A végső roham Németország ellen

Full text search

72A végső roham Németország ellen
1944. február 20-tól június végéig egy új szakasz kezdődött az angol-amerikai bombázások történetében. A támadások sorát, a döntőnek bizonyuló Operation Argument (Érvelés-hadművelet) nyitotta meg. Február 20-a és 27-e között az Angliában állomásozó 8., és a Dél-Olaszországba települt 15. amerikai légi hadsereg megállás nélkül támadta a német légierő bázisait, és a repülőgépgyártás központjait. Az eredmények alapján „nagy hét”-nek (Big Week) nevezett időszakban a bombázók 3800 bombázó-bevetéssel, az addigi legnagyobb csapást mérték a német repülőgépgyártásra, míg a több mint 1200 vadászrepülőgép közben támadott minden levegőben lévő német repülőgépet. Az amerikai veszteségek a „nagy hét” végén csupán 6 százalékot mutattak, ami minden várakozást fölülmúlt. Március 6-án először támadták amerikai gépek Berlint. Közel 700 bombázó repülőgép intézett támadást, és ismét bebizonyosodott, hogy a német légvédelem már nem tudja visszaverni ezeket a kötelékeket.
A háttérben azonban már a várva várt partraszállás előkészítése zajlott.
A második arcvonal létrehozására a közvetlen okot egyértelműen a szovjet sikerek szolgáltatták. Az amerikai és angol vezetőknek szembesülnie kellett azzal, hogy a Vörös Hadsereg saját haderejével képes akár Nyugat-Európát is felszabadítani. Világossá vált az is, hogy Németországot a közeljövőben csak a „távolsági légi hadműveletekkel” nem győzhetik le. Egy partraszállási terv előkészítése és kidolgozása érdekében már 1943 áprilisában felállították az európai 73szövetséges expedíciós erők főparancsnokságának a törzsét. A törzs élén F. Morgan tábornok állt, s neki jutott az a feladat, hogy a főparancsnok kinevezéséig irányítsa a kidolgozó munkát. A parancsnok személye rövid idő múlva ismertté vált, Dwight D. Eisenhower tábornokot nevezték ki a szövetséges expedíciós erők legfelsőbb parancsnokának. Az előkészületek, ha lehet, még jobban felgyorsultak. A Bomber Commandot, annak heves tiltakozása ellenére, az amerikai 15. és 8. légi hadsereggel együtt 1944. április 14-én Eisenhower alárendeltségébe helyezték. Így a szövetséges főparancsnokság 12 000 repülőgéppel rendelkezett, amelyek közül 3500 nehéz-, és 1600 közepes bombázó volt.
Az invázió előtt az összevont légierő feladata az volt, hogy szigetelje el a partraszállás tervezett helyszínét, Normandiát, Franciaország többi részétől. Ezzel akarták elhárítani, de legalább késleltetni a német tartalékok támadását a partra tett erők ellen. Ezért április közepétől egészen június 6-ig, több mint 50 célpont ellen hajtottak végre támadást, és közel 71 000 tonna bombát dobtak le. A legnagyobb erőkkel a francia vasútvonalakat támadták, amelyeknek 60 százaléka semmisült meg.
Kiemelt feladat volt azonban az abszolút légi fölény kivívása Franciaország fölött, és ennek részeként 32 német repülőteret támadtak a tervezett hídfőktől 150 kilométeren belül.
A közvetlen légi előkészítés június 5-én 22 óra 30 perckor kezdődött meg, és a deszantcsapatok kirakása előtt 10 perccel fejeződött be. 2600 repülőgép 150-200-as csoportokban hullámszerűen támadta a deszantolás körzetébe eső német csapatokat és védelmi állásokat. A ledobott 9400 tonna bombának a fele 100 fontos volt, amelyeket közvetlenül a tengerparton oldottak ki, hogy lövészgödröket alakítsanak ki a hídfőbe beérkező erők részére. 6-án, az invázió napján a szövetségesek közel 15 000 bevetést hajtottak végre, amire a német válasz 500 bevetés volt.
A hídfőből történő kitörés után a szövetségesek célpontja a hátországban található célpontok bombázása volt. Május 12-e és szeptember 19-e között teljesen megsemmisítették Németország repülőbenzin-termelését, és súlyos csapásokat mértek a még üzemelő hadiipari gyárakra.
A német válasz 1944. június 13-án érkezett. Pilóta nélküli repülőgépek, V-1-esek támadták Dél-Angliát. A fasiszta propaganda „csodafegyvernek” nevezte a V-1-et (Vergeltung = megtorlás), amely majd megfordítja a háború kimenetelét. 1945 májusáig több mint 10 000 ilyen eszközt indítottak, és Anglián kívül támadták a belga területeket is. Több ezer halott és sebesült jelezte, hogy veszélyes, nehezen leküzdhető fegyverről van szó.
1944. szeptember 8-tól már az első valódi rakétafegyverek, a V-2-esek támadták Angliát. A több mint 3000 indított rakétával Dél-Anglián kívül támadták még Párizst, Antwerpent, Brüsszelt és Lüttichet. A pusztítás nagy volt. 15 000 halott, több mint 50 000 sebesült és felmérhetetlen anyagi kár. Az angolok járőröző vadászrepülőgépekkel, léggömbzárakkal és a légvédelmi tüzérség összefogott tüzével válaszoltak a kihívásra.
A német-szovjet arcvonalon 1944 őszétől a szovjet légierő hatalmas fölényre tett szert. A román és a bulgár kiugrás nagyban megkönnyítette a szovjetek dolgát, de egyben megpecsételte a Kárpátokban védő magyar erők sorsát is. A fő hadszíntéren viszont már teljes erővel folyt a döntő offenzíva, a visztula-oderai hadművelet megtervezése, amelyet 1945. január 14-én a Belorusz és az Ukrán frontok indítottak meg. A gyors előretörés eredményeként áprilisban megindulhatott a berlini hadművelet, amelynek eredményeként a Vörös Hadsereg május 2-án elfoglalta Berlint, miközben elérte az Elbát.
A hadműveletek során a szovjet légierő szilárdan kezében tartotta a légi uralmat. Folyamatosan rombolták az ellenség védelmi berendezéseit, pusztították és lefogták tűzeszközeit és élőerejét. A berlini hadművelet alatt teljesen szétverték az irányukban tevékenykedő német légierőt. Az összfegyvernemi hadseregekkel szorosan együttműködve éjjel-nappal csapásokat mért az ellenségre. Az utakon és a harcmezőkön, a mélységből történő előrevonásuk vagy a bekerítésből való kitörésük közben egyaránt bombázta az ellenség csapatait, rombolta azok vezetési rendszerét.
Közben a nyugati arcvonalon a szövetségesek súlyos harcok után szétverték a Normandiában védő német erőket. 1944. június 26-án az angol-amerikai csapatok elfoglalták Cherbourgot. A szövetséges sikerek hatására augusztus 16-án Párizsban felkelés tört ki, és a franciák lefegyverezve a helyőrséget, egy hét alatt fölszabadították a francia fővárost.
Október végén az amerikaiak már Aachenbe értek, míg a britek hídfőt létesítettek a Maas folyón. December első napjaiban az amerikaik már a Saarnál voltak és úgy vélték, a karácsonyt már otthon tölthetik. A rossz időjárás miatt azonban többször szüneteltetni kellett a légi felderítést, ezért meglepetésként érte őket, hogy december 16-án a német csapatok megindították utolsó nagy ellentámadásukat az Ardennekben, ott, ahol úgy vélték, jobban védve és rejtve vannak a szövetséges légierő elől. Céljuk az amerikai erők szétvágása és Antwerpen elérése volt. A németeket segítette ekkor a továbbra is rossz időjárás, így a szövetséges légierő nem tudta hatékonyan támogatni az amerikai hadosztályokat. A támadás azonban a kezdeti sikerek és főleg a nagy üzemanyaghiány miatt hamar kifulladt. A szövetségesek rendezték soraikat, és rövid időn belül visszaállították az eredeti helyzetet.
Az angol és amerikai hadászati bombázók 1945. január végétől nappal és éjszaka szinte akadálytalanul bombázhatták a németországi célpontokat. Az év első nagy csapása február 3-án, Berlin ellen irányult. 1000 repülő erőd hajtotta végre az eddigi legsúlyosabb támadást a főváros ellen. Drezdát 13-án és 14-én érte történetének legnagyobb pusztulása. Először több mint 800 angol bombázó támadta két hullámban a várost, majd másnap 300 amerikai négymotoros gép fejezte be a pusztítást. 35 000 halott, több ezer sebesült, 350 000 hajléktalan volt az „eredmény”. Hasonló támadások érték Magdeburgot, Chemnitzet, Lipcsét, Hallét. Április 14-én 500 angol bombázó pusztította Potsdam belvárosát, míg 25-én a 8. amerikai légi hadsereg a plzeni Skoda-gyárat tüntette el a föld színéről.
A nyugati arcvonalon 1945 februárjában aztán kezdetét vette a döntő szövetséges szárazföldi offenzíva is. Március 5-én elfoglalták Kölnt, majd a hónap végén átkeltek az Alsó-Rajnán.
Április 16-án megindult a szovjetek Berlin elleni támadása. 24-én az első szovjet csapatok betörtek a városba, így megkezdődött a német főváros közvetlen ostroma. Ennek eredményeként Hitler 29-én, politikai végrendeletében, a hatalmat Dönitz tengernagyra ruházta. Egy nap múlva, amikor Eva Braunnal öngyilkosságot követett el, már szovjet zászló lengett a Reichstagon. Április 27-én az olasz fasiszta vezért is elérte végzete. Mussolinit az olasz partizánok a Como-tó környékén elfogták és kivégezték.
Április 25-én az amerikai erők az Elbánál találkoztak a szovjet csapatokkal. A német birodalom utolsó napjait élte.
Áprilisban, Olaszországban is sikert sikerre halmoztak a szövetségesek. Kijutottak a Gót-vonal mögé, elérték a Pó-síkságot, és április 25-én fölszabadult Milánó. Az észak-olaszországi általános felkelés pedig még jobban felgyorsította az olasz területek teljes felszabadítását, igaz, a megtorló német bombázások hatalmas károkat okoztak.
1945. május 8-án a német hadsereg feltétel nélkül letette a fegyvert, 9-én, Prága elfoglalásával pedig véget ért a háború Európában.

74Németország fölött lelőtt négymotoros amerikai bombázó repülőgép (4367, OKW).

75Angol bombatalálat nyomai a berlini házakon
(36284, KF).

A vég. Német katona az égő Reichstag romjainál (54331).

76A livornói temetőre is hullottak bombák (8203, LUCE).

Torino romjai I. (35393, LUCE)

77Torino romjai II. (35389, LUCE)

A milánói Scala is romokban hever (35390, LUCE).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir