e) A vörösvári rajtaütés 1595 augusztus 27.-én.

Full text search

e) A vörösvári rajtaütés 1595 augusztus 27.-én.
Az ezután történteket Gömöry,* Kápolnaival* egybehangzóan, a következőképpen adja elő: Augusztus 26.-án a kiküldött magyar lovas járőrök jelentették, hogy a budai pasa újabb sereg gyűjtésén fáradozik s annak részeit, néhány ezer embert, Ó-Buda és Vörösvár mellett táboroztatja. A jelentés vétele után a főherceg azonnal haditanácsot hívott össze, amelyen Pálffy indítványára elhatározták, hogy nagyobbszabású rajtaütéssel kell e hír valódiságáról meggyőződni és a török sereget rémületbe ejteni. A rajtaütés végrehajtásával Pálffy Miklós és Nádasdy Ferenc bízatott meg s ahhoz Burgau őrgróf, Pálffy Miklós, Nádasdy Ferenc és Schwarzenberg csapataiból egy 8000 főnyi lovastest állíttatott össze, 7 könnyű, a törököktől elfoglalt löveggel. Miután a vállalatot titokban és meglepőleg akarták végrehajtani, a kiadott intézkedésben többek között szószerint ez áll: „Mindenkire akasztófa vár, aki bármilyen zaj által a csapat közeledését elárulja.“ A csapat zöme augusztus 26.-án este 10 órakor indult el Kesztölcön át Csévre. Az elővéd, 200 válogatott magyar lovas Doroghy József parancsnoksága alatt egy órával előbb, az országúton indult útnak Vörösvár felé. Ennek az volt a feladata, hogy a Pilis-Csabától északra fekvő Nagy-Kopasz hegyen lesállást foglalva, a törököket megfigyelje s az esetben, ha azok a táborban csendesen viselik magukat, arról a zömöt értesítse, míg ellenben, ha a törökök netalán támadásra készülnének, azokat a Pilis-Csabán át tovább előnyomuló főerő támadó irányától balra támadják meg s azokat rendetlenségbe és zavarbahozni igyekezzenek.
Id. m. 665.
Id. m. 1003.
Ugyancsak este 9 órakor 1000 lovas Nádasdy parancsnoksága alatt Szt. Léleken és Szt. Kereszten át Pilis-Szántóra vonult és az volt az utasítása, hogy mihelyt az előre megbeszélt tűzjelet a Kopasz hegyen észreveszi, azonnal támadja meg a török tábort északról, míg a főerő Pilis-Csaba felől fogja az ellenséget megrohanni.
A Csévnél pihenő főerő éjfél után 1 órakor Doroghytól jelentést vett, hogy a török táborban az őrök szokásos kiáltásán kívül minden csendes; azt is jelentette Doroghy, hogy ellenséges járőrökkel nem találkozott s jelenleg a kopaszhegyi erdő Vörösvár felé eső szélén van, ahol meg is marad, ha a törökök őt onnan el nem zavarják. Éjfél után 2 órakor Nádasdytól az a jelentés érkezett be, hogy Pilis-Szántóra szerencsésen beérkezett s hogy útközben találkozott ugyan egy ellenséges járőrrel, de ennek lovai oly fáradtak voltak, hogy egyetlen ember sem menekülhetett el. Azt is jelentette Nádasdy, hogy Pilis-Csabát is átkutatta, de ott csak 8, a török tábor számára kenyeret sütő törököt talált s végül ama véleményének adott kifejezést, hogy nem hiszi, miszerint a törököknek még csak sejtelmük is legyen az ellenük készülő műveletről, mert táboruk teljesen csendes s a tábori tüzeken kívül semmi mozgás vagy zaj nem észlelhető.
E jelentés vétele után, vagyis augusztus 27.-én valamivel hajnali 2 óra után, a különítmény zöme megindult Csévről Pilis-Csabán át Vörösvár felé. Egy századot Pálffy még Csévről azzal a megbízással küldött fel a Kopaszhegyre, hogy a messziről látható hegy tetején máglyát rakjon s azt abban a pillanatban, amikor Vörösvár felől három lőporrobbanás füstje fölszáll, azonnal gyújtsa meg.
Pálffy a főcsapat élével reggel 2 óra 30 perckor Pilis-Csaba elé érkezett s amikor 3 óra tájban az erdőszélre ért, egész kiterjedésében láthatóvá vált a szentiványi földeken elterülő török tábor, mire Pálffy következőleg fejlődtette fel csapatjait: az első harcvonalba, egymástól 1000 lépésnyi térközre, két, magyar lovasságból álló csoportot állított; ezen első harcvonal közepén levő nagy térköz mögött második harcvonal gyanánt a német és olasz lovasság állott fel hat-hat lovas mélységgel. Az ekként megalakított csatarendtől balra, 600 olasz lovas födözete alatt, akik egyúttal tartalék gyanánt is szerepeltek, a tűzérség vonult fel.
Már e felvonulás közben Pálffy felgyújtatta a 3 lőporraktárt, mire nemsokára a kopaszhegyi máglya lángja is fellobbant.
Nádasdy azonnal észrevette a jeleket, de észrevették azokat a törökök is, mire fütyülés, lárma, kiabálás csakhamar fellármázta a táborban lévő csapatokat is.
Pálffy attól tartva, hogy a meglepetéssel járó előnyt elveszti, gyors cselekvésre szánta el magát. Doroghynak parancsot küldött, hogy többnyire Bars- és Komárom megyei nemesekből álló válogatott csapatjával a török tábornak Vörösvár felé néző oldalát rohanja meg, hogy ezáltal az ellenség figyelmét odavonja. A főcsoport az ágyúk kedvéért egyelőre csendesen, lépésben nyomult előre, miközben a Doroghy-csoport hangos „Jézus Mária“ és mindjárt utána a törökök „Allah“ kiáltásai hallatszottak. A török táborhoz ágyúlövésnyi távolságra érkezve, Pálffy megállította csapatjait, a lövegeket lemozdonyoztatta és tüzeltetni kezdett. Minden ágyút kétszer sütöttek el, minek megtörténte után a főcsoport a török táborra rontott és abba behatolva, csakhamar Nádasdy embereivel találkozott, akik Vörösváron át nyomultak előre és dacára annak, hogy soraik a török tábortól északra folyó kis patak mentén elterülő puha talaj miatt felbomlottak, mégis vitéz vezérük nyomában egyetlen roham árán bejutottak a táborba, melynek zavarba ejtett, megrémült csapatjai vad futásban kerestek menekülést.
E vállalatnál a keresztények 83 embert vesztettek, de 200-nál több törököt öltek meg, 64-et pedig foglyul ejtettek.
A győzelemittas csapatok délig az ellenséges táborban pihenőt tartottak s aztán hazafelé útnak indulva, este diadallal vonultak be az esztergomi táborba.
A foglyok vallomásaiból kitűnt, hogy a budai pasa eddig mindössze mintegy 18.000 embert gyüjtött ösze, melyből 8000-nél több volt a lovas, akiknek nagy része Vörösvárnál táborozott. Ilyen körülmények között török fölmentő sereg beavatkozásától egyelőre nem kellett tartani s így Mátyás főherceg nyugodtan folytathatta Esztergom ostromát.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir