48. SAJÓUDVARHELY

Full text search

48. SAJÓUDVARHELY
1329-ben Udvarhely (Wduorjel), 1345-ben Dyenuswduhely, 1392-ben Uduarhel, 1587-ben Udvarhely néven jelentkezik a forrásokban. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)
Templomáról a kezdeti időkből nincsenek okleveles adatok. Stíluselemei azonban a román kori templomok közé sorolják. Az eredetileg félköríves templom építtetője a Becse Gergely nemzetség volt. (Kovács: Magyar ref. templomok. I. 159.)
A helység neve, Udvarhely alapján, a legelső települések közé sorolható, s így a kereszténység felvételekor hamarosan itt is épül templom. (Debreczeni: Erd. ref. templomok és tornyok. 4.)
1407-ben Somkereki Geleth fia, László miseruhát ajándékoz a templomnak. (Szabó T. A.: Szolnok-Doboka vm. 212.)
A templom egyszerű, szentélye egyenes záródású. Román kori elemeiből megmaradtak a falak, bár töredezetten, a szentély déli falának peremén, és a mai napig a román kori fríz, szépen faragott kettős levélsorú gyámkövekkel. (Szabó T. A.: i.m. 194, 196, 198.; Debreczeni: i.h.) A XV. századi gótikus kor alkotásai az ablakok, a szentségfülke és az érdekes északi kapu. A szentségfülke, a szokástól eltérően, a déli falban található, kettős nyilatú, kötélfonást utánzó faragással szegélyezve. A szentély boltozata és támpillérei újak, a XVIII. században készültek. (Debreczeni: i.h.) Az említett északi kaput a húszas években tárták fel. Kiderült, hogy a vakolat alatt a legrégibb erdélyi szobrászati alkotás rejlik. A kettős tagú oszlopos ajtókeret felett, a köríves timpánonban, kőrelief tűnt elő: a sárkánnyal viaskodó Szent Mihályt ábrázolja. Ebből arra következtetnek, hogy Szent Mihály lehetett a templom védőszentje. (Debreczeni: i.h.; Szabó T. A.: i.m. 196.) 1845-ben a templom romlásnak indul, 1847-ben pedig teljes pusztulásáról írnak, de ez csak annyit jelenthetett, hogy fedél nélkül pusztán állott, mert falai megmaradtak, sőt szentélyének párkánydíszei is. (Kádár: Szolnok-Doboka vm. népokt. tört. 442.; Kádár: Szolnok-Doboka vm. VI. 67.) 1860-ban építik újjá. (Debreczeni: i.h.)
Középkori tiszta katolikus lakói átélik a reformáció korának változásait. Egy ideig unitáriusok, majd reformátusok. A XVI. század elején unitárius anyaegyház, de 1622-ben már református.
Az 1640-es évekre annyira megfogyatkozik, hogy csak leányegyház, lelkipásztor nélkül, majd Somkerékhez csatolják. (Ref. Névkönyv, 1887. 21.; Szabó T.A.: i.m. 106.; Kádár: Szolnok-Doboka népokt. tört. 449.)
A helynevek egykori lakóiról vallanak: 1644-ből Alsó tábla, Felső tábla, Sajó mellett, Irrom, Rekety, Sziget, Csorgópatak; 1754-ből Szárhegy, Hosszú várhegy alatt, Sajó régi váluja, Szent András alatt, Malom pataka, Zabmalom, Sólyomtó, Kerektó, Galambbérc-hegy. (Kádár: Szolnok-Doboka vm. VI. 55.)

Református templom

A református templom északi kapuja

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi