FŐBB ALGEBRAI EREDMÉNYEI

Full text search

FŐBB ALGEBRAI EREDMÉNYEI
E nagyon vázlatos ismertetést ismét Kőnig könyveivel kell kezdenem. Ezek ugyanis nagyobb hatást gyakoroltak matematikai kultúránk fejlődésére mint egyes speciális algebrai kérdéseket tárgyaló értekezései.
Bevezetés a felsőbb algebrába c. már említett – könyvének autoreferátumából veszem a következő sorokat: „…a címben említett munka mindenesetre jogosult kísérlet, melynek, ha már elismert minta nem volt választható,… csak előnyére szolgálhat, hogy speciális hazai oktatási viszonyainkra tekintettel volt. Nem lehet elhallgatni, hogy a föladat, melyet a munka szerzője meg akart oldani, elég nehéz volt; csak az algebrai operációk elmélete és az elsőfokú egyenletrendszerek ismerete van benne föltételezve …, de mindemellett a mai kutatás színvonaláig akarja eljuttatni az olvasót.”
Kétségtelen, hogy ez a „kísérleti” munka igen sikerült. A második kötete is elkészült a könyvnek, ez azonban nem jelent meg. A hallgatóság számára ugyanis elegendőknek bizonyultak a Kőnig egyetemi előadásairól sokszorosítva kiadott jegyzetek.
Az algebrát ma két részre szoktuk osztani: klasszikus és absztrakt (modern) algebrára. Az előbbi területén már Kőnig előtt és vele egy időben jelentős kutatások folytak hazánkban. Elsősorban Hunyady Jenő és Scholtz Ágoston nevét kell kiemelnünk, akik a determinánsokban értek el nemzetközileg is elismert eredményeket. Farkas Gyulának külön is érdeme, hogy magyar nyelven kiadatta Baltzer német matematikus determinánsokról írott pompás kis könyvét.
Ezekkel magyarázható, hogy a determinánsok elmélete hazánkban igen fejlett volt, és nehéz is lenne név szerint fölsorolnunk mindazokat, akik hasznos és tetszetős determináns-tételekre bukkantak. Kőnig ezen a téren nem folytatott kutatásokat (eltekintve egy publikációjától, amelyben a determinánsok szorzási tételének egy új bizonyítását közölte), érdeme inkább az, hogy egyetemi előadásaiba beépítette kortársai újabb eredményeit, és ezáltal hozzájárult azok népszerűsítéséhez.
Kőnig Gyula algebrai írásainak a zöme inkább az absztrakt algebrába sorolandó, és azokból az évekből származik, amikor e tárgykörnek éppen csak kezdtek kialakulni a módszerei és tárgykörei. Eredményeit élete főművébe, az algebrai mennyiségek általános elméletéről írott hatalmas monográfiájába építette be. Az ebben levő anyag nehezen követhető voltára abból is következtethetünk, hogy a részletes recenzióhoz Kürschák József és Rados Gusztáv együttes munkájára volt szükség.
Ha szerényen fogalmazunk, akkor azt mondhatjuk, hogy e könyv Kronecker nagyon vázlatos Festschriftjének számos új eredménnyel bővített részletes kidolgozása. A Festschrifttel Kőnig mintegy két évtizeden át behatóan foglalkozott, a benne szereplő bizonyításokat egyszerűsítette, módosította, a tévedéseket korrigálta és az anyagba beszőtte Hilbert, Hensel és Emmy Noether akkor egészen új eredményeit, de a saját vizsgálatait is. Ez utóbbiak – mint az előszó jelzi – a 600 oldalas könyvnek több mint a felét teszik ki.
Tárgyát tekintve – mai terminológia szerint – a monográfia főleg absztrakt algebra és algebrai számelmélet. Absztrakt algebra még e szónak mai értelmében is: a rendkívül széles látókörű, és az elvont fogalomalkotásokhoz vonzódó matematikus világviszonylatban úttörőnek tekintendő munkája.
A könyv olvasásában a legnagyobb nehézséget a Kőnig alkotta új szakkifejezések értelmének a kiokoskodása okozza. Az egész könyv anyaga ugyanis az általa definiált két algebrai struktúrára, a holoid és az orthoid tartományra épül. Inkább csak a matematikusok számára említem meg, hogy e két tartomány két meglehetősen általános algebrai struktúrának a speciális faja: a holoid tartomány egységelemes nullkarakterisztikájú integritástartomány, az orthoid pedig nullkarakterisztikájú test. A könyv anyagának a megértéséhez tehát előbb össze kell állítanunk a Kőnig által használt kifejezések „szótárát”. Szemléltetésként: „az olyan tartomány, amely az összeadás közönséges törvényét követi” = Abel-féle csoport; „az olyan tartomány, amely a szorzás közönséges törvényét követi” = egy speciális kommutatív félcsoport stb.
Kürschák József egyik írása szerint Kőnig azzal a tervvel is foglalkozott, hogy folytatásként egy másik könyvet is ír: olyat, amelyben az algebrai módszerek helyett végtelen (az analízisbe tartozó) műveletsorozatok szerepelnek. A tudomány nagy kárára e munka az első tervezgetésnél abbamaradt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi