A szennyezettség területi megoszlása

Full text search

A szennyezettség területi megoszlása
Az országban a kén-dioxid háttérszennyezettsége 7–10 µ/m3, a nitrogén-dioxidé 5–8 µ/m3 körül mozog. A szén-monoxid-háttér 100–300 µ/m3. Az évtizedek óta szennyezett levegőjű iparvidékeken – a bevezetőben felsorolt területeken – 1991 óta, az ipari termelés visszaesésével a regionális jellegű szennyezettség fellazult. Új gócok alakultak ki viszont a nagyobb települések környékén, elsősorban a közlekedés hatására. Térképeinken az 1994. évi állapotot mutatjuk be a kén-dioxid-, nitrogén-dioxid- és porszennyezettség tekintetében. A szürke színű területeken a koncentráció meghaladja a határértéket. A savas ülepedésről (kén- és nitrogén-dioxid) A háttérlevegő állapota című részben már olvashattunk; most a porszennyezettség jellemzőit mutatjuk be.
A porszennyezettség jelentős részben talajeredetű, helyi jellegű. Gyakori és jelentős mértékű a határérték túllépése, főleg nyáron. Ami az ember szempontjából aggasztó, az az, hogy a porhoz jelentős koncentrációban kötődnek a közlekedés kibocsátotta, fentebb említett policiklusos aromás szénhidrogének. Jellemző képviselőjük a benz-a-pirén, amelyből a forgalmas útvonalak környezetében a megengedettnél többet mérhetünk. Ugyancsak a porhoz kötődik az ólom, amely nemrégen még igen magas koncentrációban volt jelen a forgalmas utak mentén, belvárosokban. Napjainkra az üzemanyag ólomtartalmának csökkentése következtében mennyisége a légkörben csökken. A porterhelést tekintve legszennyezettebb városaink – sorrendben – Dunaújváros, Várpalota, Kecskemét, Vác és Tatabánya.
Budapesten lakik az ország lakosságának egyötöde. E mintegy kétmillió ember más-más mértékben részesedik a légszennyezésből, mivel a főváros levegőminőségét jelentős területi eltérések jellemzik (lásd a példaként bemutatott budapesti NO2-immisszió térképén). Európai fővárosokkal összehasonlítva Budapest kén-dioxid tekintetében a tisztábbak között, nitrogén-dioxid esetében a középmezőnyben, míg porterhelésre nézve a szennyezettebbek között található. Vidéki nagyvárosaink egy része azonban még Budapestnél is szennyezettebb.
A főváros levegőminőségét jelentős részben a közlekedés határozza meg. A fő közlekedési útvonalak környezete, valamint a belváros jelentős része egyes szennyező anyagokra nézve gyakran jóval szennyezettebb a megengedettnél. Ezeken a területeken a nitrózus gázok és az illékony szénhidrogének a jellemző szennyezőanyagok. Az irányzat, sajnos, kissé emelkedő. Bár jelentősek a szén-monoxid- és az ólomkoncentrációk is, ezek mennyisége csökken. A lakótelepek, zöldterületek és a külső városrészek – főleg Budán a hegyvidék – szennyezettsége kisebb. Anticiklonos időszakokban a szennyezettség felhalmozódik, de szmogriadó elrendelésére még nem volt szükség. Becslések szerint a főváros lakosságának 20%-a jelentős mértékben, 50%-a mérsékelten van kitéve valamely szennyezőanyag hatásának.

Az ország kén-dioxid-szennyezettsége (µg/m3)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi