A pánczél részei. Gallér. Vállfővas. Vaskar. Könyökvas. Vaskeztyű. Lábvas. Térdvas. Vasczipő.

Full text search

A pánczél részei. Gallér. Vállfővas. Vaskar. Könyökvas. Vaskeztyű. Lábvas. Térdvas. Vasczipő.
A vaslemezből készült rákfarkas nyakvédő gallér csak a XV. század vége felé kezdett elterjedni (39. 5. – 41. 12. – XIV. 12.); a század elején a sisakról lecsüngő sodronyvért szolgált a nyak védelmére, míg a XV. század derekán, mint Berekszóy Péter és Disznósy Miklós czímerei tanusítják (35. 12.), az alján csipkézett bőrgallér járta.
A kerek lemezből álló vállfővas, mint említettük, már az Anjouk alatt használatba jött s fenmaradt egész a XVI. század elejéig (XI. 6. – XIV. 1. – 39. 5. – 40. 7. – 41. 12.); gyakran különböző czifrázattal, Zápolyay István síremlékén czímerrel volt ellátva. (39. 1–2. 40. 7.). Mátyás korában különben a vállfővas már a váll alakjához simult (XIV. 12. 41. 3.) s a kerek lemezek rendeltetése nem a vállfő védelme volt, hanem a kar hajlatánál a vasmell és a tulajdonképeni vállfővas közti védetlen részt takarták. A XV. század vége felé kezdődik, hogy a vállfővasat a váll fölött kiálló gerinczczel látták el. (40. 8.). A vaskar vagy szerkar felső része a XV. század első felében gyakran pikkelyes vértből állt, csak alsó része volt lemezes (31. 1. – XIV. 3.); a Szlopnay-család 1432-ki czímerében a vaskar úgy felső, mint alsó részét két hosszában hasított lemez képezi, melyet szíjjal foglaltak össze (32. 11.), hasonlót látunk a mező-telegdi Sz. István-képen (29. 2.); a XV. század második felében a felső karvas rendesen rákfark alakuan összerótt lemezekből állt, az alsó vagy sima, vagy bordázott.
A bőrkönyök – úgy látszik – egész a XV. század derekáig fenmaradt s csak Mátyás korában kezdte a hegyes könyökvas kiszorítani. A vaskeztyű csak a XV. század második harmada felé kezdett elterjedni nálunk; a Zsigmondkori szójegyzékek már említik a «vaskezte», «vaskezthew» (ferrea ciroteca, feriterta) nevet, a maksai és derzsi falképeken azonban még bőrkeztyű van ábrázolva (30. 1. – 31. 1.); a kézfejet takaró vaslemez a mező-telegdi Sz. István-képen (29. 2.) s még világosabban a Szlopnay-család 1432-ki czimerén (32. 11.) látható, míg az ujjakat a bőrkeztyűre varrt vaspikkelyek védték; a vaskeztyűnek ezen formája különben már a prágai Sz. György-szobron is látható. (37. 1.). A teljesen kifejlődött vaskeztyűt csak a XV. század végéről származó emlékeinken találjuk.
A lábvas vagy régi nevén vasszár, mint említettük, már az Anjouk alatt kezdett használatba jönni, de mint a prágai Sz. György-szobron látjuk (37. 1–2.), a sima vaslemez csak a lábszár előrészét takarta, a hátsó rész védelméül a sodronyos vagy pikkelyes vasnadrág szolgált. Az egész lábszárat körülfogó vaslemezek a XV. században terjedtek el, ilyet látunk már Zsigmond korában Hervoja képén (XI. 6.) s a derzsi unitárius templom 1419-ki falfestményén (31. 1.); volt alsó és felső vasszár s ezeket a térdvas kötötte össze; előbb a vasszár sima lemezből állt, a XV. század dereka felé a több lemezből összerótt lábvas is előfordul, minőt a Rozsnyai János által 1445-ben készitett nagyszebeni oltárkép Sz. Lászlójánál látunk (37. 6.), ebből alakult a rákfarkas szárvas, minőt II. Lajos pánczélján találunk (44. 9.). A lábvasat kiegészítette a vasczipő (42. 9.), mely vaslemezekből volt összeróva s a gothikus izlésnek megfelelően hegyes orrban végződött; az egész korszak alatt ezt a hegyes orru formát találjuk, az a tulságos hosszú orr azonban, a mi a németeknél volt divatban, a mi emlékeinken nem fordul elő. A medvetalp-alaku vagy kacsaorru vasczipők, melyek 1500-tól kezdve tünnek föl, csak a Nádasdy-féle Mausoleum egyes alakjainál találhatók.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi