Fogalom

Full text search

Fogalom, az emberi ész megnyilatkozásának első foka, v. amennyiben az ész alsó fokát értelemnek nevezzük, a F. az emberi értelem első fontos nyilvánulása és egyszersmind eszköze. Mig az érzéklet, sőt a képzet és a képzetre való visszaemlékezés is közös emberrel és állattal, ugy a F.-nál már a tisztán emberi értelem kezdődik és fokozódik észig, lelkiimeretig, eszményig. A F. a tudás, gondolkozás és megismerés első foka. Az érzéklet még függővé tesz bennünket a külső (v. belső) benyomástól, a képzet már a mienk, mint belső, maradandó benyomás, vagy visszképe az érzékletnek. De már a F. által urai lettünk ugy a külső tárgyaknak, mint képzeteinknek is. A F. által a sokaságban kitaláljuk az egyenlőt és hasonlót, valamint a különbözőt és hasonlatlant is. Amidőn az egyenlő és hasonló tárgyakat összefoglaljuk és a sokféle egyenlőnek és hasonlónak egy nevet adunk, ezáltal a valóság, az érzéklet fölé emelkedtünk, valami nem létezőt, észbelit, de a sokaság fölött uralkodót, valami magasabbat alkottunk. A gondolkozásnak ez az operációja, hogy a rendetlen tarka képzetekből hasonlókat és különbözőket csoportokba választ szét és az egymással rokon benyomásokat, képzeteket és tárgyakat összefoglalja és igy elvont képzetekké alakítja át, ez a F. alkotása. A F.-nak eszerint rendező tulajdonsága van, rendezi a sokfélét, szétszórtat, tarkát kisebb-nagyobb egységekké, melyek maguk közt hasonló képzetekből alakultak és más egységekkel minőségre nézve ellentétben állanak. A F. tehát az összefoglaló, elkülönítő és rendező ész eredménye.
A F.-nak nagy fontosságu hivatása az, miszerint a végtelen számu jelenségeknek és tárgyaknak könnyebb áttekintését szerezze nekünk. Minden F. rögzítésére szolgál a szó, a szó tehát a gondolkodás nélkülözhetetlen eszköze, a szótár egyszersmind az emberi F.-ak tára, és az embernek gondolkozása annál tágabb, mennél több az öröklött és ujonnan csinált szava. Nyelv és gondolkodás szorosan összefüggnek. Gondolat logikai alakban csakis mint mondat létezik. Képzetekben csak a művész v. az egyszerü ember gondolkozik, a valódi gondolkodó nem nélkülözheti a nyelvet. A nyelv, mint egy egész nemzet sok ezer éves műve, szóalkotása és szófüzése, a multkor egész szellemi tárát adja át a mai gondolkozónak; ez rá nézve megbecsülhetetlen kincstár, habár némelykor nagyon feszélyező nyüg is.
A F. osztályozása nagyon könnyen folyik a benyomások csoportosításából, melyet nyugtalan lelkünk szakadatlanul végez. Lehetnek külső érzékleti F.-ak és pedig eszerint vagy tárgybeli (természetrajzi) F.-ak, v. minőségbeli F.-ak (melyekben a tárgyak fizikai minőségei szétszedetnek és az egyes érzékek benyomásai: szin, hőség, ruganyosság stb. foglaltatnak össze különálló, habár ilyenkép nem is létező F.-akká). Ezek a térbeli F.-ak, melyeknek egyik fontos absztrakcióját a geometriai formák, mint a térbeli benyomások utolsó levonásai, F.-ai képezik. A térbeli F.-akhoz sorakoznak az időbeli cselekvés és történés, változás számlálhatlan, szüntelen képei. A külső érzéklet világát követi a belső érzéklet végtelen világa, amelyben az ember magát mint érző, gondolkodó, törekvő, akaró és cselekvő lényt ismeri meg és a lelkiismeret megnyilatkozását tapasztalja. Innen származnak a morális F.-ak, az egyéni és társadalmi minőségek és kötelességek F.-ai.
Mindeddig csak oly F.-akról beszéltünk, melyek közvetlen a külső vagy a belső benyomások, tárgyak, minőségek, cselekvések és változások absztrakciója (elvonó, elkülönítő összefoglalása által) származtak. De ez a F. képzés, amily rendet és világosságot hoz is a benyomások tarka zürzavarába, amennyire meg is könnyíti a gondolkodást és áttekintést, még sem elegendő a gondolkozás gyors kormányozására. Ide még szükséges volt a F.-ak fölfelé emelkedő skálája, a gondolati lajtorja, az a lajtorja, amit a bibliai legenda említ, amikor az ősapa álmában összekötve látta a földet az éggel és a lépcsőkön föl- és alászálló angyalokat pillantott meg. Ez a föl- és alászállás, a gondolatnak ez a röpte annyit jelent, hogy az emberi ész nemcsak a tárgyakat és képzeteket tudja csoportosítani, elválasztani és az elemek, részek, tulajdonságok, tér és időszerint szétszedni, de hogy tovább mehet, hogy a F.-akat is csak ugy csoportosíthatja, mint a tárgyakat, hogy a F.-ak fogalmait alkotja és igy mindvégig a csúcsig, mely minden fogalomnak fogalmát tartalmazza és annak v. Isten, v. Természet, v. Erő nevet adunk.
A F. lajtorjáját és széles alapzatát teljesen elkészíteni még nem igen próbálták. Csak általános, egymással nem igen összefüggő osztályzásokat kisérlettek meg. Ilyen szokásos osztályzási F.-ak: a nem (mint magasabb), a faj (mint alatta álló F.), alfaj, válfaj, család. Vagy pedig egyetemes F. (köztárgyak), egyedi fogalom (isten, nap, egyes személyek és megnevezett sajátos tárgyak). Továbbá képeztettek emelkedő F. sorok, mint: ember, család, törzs, nemzet, faj (race), emberiség, gondolkodó lény, szellem, angyal, isten. Minde sorozatokat és skálákat mindeddig nagyon önkényesen képezték, ami nagy tévedéseknek szolgált szülő okul, midőn a haladó absztrakció által képzett F.-akat és szavakat mint valóságokat, mint teremtő mintaképeket kezdték tekinteni (Plato, a nominalizmus, Hegel). Ennek ellenében a mai fölfogás a F.-akat csakis elvont képzeteknek tekinti, melyek a mindenség képét összefoglalják és az adottak tömegét rendezik. Igy az u. n. alapfogalmakat (l. o.) a kategoriákat, mint ama bizonyos legfőbb F.-akat, melyek alatt minden létezőt és történőt felfoghatunk, sem kell egyébnek nézni, mint az absztrakció eredményének. Ezek a kategoriák Aristotelés szerint a lény (substancia), minőség (qualitas), mennyiség (quantitas), cselekvés (actio), szenvedés (passio), hely (ubi), idő (quando), viszony (relatio, ok-okozat, szükség-esetleg), helyzet (situs), jellem, sajátság stb. A legfőbb morális F.-akat végre eszméknek (ideáknak) nevezzük.
Minde F.-ak mai fölfogás szerint (külső és belső) tapasztalat szüleményei, melyeket az osztályozó és elvonó ész rendbe szedett. A F.-tól v. képzetekből származó gondolati tárgyaktól nagyon különböznek a képzelem, az alkotó fantázia fogalmai. A nép naivsága épp ugy mint a művészet teremti jobbadán az ily képzelmi F.-akat, melyek, ha jól meg nem figyeltetnek, a tudományos és közfelfogásba át szoktak menni és ott zavart okoznak. Egyáltalában, mielőtt valamely F.at v. szót akceptálnánk, vizsgálnunk kell, hol és mikor eredt az a fogalom, és eredetileg micsoda jelentése volt ennek v. annak a szónak. A legnagyobb hibák akkor történnek, mikor egy sokértelmü szó fogalmából következtetéseket akarunk vonni a praktikus életre és amellett elfelejtjük, hogy ez a szó bizonyos körülmények alatt támadt, melyek sokban elütők voltak a mostaniaktól. Hogy az iskolai meghatározásokat tovább is ismételjük, megjegyezzük, hogy a F. a nem és a faj által van körülirva, hogy megkülönböztetjük a F. tartalmát a körétől, melyek megfordított viszonyban vannak egymással. Végül megjegyzendő, hogy világos a F., ha a hasonlóktól eléggé van megkülönböztetve, tiszta pedig, ha a tartalmuk teljesen tudva van. A F. tartalmát a tulajdonságok és részek teszik ki; ezek közt található a specifikus minőség, a sajátos jegy. L. még Logika.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi