b) A szebeni csata 1442. március 25-én.

Full text search

b) A szebeni csata 1442. március 25-én.
Nagyszeben első megrohanása eredményre nem vezetvén, Mezid bég annak körülzárásához, majd rendszeres ostromához fogott hozzá. Azonban a szebeniek és a vár őrsége annak tudatában, hogy mi vár rájuk, ha úrrá lesz felettük az ellenség, a lehető legerélyesebben védekeztek, s így a török csak nem tudott velük szemben zöld ágra vergődni. Ezt hallván Hunyadi, tőle telhetőleg siettette a Gyulafehérvárra rendelt hadak megalakulását, melyekkel aztán Ujlaki Miklós társaságában 1442. március 23-án elindult Szeben felmentésére. A parancsnoksága alatt álló sereg nem volt valami nagy, de bátor, elszánt és Hunyadi vas kezében fegyelmet és rendet tartó. Egy része lőfegyverekkel is el volt látva s néhány ágyú is kísérte a sereget.
Amidőn az utóbbi közeledését az elbizakodott Mezid megtudta, állítólag így kiáltott fel örömében: „Hadd jöjjön Jankó* vajda, legalább nagyobb lesz a mi diadalunk!” Mezid bég ugyanis elhatározta, hogy Hunyadit, akitől a török csapatok máris rettegtek, minden áron elfogatja. Ezért leírván legvitézebb szpahi csapatjai előtt Hunyadi János öltözetét, sisakját, fegyverzetét, lovát, – gazdag jutalmat, nagy kegyeket helyezett annak kilátásba, aki a magyar hőst élve, vagy halva kézre keríti.*
A törökök így hivták Hunyadit, mely szó az ő nyelvükön visszhangot jelent (Hammer–Purgstall I., 346.).
Thúróczy id. m. 37. fej. – Bonfinius id. m. V., 310.
Mezid bégnek e szándéka kémek útján a magyarok tudomására jutván, Hunyadi elhatározta, hogy ezt a körülményt hasznára fordítja és egész csatatervét arra alapítja. Öltözetét, fegyverzetét és lovát a bekövetkezendő csata tartamára átengedi az erre önként ajánlkozó Kemény Simonnak, * de egyszersmind gondja van rá, hogy Keményt amennyire lehet biztosítsa, micélból 500 jeles vitézt rendel melléje mintegy testőrségül s őt bízta meg az egyik harccsoport parancsnokságával, míg ő maga a nehéz lvoas dandár élén e harccsoport közelében tartalékviszonyban állott fel.
Bonfinius id. helyen Kemeniának, Thuróczy pedig Kamonyának nevezi Keményt, aki testalkatra is nagyon hasonlított Hunyadihoz. („…Simonem nomine, ex generatione nobilium de Kamonya ortum, a se in forma corporis non multum diggerentem, militarisque animi virtute, suos inter socios, non minus valentem”.)
Hogy Mezid bég arcot váltott erejével, – miközben Szeben megfigyelésére csak gyengébb erőket hagyott vissza, – hol állott csatarendbe, az most már biztosan meg nem állapítható. Csak annyit tudunk, hogy a harc egy Szeben közelében fekvő helységnél folyt le.* S miután Hunyadi előnyomulási iránya Gyulafehérvárról Szerdahelyen és Szecselen át vezetett Szeben felé, majdnem bizonyosra vehető, hogy az összeütközés a mai Kistorony tájékán következett be, ahol a terep lovasharcra kiválóan alkalmasnak igérkezett.*
Thúróczy id. m. 37. fej.: „Dominus Waywoda… hostem priori victoria tumidum, in quodam vico partium praedictorum (vagyis Szeben közelében), suas ad bellum componentem acies, in magna aviditate bellandi agressus est.”
Az általános helyzetet és a szebeni csata sematikus képét a X/3. sz. melléklet mutatja.
Mindjárt a harc kezdetén feltünt, hogy a török csapat java része a csatarend többi részeit teljesen negligálva, a Kemény által vezetett csoport felé tülekedik; úgyszólván az összes nyilak ide repülnek, minden figyelem ide fordul, minden igyekezet itt központosul, félreérthetetlen jeléül annak, hogy a török vezetőség minden egyebet háttérbe szorítva, csupán a vélt fővezér elfogására törekszik.
Amidőn a küzdelem Kemény körül már javában folyt, Hunyadi előrevezeti tartalékát és azzal a Kemény csoportjával viaskodó nagy ellenséges tömeg oldalába tör, míg ugyanekkor a szebeniek, a meggyengített ellenséges megszálló vonalon keresztültörve, a török táborban levő nagyszámú magyar foglyot kiszabadítják s aztán azokkal együtt a Keménynyel és Hunyadival küzdő ellenséges tömeg hátába támadnak. Ámde a mindenünnen veszélyeztetett ozmán had mindezzel nem törődve, vakon tovább folytatja a küzdelmet a kitűzött cél elérése érdekében oly erővel nehezedik rá a tágítani nem akar Keményre, hogy sem az oltalmára rendelt testőrség, sem a segítségére siető Hunyadi nem tudta összevagdaltatását megakadályozni. De az örömrivalgás, melybe a törökök Kemény elestekor kitörtek, csakhamar vészkiáltássá, majd halálhörgéssé változott át, amidőn az oldalukban és hátukban megjelenő valódi Hunyadi és a szebeniek úgy kezdték aprítani őket, mint a tököt. Ilyenformán három oldalról körülfogva, a török sereg csakhamar végveszélybe került. Növelte a fejetlenséget, amikor Mezid bég fiával együtt elesett; őket állítólag Cserei László szablyázta össze.* Most aztán a vezére vesztett török sereg ellenállása mindjobban alábbhagyott, ami csak fokozta a magyarok által véghez vitt véres mészárlást. Végre a pogányság megmaradt része vad futásban keresett menedéket.
Chalkokondylasz, Script. Byz. X., 105. szerint Mezidet Szeben ostromlása közben egy ágyúgolyó terítette le.
Igy aztán az egész tábor tömérdek kinccsel és zsákmánnyal a győzők kezébe került és az összes foglyok, akiket a portyázó különítmények Erdély területén összeszedtek, felszabadultak.
A vad futással menekülő törököket a magyar könnyű lovasság egészen a havasokig üldözte s az út mindenütt török holttestekkel volt fedve. Az elesett törökök számát a régi írók 20.000-re teszik.* Ezzel szemben a magyarok csak 3000 embert vesztettek.*
Pray, Annal. II. 353. szerint csak 15.000 lett volna a török halottak száma.
Bonfinius id. m. 311. – Pethő id. m. 66. – Szeád-eddin id. m. (Thúrynál I., 133.)
A zsákmánynak és a török fegyvereknek egy részét, nemkülönben Mezid bégnek, fiának és több előkelő töröknek fejét, mint a kivívott fényes diadalnak letagadhatatlan jeleit Hunyadi az akkori szokásnak megfelelően egy nagy kocsira rakatta, melyet 10 ló is alig tudott húzni s aztán Ulászlóhoz és a nála tartózkodó Brankovics szerb fejedelemhez küldte egy elfogott, a szerb fejedelem által is ismert agg török kíséretében, kinek a csata lefolyását kimerítően kellett a fejedelemnek elmondania.*
Bonfinius id. m. V., 311. – Majláth, Geschichte der Magy. II., 209. – Hammer–Purgstall id. m. 347.
A zsákmány megmaradt részéből Hunyadi egy hegyormon emlékoszlopot, Tövisnél pedig monostort emelt a győzelem emlékére.
De nemcsak a határig üldözte Hunyadi megvert ellenfelét, hanem a Vöröstorony szoroson túl is hatolva, és Oláhországban Vlad Drakul vajdát, majd később útját tovább folytatva, Illés és István moldvai vajdákat is, akik eddig a lengyel király fenhatóságát ismerték el, újból a magyar király iránti hódolásra kényszerítette.*
Thúróczy id. m. 37. fej. – Bonfinius id. m. V., 432. – Chalkokondylasz, Stritternél, III/2., 711. – Benkő, Milkovia, II., 349.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir