C) A CSÁSZÁRI-KIRÁLYI KATONASÁG

Full text search

C) A CSÁSZÁRI-KIRÁLYI KATONASÁG
Az előbbiekben már említettük, hogy az áprilisi törvények III. cikkelye a Habsburg Birodalom haderejének (császári-királyi hadsereg) Magyarországon és kapcsolt részeiben (Horvátország) állomásozó részét a magyar kormány, illetve annak hadügyminisztere alá rendelte. Ez lényegében azt jelentette, hogy a magyar kormány rendelkezési jogot nyert a tágabban értelmezett Magyar Királyság területén levő öt katonai körzet: a Budai-, a Pétervárad- és Szlavóniai, a Temesvári, a Nagyszebeni, valamint a Zágrábi Főhadparancsnokság, illetve az ezek területén állomásozó katonaság fölött.
Az említett törvény elvi jellegű volta, valamint a konkrét végrehajtási utasítások hiányában a rendelkezés azonban nem lépett automatikusan érvénybe. Batthyány miniszterelnöknek így csak hosszabb tárgyalások után, május 7-én sikerült elérnie, hogy a birodalmi hadsereg egységén féltékenyen őrködő Bécs, illetve az uralkodó, V. Ferdinánd megtegye azokat a konkrét intézkedéseket, melyek a fent vázolt helyzet létrejöttét eredményezték.
Ily módon az öt főhadparancsnokságból négy – a zágrábi, Jellačićnem volt hajlandó engedelmeskedni a királyi utasításnak – valamint a felügyeletük alatt álló mintegy 50 ezer főnyi katonaság a magyar kormány hadügyminiszterének, Mészáros Lázárnak a fönnhatósága alá került.
A Birodalom hadseregének addig egységes központi irányítása ezzel gyakorlatilag megszűnt, s ettől kezdve megoszlott a magyar- és az osztrák hadügyminisztérium között. Ez utóbbihoz a Birodalom Magyarországon kívüli felének katonai ügyei tartoztak. (A császári-királyi hadsereg elvi egységét a továbbiakban az uralkodó legfőbb hadúri volta, illetve az ebből fakadó felségjogok – a hadsereg alkalmazás a birodalom határain kívül, tisztek kinevezése, előléptetése, stb. – biztosította.)
Az osztrák és a bécsi hadügyminisztérium között bonyolította a helyzetet, hogy a magyarországi sorozású ezredek nagyobb fele nem Magyarországon, hanem a bécsi hadügyminisztérium illetékességi terültén, vagyis az osztrák örökös tartományokban állomásozott. Míg a Magyarországon levő katonaság kétharmada az osztrák örökös tartományokból származott.
Batthyány – akinek jó oka volt azt hinni, hogy a magyar császári-királyi alakulatokban jobban bízhat, mint az idegenekben – ezért említett bécsi tárgyalásai során megállapodott Latour hadügyminiszterrel a katonaság kicseréléséről. (Igaz ebből a háborús helyzetre való tekintettel az itáliai tartományokban állomásozó magyar ezredeket kizárták.)
Az egyezmény eredményeként jelentős mértékben sikerült változtatni a sorkatonaság arányán, az „idegen“ ezredek elvezénylése, illetve a „magyar“ ezredek hazatértének eredményeként szeptember végére az itthon állomásozó katonaság kétharmadát már magyarországi sorozású alakulatok alkották.
A május 7-i királyi utasítások következtében a hadparancsnokok, illetve az országban állomásozó császári csapatok parancsnokai és tisztjei kénytelen-kelletlen alávetették magukat az új helyzetnek.
Az abszolutizmus ideológiáján, a birodalom egységén és az uralkodóház feltétlen tiszteletén nevelkedett tábornokok és magasabb rangú tisztek zöme ugyanis ellenségesen tekintett a forradalom eredményeként kialakult új viszonyokra. Meggyőzésük, megnyerésük érdekében, annak megértetésére, hogy a Habsburg Birodalom, s benne Magyarország átrendeződése – az alkotmányos formák létrejötte, Magyarország Birodalmon belüli nagyfokú önállósága – nem katasztrófa, hanem megmaradásának, sőt felvirágzásának lehetősége, mind Mészáros hadügyminiszter, mind pedig a miniszterelnök sokat tett, ám kevés eredménnyel. Jól példázza ezt, hogy amikor június 11-én a kormány a szerb felkelőkkel szemben összevont délvidéki sereg – a szegedi tábor – élére parancsnokot keresett, sokáig egyetlen tábornok sem akadt, aki azt elvállalta volna. Nem mintha a szerb felkelést, melyet kezdetben a bécsi udvar is elítélt – mivel az a Katonai Határőrvidéken a közvetlen bécsi katonai kormányzás ellen is irányult -, nem tekintették volna lázadásnak, ám felfogásuk szerint a forradalmi változások nyomán hatalomra került Batthyány-kormány sem számított sokkal kevésbé rebellisnek.
Ennek következtében a végül is a délvidéki magyar erők vezetését elvállaló báró Bechtold Fülöp altábornagy, valamint alvezéreinek többsége nem is igen törekedett arra, hogy a szerb felkelők felett döntő győzelmet arasson. Főleg időben előre haladva, mert, amint 1848 nyarán a bécsi udvar egyre inkább ráébredt arra, hogy magyarokkal való leszámolásnál jól jöhet majd a szerb – és a horvát – kártya, erre ők is ráéreztek. Vagy ha nem, akkor megsúgták nekik azt Bécsből.
A délvidéki kis háború októberig tartó három és fél hónapja ugyanakkor azonban jelentősen átformálta az abban részt vett magyar császári-királyi alakulatok arculatát. A harcokban ugyanis a nemzetőri és honvéd csapatokkal vállvetve vettek részt, minek eredményeként baráti, fegyvertársi viszony alakult ki közöttük. A háború etnikai jellege pedig a magyar soralakulatok legénységénél felfokozta a nemzeti érzést. Ám nemcsak náluk, de az alsóbb tisztikarban is. Az uralkodóház szolgálatában addig egységes soknemzetiségű tisztikar intaktsága megbomlott, a tisztikar pártokra szakadozott.
Kialakult a magyarbarát párt – melyhez elsősorban a magyar nemzetiségű – vagy magyarországi születésű – tisztek tartoztak, de lengyelek, olaszok, osztrákok is szép számmal. (Ezek pozícióját az is erősítette, hogy a napóleoni háborúkat követő hosszú békeidőszak után a harcokban kitűnt tisztek – a Batthyány kormány előterjesztésére – végre előre léphettek a ranglétrán). Velük szemben állt a délszláv „irányzat“, vagyis azok a szerb, horvát, cseh születésű tisztek, akik egyre inkább szimpatizáltak a szerb mozgalommal, illetve a magyarokkal szembe fordult Jellačić-csal. S persze megmaradt a „fekete-sárga“ tisztek tömbje is – akik a birodalom egysége és az uralkodó tisztelete jegyében egyaránt idegenkedtek a magyar és a szerb „rebelliótól“. (E csoportosulások létrejöttében etnikai hovatartozás mellett persze más tényezők is fontos szerepet játszottak. Így pld. a polgári haladás, szabadságjogok igenlése, vagy elvetése, az olasz- a német és a lengyel egység kérdéséhez való viszonyulás, mely sokszor éppen az illető tiszt etnikai hovatartozásával ellentétesen döntötte el, hogy melyik véleményhez csatlakozott.)
A császári – királyi hadseregben korábban ismeretlen nemzeti eszme térhódítása persze a másik oldalon is megmutatkozott: időben előre haladva a cseh, ukrán, vagy lengyel legénységű sorezredek katonái a szláv testvériség jegyében egyre kevesebb meggyőződéssel harcoltak a szerb felkelők ellen.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir