11. Állítólagos összeütközés a tatárokkal 1260-ban vagy 1261-ben.

Full text search

11. Állítólagos összeütközés a tatárokkal 1260-ban vagy 1261-ben.
1261. nyarán a tatárok újból betörtek Lengyelországba és ott már megszokott módjuk szerint garázdálkodtak. Más verzió szerint ez 1260-ban történt volna.
IV. Béla, hogy a tatárok Magyarországba való esetleges benyomulási kisérletét megakadályozza, az ország északi határainak mentén megfelelő haderőt összpontosított.
Az egykorú feljegyzések nem tesznek említést arról, hogy ez alkalommal a tatárok és magyarok között összeütközésre került volna a dolog. Csak később kelt szárnyra az a nem valószinűnek látszó hir, hogy IV. Béla ebben az évben a Kárpátok alján a tatárok felett nagy győzelmet aratott, mellyel az egész kereszténységet nagy hálára kötelezte.*
Raynaldus, Annal. eccl. XIV, 4. jegyz. és Kerchelich, Notit. praelimin. 503.
Szent Margit életirója szerint pedig Erdély határán történt volna valami incidens a tatárokkal, amint az az alábbi sorokból kivehető: “Mykoron Béla király és enfia István király, és cseh király sok háboruságoknak utána Erdély határiban, holott vala az tatároknak nagy háborgatása, megbékéltenek.*
Horváth Mihály, id. m. II, 66.
Pauler (id. m. II. 253.) a tatárok ez újabb, szerinte 1263 őszén történt mozgolódásáról ezeket irja: “A szomszédok biztatására a tatárok Magyarországot kezdik fenyegetni, hol az emberek a régi félelmet már-már elfelejték. Követeket, vagyis inkább “kémeket” küldtek az ország határára Istvánhoz, IV. Bélához; ismétlék a régi csalogatást: lépjenek vélük szövetségre, sógorságra. Kisebb csapatok István birtokait csipkedték, a keleti végekbe – Erdélybe – becsaptak és kegyetlenül pusztítottak. István ujra Miskócz Panyitot küldé hozzájuk, “ki már a magyarok ellen fegyverkező csapataikat” – alkalmasin pénzzel – “lecsillapította”, “István alattvalóinak a békét visszaadta”, anélkül, hogy akár Istvánnak, akár IV. Bélának, akár az ország valamely főemberének “a ronda pogány néppel” – mint IV. Orbán pápa írta – valami sógorságra kellett volna lépnie”.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir