2. A rajnai hadjárat.

Full text search

2. A rajnai hadjárat.
Erőviszonyok. Hadászati felvonulás. A francia kormány a keleti határon két hadsereget állított fel, még pedig a Sambre–Maas-hadsereget 97.000 főnyi számerőben Jourdan parancsnoksága alatt, a főerővel Cölnnél, a Marceau-seregcsoporttal Coblenznél és a Kléber-csoporttal Crefeld – Oranienburg tájékán. A másik, Rajna–Mosel hadsereg Pichegru parancsnoksága alatt 85.000 embert számlált, melyből 30.000 ember Mainzot ostromolta, 12.000 ember Mannheimnál, a többi pedig innen Strassburgig állott. A két sereg összege 182.000 embert tett ki.
Auszriának szintén két serege állott a Rajnánál. Clerfait alsó-rajnai hadserege 97.000 fővel Düsseldorftól Mannheimig és Wurmser 87.000 főnyi felső-rajnai hadserege Mannheimtől Baselig. A két osztrák sereg együttes létszáma 184.000 főre rugott.
Eszerint mindkét fél majdnem egyforma erővel és közel 500 km kiterjedésű óriási területen kordon-felállításban állott egymással szemben.
Hadműveleti tervek. A francia seregek közül előbb Jourdannak kellett a Rajnán átkelni a Mainzot a folyó jobbpartján körülzárni. Pichegru-nak a Sambre–Mass hadsereg műveletét egy Mannheimból Heidelberg irányában intézendő előtörés által kellett támogatnia, további feladata pedig az volt, hogy Wurmser hadseregét Mainztól távol tartsa. A vett utasítás keretében Jourdan a maga hadseregének hadműveleteit a Kléber-csoport átkelésével akarta bevezetni, hogy ezáltal a zöm cölni átkelését megkönnyítse. Ennek megtörténte után Marceaunak Neuwiednél kellett partot váltania, hogy aztán az egyesült sereg Mainz ellen forduljon. Pichegru meg akarta várni, míg Jourdan serege a Lahn mentén egyesül s csak akkor szándékozott a Rajna jobbpartjára átkelni. Clerfait és Wurmser a maguk hadműveleteit az ellenség magatartásától tették függővé s egyelőre csak a Rajnavonalnak Düsseldorftól Báselig való kézbentartására szorítkoztak.
A hadműveletek lefolyása. Kléber csoportja szeptember 7.-én kelt át Crefeldnél a Rajnán s gróf Erbach osztrák hadát visszanyomván, a szeptember 8.-án Cölnnél átkelt főerővel tervszerűleg egyesült. Szeptember 13.-án az osztrák hadak Siegburgnál, 20.-án pedig Limburgnál is megveretvén, a Majna mögé vonulnak, ahol Clerfait egész hadseregét összpontosítja.
Közben Pichegru Mannheimnál, amelyet bevennie sikerült, tétlenül megállapodott és csak 14 nappal Jourdan átkelése után fogott ő is hozzá a Rajnán való átkeléshez, azonban Quosdanovich által megtámadtatván, ismét a folyó jobb partjára tért vissza. Ennek megtörténte után Wurmser a maga seregét a Neckar mentén egyesítette.
Ezalatt Clerfait seregének összpontosítását Darmstadt körül október 10-ikéig befejezvén, egész erejével Frankfurt, majd október 23.-án Limburg felé nyomul előre. Ezáltal Jourdan baloldalába és hátába jutván, e miatt és mivel a Rajna mögé visszatért Pichegru tétlenségbe merült, Jourdan is kénytelen volt visszavonulni és október 22.-én Neuwiednél és Düsseldorfnál a Rajna balpartján tért vissza, a tulsó parton csak kisebb osztagokat hagyván hátra. E kedvező fordulatot felhasználandó, Clerfait elhatározza, hogy Mainznál a Rajnán átkel, a várat az ostrom alól fölmenti és a franciák ottani felállítását áttörve, seregét Jourdan és Pichegru serege közé ékeli. A továbbiak folyamán mindenekelőtt Pichegru seregét dél felé akarta szorítani, hogy aztán azt Wurmserre bízván, ő maga ismét Jourdan ellen forduljon.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir