is felváltja – nagyon szerény próbálkozással – egy-egy kevésbé egyhangú versforma.
Az óklasszikus versformáknak időmérték nélkül szerkesztett másolatai ebben a században elég sűrűn jelentkeznek, de ezek mellett a hangsúlyos és rímes sapphói, alkaiosi, asklepiadesi és egyéb antik külsejű álversek mellett a szabályos rímtelen időmértékes verselés is helyet kap; igaz, hogy a görög-latin prozódia törvényeit egyelőre csak a hexameter és a pentameter követi, mert költőink csak a disztichont tudják több-kevesebb szabályossággal megszerkeszteni elmélkedő és oktató alkalmi versecskéikben. Sylvester Jánosnak, a XVI. századi jeles úttörőnek, nem méltatlan utóda 1620 körül Körtvélyesi János prédikátor, aki a testi-lelki javakról és a mennyei boldogságról elmélkedvén, igazán eleven verselő készségről tett tanuságot párverseiben. «Elme, tanács, tudomány, méltóság, drága nemesség, Szépség, kincs, jutalom, vastag erő s hatalom:» mindez nagyon szép – úgymond – de mégis törődnöd kell lelkeddel, hogy bejuthass az égbe, mert ha rosszul folyik életed, hiába az értelem és vagyon «Mind elapad s magad is végre pokolra veted.»
Irodalom. – Arany János: A magyar nemzeti versidomról. Új Magyar Múzeum, 1856. évf. – Arany János prózai dolgozatai. Budapest, 1879. – Ferenczi Zoltán: A népies versalakok története műköltészetünkben. Kolozsvár, 1879. – Négyesy László: A mértékes magyar verselés története. Budapest, 1892. – Fabó Bertalan: A magyar népdal zenei fejlődése. Budapest, 1908. – Seprődi János: A magyar népdal zenei fejlődése. Erdélyi Múzeum. 1908. évf. – Gábor Ignác A magyar ősi ritmus. Budapest, 1908. – Horváth János: Magyar ritmus, jövevény versidom, Budapest, 1922. – Gábor Ignác: A magyar ritmus problémája. Budapest, 1925. – Szabolcsi Bence: Adalékok a régi magyar metrikus ének történetéhez. Irodalomtörténeti Közlemények. 1928. évf. – U. az: Pótlás a régi magyar metrikus énekekhez. U. o. 1929. évf.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi