A szovjetek hadászati támadása Voronyezs és Harkov irányában (1943. január 13 – 1943. március 3.)

Full text search

A szovjetek hadászati támadása Voronyezs és Harkov irányában (1943. január 13 – 1943. március 3.)
A sztálingrádi hadművelet kezdetét követő egy hónap leforgása alatt a német és a szövetséges hadseregek védelmi vonala 400 kilométer szélességben ingott meg. A B Hadseregcsoport arcvonalán olyan hatalmas rések tátongtak, melyeket csak 100–200 kilométerrel hátrább lehetett elreteszelni. A harcok egyre inkább a magyar 2. hadsereg hadműveleti területéhez közeledtek. A magyar hadsereg jobb szárnyához csatlakozó olasz Alpini-hadtest volt az egyetlen seregtest, melyet a szovjet támadás még nem érintett. Hitler továbbra is ragaszkodott a megmaradt Don-szakasz tartásához, holott a Don Hadseregcsoport és az olasz 8. hadsereg seregtestei visszavonulásuk során egyre nyugatabbra távolodtak el a B Hadseregcsoport északi arcvonalát védő hadseregektől.
1942. december végén a Sztalingrádnál megindított ellentámadás sikerének továbbfejlesztése érdekében a szovjet hadvezetés az arcvonal más szakaszain is újabb támadó hadműveletek előkészítésébe kezdett. Az első a sorban a Voronyezsi Front osztrogozsszk–rosszosi hadművelete volt. A szovjet Legfelső Főparancsnokság 1942. december 21-én Golikov altábornagyot, a Voronyezsi Front parancsnokát bízták meg, hogy dolgozza ki a Voronyezs és Kantyemirovka között elhelyezkedő német, 97magyar és olasz erők megsemmisítését célzó hadművelet tervét. A tervezett hadművelet általános céljai az alábbiak voltak:
– megsemmisíteni a magyar 2. hadsereget, az olasz 8. hadsereg maradványait és a német XXIV. páncéloshadtestet;
– birtokba venni Liszki és Kantyemirovka között a Rosztovba vezető vasútvonalat;
– kedvező kiindulási helyzetet teremteni a német 2. hadsereg elleni támadáshoz és Harkov, valamint a Donyec-medence irányában folytatandó előretöréshez.
Az offenzíva végrehajtására a 40. hadsereg (K. Sz. Moszkalenko vezérőrnagy), a megerősített 18. önálló lövészhadtest (P. M. Zikov vezérőrnagy), a fronttartalék 3. harckocsihadsereg (P. Sz. Ribalko vezérőrnagy) és az újonnan felállított 7. lovashadtest (Sz. V. Szokolov vezérőrnagy) állt a Voronyezsi Front rendelkezésére. A légi támogatásra a 2. légi hadsereget (K. Ny. Szmirnov vezérőrnagy) jelölték ki, melynek állományába 138 vadász-, 154 csata-, 15 felderítő és 95 éjszakai bombázó-repülőgép tartozott.
A Voronyezsi Front parancsnoksága az erők és harceszközök zömét az áttörési szakaszokra összpontosította, az arcvonal többi részét ezáltal merészen meggyengítette. Ily módon a rendelkezésre álló adatok alapján a magyar 2. hadsereg arcvonalán az uriv–sztorozsevojei hídfőben élőerőben 3,5:1, tüzérségben 10:1, Scsucsjénál pedig 3:1, illetve 7:1 fölényt hozott létre. A harckocsifölény teljes volt, hiszen a védelem első vonala mögött a B Hadseregcsoportnak egyetlen páncélos sem állt rendelkezésére, hiszen körülbelül 140–150 páncélosa mind a hátsó körzetekben csoportosult.
A B Hadseregcsoport centruma és déli szárnya ellen tervezett hadműveletet három találkozó irányból kívánták megindítani és kifejleszteni. A szembenálló erők bekerítése elsősorban a Voronyezsi Front északi és déli támadó csoportosítására hárult. A hadművelet leglényegesebb eredményét a szovjet csapatok Alekszejevka környéki egyesülése jelentette volna. A középütt előretörő csoportnak egyrészt le kellett kötnie a scsucsjei hídfő előtt védekező seregtesteket, másrészt kisebb gyűrűt kellett alkotnia az északról, illetve délről támadó részekkel, harmadrészt pedig magára kellett vonnia az arcvonal egyetlen hadászati tartalékát, a Cramer-hadtestet. A bekerítések végrehajtása után mindhárom csoportosításra a körülzárt magyar, német és olasz csapatok széttagolása és megsemmisítése várt. A támadás kezdetét egységesen január 14-ére tervezték.
A hadművelet kezdete előtt január 12-én a Voronyezsi Front 25. gárda- és 107. lövészhadosztályának zászlóaljai a sztorozsevojei hídfőből harcfelderítést hajtottak végre a magyar 2. hadsereg állásai ellen, s a harckocsikkal támogatott lövészerők hat kilométer széles és három kilométer mély betörést értek el. A szovjetek ekkor használtak először aknataposó harckocsikat a műszaki zárrendszeren való átjutáskor.
Az előző napi sikeres előretörés hatására a szovjet hadvezetés az offenzíva kezdetét előrehozta, s január 13-án a Voronyezsi Front 40. hadserege 133 harckocsi támogatása mellett megindította főtámadását a magyar 2. hadsereg uriv–sztorozsevojei védőszakasza ellen. A következő napon a 371 bevethető harckocsival rendelkező szovjet 3. harckocsihadsereg és a 18. önálló lövészhadtest magasabbegységei a magyar arcvonal közepén és az Alpini-hadtest szakaszán is sikeres áttörést hajtottak végre.
A szovjet csapatok a Dontól nyugatra már január 17-én bekerítették az olasz Alpini-hadtest és a német XXIV. páncéloshadtest erőit. Az olasz Alpini-hadtestet – benne a magyar 21. gyalogezred töredékét –, illetve a német XXIV. páncéloshadtest csapatait több ízben zárta körül az ellenség, míg azok január végén Valujkiig hátrajutottak. A felettes parancsnokságaiktól, s ellátóbázisaiktól elvágott olasz hegyihadosztályok – páncélelhárító fegyvereik hiányában – nem kevesebb, mint 21 nagyobb ütközetbe bonyolódtak visszavonulásuk során. Egyedül a Tridentina hadosztály maradt valamelyest harcképes, az Alpini-hadtest és a Vicenza hadosztály kereken 70 ezer katonájából csupán 27 ezer 500 fő tudott megmenekülni a szovjet csapatok bekerítéséből. A magyar 2. hadsereg zöme ez idő alatt az Alekszejevka–Ilinka körzetében támadt résen visszavonulva igyekezett elkerülni a bekerítést.
A Voronyezsi Front parancsnoksága január 27-én vélte befejezettnek a Voronyezs és Kantyemirovka között védő német, magyar és olasz csapatok részbeni megsemmisítését. A német és szövetséges csapatok 15 hadosztálya semmisült meg, további hat pedig jelentős veszteségeket szenvedett. A szovjetek 86 ezer hadifoglyot jelentettek, 140 kilométert nyomultak előre nyugati irányban, és ezzel kedvező feltételek harcoltak ki Harkov és a Donyec-medence irányában való további támadáshoz.
A szovjet hadvezetés a Voronyezsi Front jobbszárny- és középső csapataival, valamint a Brjanszki Front balszárny-csapataival január 24-én indította meg támadását a Voronyezs – Kasztornoje térségében védő német 2. hadsereg (Hans von Salmuth vezérezredes) és a magyar III. hadtest ellen. Céljuk a német hadsereg megsemmisítése és a jelec-valujki vasútvonal elfoglalása volt. A szovjet 60. hadsereg csapatai már január 25-én visszafoglalták Voronyezst, amelyet a német VII. hadtest kénytelen volt kiüríteni.
Január 28-án a szovjet 13. hadsereg gyorscsoportja, valamint a 38. és 40. hadsereg harckocsi egységei betörtek Kasztornojéba, és másnap elfoglalták. A szovjetek a várostól délkeletre bekerített német VII. és XIII. hadtest erőit három napon át próbálták megsemmisíteni, de azok részei végül február 2. és 5. között, Gorsecsnoje és Sztarij Oszkol körzetében – jelentős veszteségekkel – kitörtek a gyűrűből. Ennek ellenére a Vörös Hadsereg erői január 13. és február 2. között Weichs vezérezredes B Hadseregcsoportját gyakorlatilag szétverték.
A hadműveletek sikeres alakulása miatt a SZTAVKA elhatározta, hogy a Vörös Hadsereg erőivel hadműveleti szünet nélkül megkezdi Ukrajna visszafoglalását. A hadászati feladatot három front kapta. A Voronyezsi Frontnak a harkovi iparvidéket kellett birtokba vennie oly módon, hogy bal szárnyán levő 40. és a 60. hadsereget, illetve a 3. harckocsihadsereget Harkov ellen, jobb szárnyát képező 60. és a 38. hadsereget pedig Kurszk és Obojany ellen veti be. A front csapatainak ezt követően a Rilszk – Lebegyin – Poltava vonalat kellett elérniük. A kőszénben gazdag Donyec-medence felszabadítását a Délnyugati és a Déli Front erőinek kellett végrehajtani. A Délnyugati Front csapásmérő csoportosításának, a 6. és az 1. gárdahadseregnek, valamint egy gyorscsoportnak Szlavjanszkon keresztül Mariupol felé kellett támadnia, majd a Donyec-medencét védő csapatokat nyugatról megkerülve azokat az Azovi-tengerhez kellett szorítania, és birtokba kellett vennie a Dnyeper hídjait Dnyepropetrovszk és Zaporozsje körzetében. A Déli Front az Azovi-tenger partján nyugat felé támadott.
Január közepén a Don Hadseregcsoport főparancsnoka, Manstein tábornagy arra az elhatározásra jutott, hogy a két német páncéloshadsereg erőit, amelyek eddig a Dontól délre harcoltak, a Donyec középső folyásánál vonja össze, majd innen a nyugat felé támadó szovjetek bal szárnya ellen déli irányból ellentámadást indít. Ennek érdekében Poltava – Harkov – Pavlovgrád térségében megkezdődött a német csapatok gyülekeztetése. A keleti hadszíntér középső és északnyugati részéről átcsoportosított német hadosztályok mellett január végére Nyugat-Európából három gyaloghadosztály is érkezett.
A legjelentősebb megerősítést azonban Paul Hausser SS-Obergruppenführer nem sokkal korábban felállított SS-páncéloshadteste jelentette, amely december 30-án Hitlertől parancsot kapott, hogy készüljön fel a keleti hadszíntéren történő bevetésre. A Franciaországból átcsoportosított hadtest három hadosztályból állt. A Leibstandarte SS Adolf Hitler és a Das Reich SS-páncélgránátos-hadosztályok összesen 223 harckocsival és 42 rohamlöveggel január végén érkeztek meg Harkov körzetébe. A Totenkopf SS-páncélgránátos-hadosztály szállítmányai, 121 harckocsival és 21 rohamlöveggel egyelőre késtek. Az SS-páncéloshadtest 408 páncélosából 29 Tiger E nehézharckocsi volt.
A Voronyezsi Front Ukrajna északkeleti részének felszabadítására indított támadásával csaknem egyidőben a Donyec-medencében a Délnyugati Front is támadásba lendült. Január 29-én F. M. Haritonov altábornagy 6. hadserege megindult Balakleja irányában. Még aznap M. M. Popov altábornagy parancsnoksága alatt a front gyorscsoportját – négy harckocsihadtestet, három lövészhadosztályt és két harckocsidandárt, 145 páncélossal az első hullámban, illetve további 267 harckocsival tartalékban – is ütközetbe vetették.
Február elején a Voronyezsi, a Délnyugati és a Déli Front erőivel szemben a német 2. hadsereg, a Lanz hadműveleti csoport, az 1. és 4. páncéloshadsereg, valamint a Hollidt hadműveleti csoport tevékenykedett.
A Voronyezsi Front február 2-án szünet nélkül folytatta támadását nyugati irányban. A beérkezett SS-csapatok a Lanz hadműveleti csoport alárendeltségében, Harkovtól kelet-délkeletre, Csugujev és Valujki körzetében vették fel a harcot a P. Sz. Ribalko vezérőrnagy (február 19-től altábornagy) 3. harckocsihadseregével, amelynek 12. és 15. harckocsihadteste, 6. gárda-lovashadteste, egy harckocsidandárja és egy harckocsiezrede összesen csak 165 páncélossal rendelkezett.
Január 21. és február 8. között Belgorodtól keletre, Valujki és Novij Oszkol körzetében, majd a Korocsa folyó mentén a Grossdeutschland gépkocsizó gyaloghadosztály próbálta feltartóztatni a szovjeteket.
A szovjet 60. hadsereg február 8-án visszafoglalta Kurszkot. Másnap a 40. hadsereg felszabadította Belgorodot is. Február 9-én a 69. hadsereg csapatai elfoglalták Volcsanszkot, s egy nappal később pedig elérték Harkov belső védelmi gyűrűjét. Harkovtól északra, illetve a Belgorod – Harkov vasútvonal mentén február 9. és 14. között a továbbra is a Grossdeutschland gépkocsizó gyaloghadosztály harcolt, amelynek 11-én mindössze 16 harckocsija és 12 rohamlövege volt bevethető.
Február 14-ére a szovjetek már átkarolták Harkovot. A városközpontban az SS-páncéloshadtest erőit nyílt partizántámadások érték. A németek csupán a merefa-novaja-vodolagai vasútvonal mentén vonulhattak volna vissza. Hitler azonban Hubert Lanz tábornokon keresztül utasította az SS-páncéloshadtest parancsnokát, hogy Harkovot minden körülmények között, a végsőkig tartsa. Hausser SS-Obergruppenführer, mivel nem akarta, hogy hadtestének zöme bekerítve semmisüljön meg, a kapott führeri parancsot figyelmen kívül hagyva, s kétnapos helységharc után, február 16-ára virradó éjjel kiürítette a várost. Hitler őt nem, de Lanzot hamarosan Werner Kempf páncélos tábornokkal váltotta le. Azzal indokolta, hogy Lanz a hegyicsapatok tábornoka volt, s mint ilyen, nem érthet a páncélos-hadviseléshez.
A városért vívott harcokban az SS-csapatok szovjet adatok szerint körülbelül 3000 katonát és 60 páncélost veszítettek. A Poltava felé előretörő szovjeteket február 16. és 23. között a Grossdeutschland gépkocsizó gyaloghadosztály-harccsoportjai próbálták feltartóztatni.
Február 14-én a Don Hadseregcsoportot Dél Hadseregcsoportnak nevezték át. Az új hadseregcsoport élén Manstein tábornagy maradt, akinek a 4. páncéloshadsereg, a Hollidt hadműveleti csoport, amelyből március elején az új 6. hadsereg alakult meg, a Fretter-Pico hadműveleti csoport, az 1. páncéloshadsereg és a Kempf hadműveleti csoport tartozott a parancsnoksága alá.
A Délnyugati Front 6. hadserege február 6-én felszabadította Izjumot, amit a németek a Donyec-mednece „hátsó bejáratának” tartottak. Az 1. gárdahadsereg február 11-én birtokba vette Lozovaját, és a front gyorscsoportja megkezdte a harcot Szlavjanszkért. A gyorscsoport 4. harckocsihadteste még 11-én reggel elfoglalta Krasznoarmejszkojét, s ezzel 98elvágta a Manstein hadseregcsoportja számára rendkívül fontos Dnyepropetrovszk – Mariupol vasútvonalat. A szovjet 6. hadsereg 4. gárda-lövészhadteste február 17-én bevonult Pavlovgrádba. A fenti sikeres hadmozdulatok eredményeképpen a Délnyugati Front jobbszárny-csapatai fokozatosan a Dél Hadseregcsoport hátába kerültek.
A visszavonuló német 17. hadsereg csapatai február 12-én kiürítették Krasznodárt, amelynek körzetében jelentős szovjet partizántevékenység folyt. A Déli Front 3. gárdahadserege február 14-én visszafoglalta Vorosilovgrádot és Rosztovot is.
Hitler február 17-én délután Manstein tábornagy zaporozsjei főhadiszállására repült. A Dél Hadseregcsoport főparancsnoka nem örült ennek, hiszen a Dnyepertől keletre fekvő repülőteret a szovjet harckocsik bármikor tűz alá vehették. A városban a hadseregcsoport törzsőrszázadán és néhány légvédelmi tüzéralakulaton kívül nemigen állomásoztak csapatok. Hitler ragaszkodott Harkov azonnali visszafoglalásához, s nem értett egyet Mansteinnel, aki először a Dnyeper átkelőit akarta biztosítani, majd déli és északnyugati irányból a szovjet csapatok szárnyai ellen kívánt ellentámadást indítani. A tábornagy elképzelése szerint Harkov visszafoglalása nem az ellentámadás célja, hanem a szovjetek szétverésének egyenes következménye lett volna.
Február 19-én a szovjet 1. gárdahadsereg 25. harckocsihadteste már csak 25 kilométerre volt a Dnyeper folyótól. A szovjet páncélosok 60 kilométerre közelítették meg Zaporozsjét, s ezzel a Dél Hadseregcsoport főhadiszállásán tartózkodó Hitlert. Manstein megnyugodva értesült róla, hogy aznap délután Hitler Fw 200 repülőgépe fedélzetén, két Bf 109 vadászrepülőgép kíséretében visszarepült vinnyicai főhadiszállására. Amikor a repülőgépek felszálltak, a szovjet harckocsik már tíz kilométerre közelítették meg a repülőteret.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir