2.9 Növényzeti fedettség

Full text search

2.9 Növényzeti fedettség
A növényzeti fedettség kategorizálását különböző szempontok alapján tehetjük meg. Térképem esetében elsődlegesnek a hadtörténeti téma bemutatása miatt egy katonai jellegű osztályozást mellett döntöttem.
Hadműveletek során (akár támadás, akár védekezés esetén) a növényzet jelentősen befolyásolja a küzdelem jellegét. Más jellegű harcot kell folytatni erdőben, ahol például nem lehetséges a tankok bevetése, megint más a harc természetesen szántóföldeken vagy gyümölcsös kertekben.
Ezen követelményeknek érződniük kell a térképen is, ennek megfelelően három kategóriát különítettem el. A kategóriákba sorolás annak alapján történet mennyire könnyen vagy nehezen járható a terület mozgó hadsereggel (tankok, nehézfegyverek, szállítójárművek).
Ennek alapján az erdő lett az első kategória, mely a legnehezebben járható. Ide soroltam a városi parkokat is, bár nem teljesen helytálló abból a szempontból, hogy a parkok viszonylag könnyen átjárhatóak, de a növényzet jellegét tekintve az erdőhöz állnak a legközelebb. Ugyanakkor a Városliget, vagy Népliget akár kisebb erdőnek is tekinthető, így a besorolás ebből a szempontból is alátámasztható. (Sötétzöld felületi színnel jelöltem az erdőket a térképen.)
A második kategória a szőlőés gyümölcsös lett. Az ilyen jellegű területek sokkal könnyebben járhatóak akár még kisebb járművekkel is, mint az erdők. Egyrészt mert általában szabályos telepítésűek. Sorokban ültetik a szőlőtőkéket vagy gyümölcsfákat és a sorok közti „utak” kiváló területet biztosítanak az átjárásra. Mégis túl nagy területet nem lehet átlátni a sűrűültetés miatt ezért ebből a szempontból az erdőre hasonlít. (A szőlőés gyümölcsös zöldessárga színű.)
A harmadik típus a rét-legelő-szántó. Itt a közös tulajdonság a növényzet viszonylag alacsony magassága, mely lehetővé teszi a messzire látást. A növényzet semmilyen szempontból nem segíti a védőt, viszont lehetővé teszi a modern harceszközök bevetését. Különbségként azért elmondható, hogy a szántóföldeken a haszonnövények magasabbra nőnek, ellentétben a rétekkel. De ez a magasságbeli különbség csak az aratásig áll fent, továbbá a támadó hadművelet során járművekről még a lábon álló kukorica, vagy búzatáblák is könnyen átláthatóak. Ezért nem tartottam olyan fontosnak külön megkülönböztetni réteket és szántókat. A történelmi tematika szempontjából nem hordoz olyan többletinformációt mely szükségessé tenné az elkülönítést. A domborzat és a földúthálózat részletes ábrázolása pedig sejteti, hogy mely területek lehetnek rétek és legelők és melyek a síkvidéki szántóföldek. (Ezeket a területeket halványzöld színnel fedtem le.)
A növényzeti fedettséget a sztereografikus térképek alapján megrajzoltam, de ezek viszont több mint 15 évvel az ostrom előtt készültek és sok esetben már nem helytállónak.
Szerencsétlen módon a háború előtt és a háború után kiadott várostérképek is csupán átvették a sztereografikus szelvények növényzeti ábrázolását és semmilyen új elemet nem vettek fel vagy módosítottak, ezért a korhűség ebből a szempontból nem mondható teljesnek.
Az egyetlen forrás, amire még a sztereografikus térképek mellett támaszkodni tudtam, a háború utáni légifelvételek, ám ezek zöme 1950 után készült. Így nem a háborús állapotokat tükrözik, hanem már az újjáépítés utáni állapotot mutatják, de azért mégis útmutatónak használhatóak, hol lehettek a változások.
Mindezek figyelembevételével használtam fel a sztereografikus szelvényeket tudva, hogy nem tekinthetők időszerűnek a 1945-ös állapotra, de jobb híján ezt kellett használnom.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir