A lepusztulás sebessége és tényezői

Full text search

A lepusztulás sebessége és tényezői
A felszínformák mérése nemcsak területi információkat adhat. Egy-egy jellemző formaelem morfometriai paramétereit összehasonlítva a felszínformáló folyamatok milyenségére, például sebességére is következtethetünk. Erre most vulkáni területről vett példát mutatunk be.
A lemeztektonikai fejezetben is olvashattuk, hogy a belső-kárpáti vulkánosság nagy vonalakban északnyugatról délkelet felé fiatalodott. Idősebb, lepusztultabb vulkánokat találunk az Északnyugati- vagy az Északkeleti-, mint a Keleti-Kárpátokban. Ha sikerül jellemző geometriával rendelkező, egy kőzettípusból álló, hasonló működéssel felépült vulkáni formákat találnunk, lepusztultsági fokuk alapján sorba állíthatjuk őket. Ilyen formák például a kráterrel rendelkező rétegvulkánok. Ezek a Kárpátokban csak közepes vulkánfejlődési szintig jutottak el, nem kalderásodtak (nem szakadtak be), következésképpen a csúcskráter mai alakját alapvetően a lepusztulás menete szabta meg.

A Budai-hegység egymásra vetített szelvényei (a képen jobbra van észak)
A kráterkúpos tűzhányóknak sokféle alaktani jellemzőjüket mérhetjük. A kráter átmérője, a kráterudvar belső völgyhossza, völgysűrűsége, a vulkáni kúp abszolút és relatív magassága, lejtőszöge stb. mind magán viseli az eróziós folyamatok hatását. Néhány jellegzetes morfometriai paraméterről sikerült kimutatni, hogy szoros összefüggésben vannak az eltelt idővel. A vulkáni működés befejeződését pontos, radiometrikus adatokkal behatárolva egyszerű regresszió-számítással megadhatjuk, egységnyi idő alatt mennyit szélesedett a kráter, mennyivel nőtt a kráterbelseji völgyek száma stb. Mi több, a mai rétegvulkánok méreteiből kiindulva visszakövetkeztethetjük, menynyit alacsonyodtak tűzhányóink.

A Börzsöny digitális háromdimenziós képe kb. 2,5-szörös magasságtorzítással. A fekete vonalak valószínűsített kalderaperem-maradványok (lásd még a Börzsöny hegységről szóló részt)
A lepusztulás értéke 31,5 méternek adódott millió évenként, jó összhangban a világ más tájairól, más módszerekkel nyert adatokkal, amelyek szintén ilyen nagyságrendűek. Ez azonban csak egy általános és hosszú időtartamra érvényes érték, amely rendkívüli módon függ az éghajlattól és a tengerszint feletti magasságtól. A „friss”, növényzettelen vulkáni térszíneken például a lepusztulás sebessége elérheti a sokszáz, sőt trópusi éghajlaton a több ezer métert millió évre vetítve. A vizsgálatokból úgy tűnik, hogy kezdetben a Kárpátokban is ez az eróziós ráta volt jellemző, ám (főleg a beerdősülés következtében) a lepusztulás üteme néhány százezer év alatt meredeken lecsökkent, és „beállt” az említett, alacsonyabb, mérsékelt kontinentális éghajlaton érvényes értékre.
A morfometriai jellemzőket ún. faktoranalízissel is vizsgálhatjuk. E többváltozós statisztikai módszer a jellemzőket úgy csoportosítja, hogy abból megtudjuk, mai értékeik milyen, esetleg nem mérhető tényezőkre vezethetők vissza. A példánál maradva az adódott, hogy a kárpáti rétegvulkánokon mért jellemzők mintegy kétötödéért az időfaktor felelős, de jelentős súlya van a vulkán nagyságának vagy az erózióbázistól mért távolságnak is.

Az Örvényesi-Séd vízgyűjtőjének térképe. Lejtőkategóriák: 1 – 0–5%-os; 2 – 5–12%-os; 3 – 12–17%-os; 4 – 17–25%-os; 5 – 25%-os és nagyobb lejtő

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi